PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Przyjdź na święto Wielkiej Alei i odkryj jej duszę
Przyjdź na święto Wielkiej Alei i odkryj jej duszę
Wielka Aleja w Gdańsku to miejsce niezwykłe i unikalny zabytek - ci, którzy o tym nie wiedzą lub w to nie wierzą, będą mogli się o tym przekonać podczas Święta Wielkiej Alei, które odbędzie się 27 i 28 maja 2017 r.

Wielka Aleja w Gdańsku - w maju najpiękniejsza
Wielka Aleja w Gdańsku - w maju najpiękniejsza
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Wielka Aleja w Gdańsku już po raz drugi obchodzić będzie swoje święto w ostatni weekend maja. Dlaczego właśnie teraz Rada Dzielnicy Aniołki organizuje to wydarzenie? Po pierwsze dlatego, że Aleja wygląda w tym czasie najpiękniej, ozdobiona świeżą zielenią rosnących przy nie lip, po drugie - inicjator jej budowy, XVIII.wieczny uczony i burmistrz Gdańska Daniel Gralath urodził się 30 maja. Poza tym, dwudniowe wydarzenie poświęcone Wielkiej Alei, jest częścią odbywających się w tym czasie obchodów Święta Miasta.

- Zależy nam jako radzie dzielnicy Aniołki, ale również szerokiemu gronu entuzjastów tej części miasta, żeby uświadomić jak najszerszemu gronu gdańszczan i nie tylko, z jak unikatowym układem i miejscem mamy do czynienia w przypadku Wielkiej Alei - mówi Anna Golędzinowska, przewodnicząca zarządu Rady Dzielnicy Aniołki. - W ostatnim czasie Wielka Aleja stała się bohaterką mediów w związku z pewnymi kontrowersjami dotyczącymi wycinki uschłych lip. To smutne, że tak genialny zabytek ma szanse spotkać się z zainteresowaniem tylko w takiej sytuacji. Chcemy żeby celebrowanie tożsamości tego miejsca, ale też dyskusja na temat w jaki sposób ten układ pielęgnować, jak rozwijać, nie tylko w zakresie rewaloryzacji drzew, ale również ożywienia przestrzeni wokół, toczyła się cyklicznie.

Anna Golędzinowska, przewodnicząca zarządu Rady Dzielnicy Aniołki
Anna Golędzinowska, przewodnicząca zarządu Rady Dzielnicy Aniołki
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Radna Aniołków podkreśla także, że modernizacja zabytkowego układu drogowego to duże wyzwanie: - Musi być mądrze przeprowadzona, tak aby Aleja stała się naszą wspólną przestrzenią, naszym dobrem wzbudzającym emocje, inaczej będzie to kolejny odremontowany fragment przestrzeni miasta, którym cieszyć się będą wyłącznie koneserzy i kierowcy - mówi. - Warto ten romantyzm, dobrego ducha w poszczególnych częściach miasta wskrzeszać i temu też służy to święto.

Rok temu ciągnącej się na odcinku dwóch kilometrów alei poświęcono jeden wykład i spacer. W tym roku przygotowano całe seminarium.

W sobotę 27 maja w godz. 13 - 16 wystąpi sześć osób interesujących się historią i przyszłością tych terenów. Dzięki życzliwości Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego seminarium odbędzie się w audytorium z widokiem na bohaterkę wydarzenia (Atheneum Gedanense Novum GUMed, sala 105, al. Zwycięstwa 41-42).

  • Piotr Samól opowie o czasach sprzed Wielkiej Alei. Cofnie się aż do średniowiecza, by wytłumaczyć dlaczego ta rozległa przestrzeń między Śródmieściem a Wrzeszczem tak długo nie została zagospodarowana.
  • Prof. Katarzyna Rozmarynowska wyjaśni na czym polega unikatowość tego gdańskiego układu drogowego na tle Europy, wskaże elementy, które należy chronić i wytłumaczy, w jaki sposób powinno się to czynić.
  • Później wystąpi Aleksander Masłowski - w swoim wykładzie przybliży epokę rozkwitu Alei w XIX wieku.
  •  Jan Daniluk zaś opowie o okresie Wolnego Miasta Gdańska, kiedy to przebudowie reprezentacyjnej ulicy towarzyszyły ogromne emocje społeczne.
  • Kolejnym prelegentem będzie Andrzej Dąbrowski, były pracownik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, z wykształcenia dendrolog, który w latach 60 i 70 odpowiadał za ochronę alei (w czasach jego pracy w GZDiZ ten unikatowy układ został wpisany do rejestru zabytków.
  • Seminarium zamknie wystąpienie Pawła Witolda Burkiewicza z GZDiZ odpowiadającego obecnie za projekt rewaloryzacji Wielkiej Alei planowany na najbliższe lata.

Czy wiesz, że lipy przy Wielkiej Alei zostały zasadzone w specyficzny sposób? W jaki? Dowiesz się podczas zaplanowanych na jej święto wykładów
Czy wiesz, że lipy przy Wielkiej Alei zostały zasadzone w specyficzny sposób? W jaki? Dowiesz się podczas zaplanowanych na jej święto wykładów
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Wcześniej, również w sobotę, w godz. 9-13 odbędzie się dzień otwarty Szkół Okrętowych i Ogólnokształcących Conradinum - najstarszej szkoły średniej w Gdańsku, z siedzibą przy Wielkiej Alei. To propozycja nie tylko dla potencjalnych uczniów placówki, ale także dla miłośników architektury, zabytkową część szkoły będzie można w tym czasie zwiedzić.

O godzinie: 10, 11 i 12 rozpoczynać się będą spacery kuratorskie po Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, które gromadzi zbiory związane z historią i tradycją uczelni od 1945 roku, m.in. dokumenty oraz sprzęt medyczny i aptekarski. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, trzeba dokonać wcześniejszej rezerwacji. Linki dostępne są na stronie internetowej Rady Dzielnicy Aniołki.

W niedzielę, o godz. 12 rozpocznie się spacer Wielką Aleją poprowadzony przez Aleksandra Masłowskiego. Rozpocznie się przy “Żółtym wiadukcie” (od strony Parku Steffensa), a zakończy przy gmachu przez niektórych historyków uznawanym za “drugi koniec” Alei, w którym mieści się obecnie Regionalne Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych (niegdyś był tu Pałac Ślubów). Po spacerze będzie można zwiedzić obiekt.

Rada Dzielnicy Aniołki w Gdańsku

Rada Dzielnicy Aniołki zaprasza nie tylko na święto, ale także na profil Wielkiej Alei na Facebooku. Został założony głównie po to, by mieszkańcy Gdańska publikowali na nim swoje wspomnienia i zdjęcia związane z Wielką Aleją.

Czytaj także:

Wielka Aleja przejdzie rewaloryzację. Czy to dobrze? Posłuchaj co mówią goście naszego wideoczatu


Tajemniczy fundator lipowej Wielkiej Alei. Kim był dla Gdańska? Gdzie znajduje się jego grobowiec?

Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze