• Start
  • Wiadomości
  • Przymorze Wielkie. Roboczy spacer prezydent Aleksandry Dulkiewicz w towarzystwie radnych

Przymorze Wielkie. Roboczy spacer prezydent Aleksandry Dulkiewicz w towarzystwie radnych miejskich i dzielnicowych

W poniedziałkowe popołudnie, 20 września, odbył się kolejny już spacer gospodarski z udziałem prezydent Gdańska. Towarzyszyli jej przedstawiciele wydziałów Urzędu Miejskiego i jednostek miejskich, zarząd dzielnicy Przymorze Wielkie: Krzysztof Skrzypski i Adam Rozenberg, a także przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, Agnieszka Owczarczak i radna miejska Elżbieta Strzelczyk. O czym rozmawiano?
20.09.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W poniedziałek, 20 września, odbył się kolejny spacer gospodarski po dzielnicy z udziałem prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz
W poniedziałek, 20 września, odbył się kolejny spacer gospodarski po dzielnicy z udziałem prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Spotkanie rozpoczęło się przy ul. Jagiellońskiej, na wysokości przychodni medycznej. Tuż za tym budynkiem znajduje się jeden z nielicznych miejskich terenów w tej dzielnicy. Mieszkańcy od kilku lat chętnie zgłaszają projekty do Budżetu Obywatelskiego dla tej okolicy. Poza terenem otwartym i ogólnodostępnym, znajdują się tu także ogrodzone dawne ogrody działkowe - tymczasem mieszkańcy dzielnicy także chcieliby korzystać z tego terenu i w pewien sposób go zagospodarować. Warto zaznaczyć, że to ładny, zadbany teren. Radni dzielnicy dopytywali więc o stan prawny tej nieruchomości. Dawne ogrody znajdują się na miejskim terenie. Co ważne, w 2015 roku wszystkim najemcom wypowiedziano umowy najmu. Ci jednak nadal tu przychodzą i sadzą oraz pielęgnują swoje rośliny i warzywa. W świetle prawa te działki są więc na bezumownym użytkowaniu. Miasto nie zamierza jednak nikogo wyrzucać stamtąd "siłą".

 

- Osobiście uważam, że to super sprawa, że w mieście jest takie miejsce, gdzie można samemu uprawiać marchewkę, pomidory czy nawet kwiatki. Rozumiem też to, że więcej mieszkańców chciałoby mieć dostęp do takiego terenu, a nie zaledwie kilka osób - podkreślała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

 

Teren dawnych ogrodów działkowych za budynkiem przychodni jest obecnie użytkowany bezumownie
Teren dawnych ogrodów działkowych za budynkiem przychodni jest obecnie użytkowany bezumownie
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Przemysław Guzow, dyrektor Gdańskich Nieruchomości zadeklarował, że GN nawiąże kontakt z tymi działkowiczami. Radni dzielnicy podkreślili z kolei, że nie zależy im na tym, aby zniszczyć to miejsce czy "zabetonować je".

- Chodzi nam o to, by teren dawnych ogródków włączyć we wspólną przestrzeń, dostępną także dla innych - zaznaczali.

 

Strefa "tempo 30" i nowe rondo

Krzysztof Skrzypski, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Przymorze Wielkie, dopytywał też o możliwość wprowadzenia strefy "tempo 30" na ul. Jagiellońskiej. Jak zaznaczał, domaga się tego część okolicznych mieszkańców.

- Teoretycznie można wprowadzić taką strefę, ale czy jest to zasadne? W ostatnich latach ta ulica bardzo się zmieniła. Zamontowaliśmy azyle dla pieszych, sygnalizację świetlną i dodatkowe oświetlenie. Ruch kołowy jest tu przecież obecnie spokojny - tłumaczył Mieczysław Kotłowski, dyrektor Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

 

Rondo na skrzyżowaniu ulic Jagiellońskiej i L. Kaczyńskiego powinno powstać do końca 2022 r.
Rondo na skrzyżowaniu ulic Jagiellońskiej i L. Kaczyńskiego powinno powstać do końca 2022 r.
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Pytano też o planowane rondo, które powstać ma na skrzyżowaniu ulic Jagiellońskiej i Kaczyńskiego. Rondo wybuduje prywatny inwestor, który w pobliżu realizuje dużą inwestycję mieszkaniową, w ramach tzw. "szesnastki", czyli ustępu 1.art. 16. Ustawy o drogach publicznych, który mówi: "budowa lub przebudowa dróg publicznych spowodowana inwestycją niedrogową należy do inwestora tego przedsięwzięcia". Szczegóły dotyczące budowy lub przebudowy dróg określają umowy między zarządcą drogi - w naszym mieście jest to Gdański Zarząd Dróg i Zieleni - a inwestorami, dla których to zawsze dodatkowe wyzwanie i koszty, które trzeba przewidzieć w swoich planach budowlanych.

Zgodnie z umową, inwestor nie będzie mógł oddać do użytkowania realizowanej przez siebie inwestycji, dopóki nie wybuduje wspomnianego ronda. To powinno powstać do końca 2022 roku. Projekt ronda jest już uzgodniony, podpisano też umowę na jego realizację.

 

Niebezpieczne przejście dla pieszych

Chcąc wejść na teren Parku Reagana od strony ul. Jagiellońskiej mieszkańcy i turyści muszą przejść przez przejście znajdujące się na wysokości stacji paliw. Jest ono umiejscowione na łuku i zdaniem radnych ogranicza to widoczność kierowców. Przedstawiciele GZDiZ podkreślali, że w tym miejscu nie odnotowuje się żadnych poważnych wypadków, kolizji czy potrąceń pieszych. W ostatnim czasie GZDiZ wykonał też pomiary prędkości w tym miejscu. Okazało się, że ponad 80 proc. kierowców jedzie w tym miejscu ze średnią prędkością 37 km/h, a więc są w stanie bezpiecznie wyhamować w razie niebezpiecznej sytuacji. Zaproponowano jednak doświetlenie tego miejsca. Dyskutowano też nad przesunięciem przejścia o kilka metrów, ale w tej kwestii nie podjęto ostatecznej decyzji.

 

Zdaniem radnych dzielnicy, to przejście dla pieszych przy ul. Jagiellońskiej nie należy do bezpiecznych ze względu na ograniczoną widoczność kierowców w tym miejscu
Zdaniem radnych dzielnicy, to przejście dla pieszych przy ul. Jagiellońskiej nie należy do bezpiecznych ze względu na ograniczoną widoczność kierowców w tym miejscu
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Na ul. Kaczyńskiego 20, na wysokości popularnego dyskontu spożywczego, mieszkańcy często, nielegalnie, przechodzą przez jezdnię na drugą stronę ulicy, do parku Reagana. Zjawisko to stało się tak powszechne w ostatnich latach, że radni dzielnicy zaproponowali, aby w tym miejscu powstało przejście dla pieszych. Teoretycznie jest to możliwe, ale Gdański Zarząd Dróg i Zieleni musi wcześniej przeanalizować sytuację w tym miejscu.

 

Radni zaproponowali powstanie nowego przejścia dla pieszych na wysokości ul. Kaczyńskiego 20
Radni zaproponowali powstanie nowego przejścia dla pieszych na wysokości ul. Kaczyńskiego 20
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Problem ogromnych kałuż

Na ul. Kaczyńskiego, w pobliżu skrzyżowania z ul. Obrońców Wybrzeża, po każdym intensywniejszym opadzie deszczu, pojawia się gigantyczna kałuża. Po ostatnich większych opadach, w sierpniu br., Gdańskie Wody zrobiły przepusty, dzięki który woda z jezdni spływa na teren Parku Reagana. Wiadomo już jednak, że to niewystarczające rozwiązanie. Zaproponowano, by w tym miejscu stworzyć także nieckę retencyjną, która przypominać będzie niezbyt głęboki rów. Te prace wykonane zostaną jeszcze w tym roku.

 

Inne sprawy

W trakcie poniedziałkowego spaceru poruszono też problem mieszkańców z ulic sąsiadujących z Parkiem Reagana. W okresie wakacyjnym przyjeżdżają tu bowiem tłumy turystów, a także mieszkańców z innych dzielnic, udających się na plażę. Zastawiają swoimi samochodami miejsca postojowe tutejszych mieszkańców, co każdego roku wywołuje ich coraz większą irytację. Radni dzielnicy zwracali więc uwagę, by Miasto pochyliło się nad tym problemem. Pytali też o plany otwarcia w tej dzielnicy Zespołu Obsługi Mieszkańców, który służyłby mieszkańcom Przymorza i Żabianki. Obecnie najbliższy ZOM znajduje się we Wrzeszczu przy ul. Partyzantów. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz przyznała, że temat ten wraca co jakiś czas. Miasto brało pod uwagę dwie lokalizacje w tej dzielnicy - w dawnym budynku szkoły przy ul. Jagiellońskiej 5 oraz jedno z centrów handlowych. Przed kilkoma tygodniami takie rozwiązanie (uruchomienie ZOM w centrum handlowym) wdrożyła Gdynia. Gdańsk przypatruje się obecnie, jak ten pomysł będzie się sprawdzał.

Przy okazji radni zaapelowali też o odmalowanie przejść dla pieszych w tej dzielnicy, zwłaszcza na drogach rowerowych. Zwracali też uwagę na potrzebę wymiany części infrastruktury w parku nadmorskim, w tym niektórych urządzeń na placach zabaw czy ławek.

 

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej