Poznaj warsztat terapii zajęciowej PSONI - dzień otwarty

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło Gdańsk zaprasza w sobotę (18 maja) na dzień otwarty i piknik w ogrodzie przy swoim warsztacie terapii zajęciowej przy ul. Tysiąclecia. W programie - poza zwiedzaniem placówki i rozmów z jej codziennymi bywalcami, także atrakcje dodatkowe.
13.05.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zeszłoroczna edycja dnia otwartego WTZ PSONI przy ul. Tysiąclecia w Gdańsku
Zeszłoroczna edycja dnia otwartego WTZ PSONI przy ul. Tysiąclecia w Gdańsku
Fb PSONI koło w Gdańsku

 

W warsztacie terapii zajęciowej PSONI przy ul. Tysiąclecia 13 a (dzielnica Żabianka - Wejhera - Jelitkowo - Tysiąclecia) spędza na co dzień czas 55 dorosłych gdańszczan i gdańszczanek, które mają już za sobą edukację w szkołach specjalnych. Placówka od kilku lat raz do roku organizuje dzień otwarty połączony z piknikiem.

- Chcemy pokazać, jak działamy, czym się zajmujemy. Gości oprowadzać będą osoby niepełnosprawne, które przychodzą na nasze codzienne zajęcia. Opowiedzą o naszych pracowniach, pokażą co się w nich dzieje każdego dnia - mówi Krzysztof Skrzypski kierownik WTZ PSONI w Gdańsku. - Zaprosiliśmy naszych sąsiadów z Przymorza, a także społeczności szkół specjalnych w naszym mieście, żeby ich uczniowie i rodzice mogli nas poznać, nawet jeśli nie myślą jeszcze o tym co dalej, co po szkole specjalnej. Ale wydarzenie jest otwarte dla każdego, kto chciałby nas poznać, serdecznie zapraszamy!

 

W ramach dnia otwartego  (odbędzie się w godz. 10-13) przygotowano jeszcze kilka wydarzeń:

 

  • Ogrodnicy z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni z pomocą uczestników warsztatów, na oczach gości urządzą przy siedzibie warsztatów ogród ziołowy. Specjaliści z Zarządu przygotowali również praktyczny wykład na temat, jak samemu stworzyć takie ziołowe zielone założenie.

 

  • Animatorki z Mamy Wenę we współpracy z pracownią krawiecką WTZ poprowadzą warsztaty #PakujęDoSwojego”, podczas których będzie można uszyć własną torbę na zakupy oraz mniejsze woreczki do pakowania np. warzyw w sklepie i do przechowywania żywności. Materiały będą zapewnione, ale można przynieść swoje (np. stare zasłony, czy inne tkaniny z odzysku).

 

  • Pojawi się także Michał Antoniuk z Fundacji Aktywnie do Przodu, który prowadzi w Gdańsku wypożyczalnię handbike`ów, czyli rowerów napędzanych siłą rąk. Będzie można spróbować tej alternatywnej formy pedałowania.

 

  • To jeszcze nie wszystko w temacie rowerowym - na ul. Tysiąclecia zajadą także blenderowery, czyli jednoślady z podłączonym blenderem, będzie można w ten niezwykły sposób sporządzić sobie sok.


Podczas spotkania odbędzie się także kiermasz wyrobów, w których wykonywaniu specjalizują się uczestnicy WTZ. Do kupienia: torby bawełniane, biżuteria, albumy z papieru czerpanego, ekologiczna podpałka do grilla. Całkowity dochód z kiermaszu przeznaczony zostanie na zakup busa na potrzeby warsztatu.

 

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim