PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Przyjdź i zadbaj o swoje zdrowie. Postaw się cukrzycy typu 2

Przyjdź i zadbaj o swoje zdrowie. Postaw się cukrzycy typu 2
Cukrzyca typu 2 jest chorobą cywilizacyjną, na którą cierpi co dziesiąty mieszkaniec Gdańska. Szybka identyfikacja pierwszych objawów i podjęcie odpowiednich działań może przeciwdziałać chorobie. O szczegółach będzie można się dowiedzieć w niedzielę, 19 września podczas wydarzenia organizowanego przez Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień.
Każdy uczestnik „Gdańskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy” może skorzystać z bezpłatnych badań laboratoryjnych oraz indywidualnych konsultacji z lekarzem, pielęgniarką, dietetykiem i fizjoterapeutą
Każdy uczestnik „Gdańskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy” może skorzystać z bezpłatnych badań laboratoryjnych oraz indywidualnych konsultacji z lekarzem, pielęgniarką, dietetykiem i fizjoterapeutą
fot. pixabay.com

 

Od 2020 roku realizowany jest „Gdański Program Profilaktyki Cukrzycy – program polityki zdrowotnej dotyczącej prewencji cukrzycy typu 2 u osób w wieku aktywności zawodowej na terenie Miasta Gdańska i Gminy Stegna”.

Każdy z uczestników może skorzystać z bezpłatnych badań laboratoryjnych oraz indywidualnych konsultacji z lekarzem, pielęgniarką, dietetykiem i fizjoterapeutą. Działania mają na celu zmniejszenie zachorowalności na cukrzycę poprzez wczesną identyfikację osób ze stanem przedcukrzycowym oraz chorych na cukrzycę w fazie jej bezobjawowego przebiegu.

Spotkanie plenerowe

W niedzielę, 19 września wszyscy zainteresowani profilaktyką zdrowia związaną z cukrzycą, będą mogli wziąć udział w wydarzeniu organizowanym na terenie byłej szkoły przy ul. Wrzeszczańskiej 29. W programie:

Panel sportowy 10.00-12.00

A. Zajęcia sportowe dla dorosłych, na wolnym powietrzu

 • nauka prawidłowej techniki nordic walkig
 • pokaz ćwiczeń aerobic na krzesłach
 • zabawa w grę miejską

B. Zajęcia sportowe dla dzieci, na wolnym powietrzu – konkurs z nagrodami

Panel dietetyczny 10.00-14.00

 • 10.00-14.00 Konsultacje indywidualne z dietetykiem: pomiary masy ciała i bioimpedancji, indywidualne porady, odpowiedzi na pytania.
 • 11.00-13.00 Warsztaty kulinarne - jak skomponować zdrowy szybki posiłek do pracy tak, aby wspierał utrzymanie prawidłowej wartości glikemii.

Uwaga! Na warsztaty kulinarne obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Zgłoszenia należy kierować na adres e-mail: bezcukrzycy@opz.gdansk.pl. Ilość miejsc ograniczona.

Panel merytoryczny 10.00-14.00

 • „Żyj zdrowo bez cukrzycy”
 • „Koperta Życia”
 • „Kieruj bez procentów” - konkurs

Panel społeczny

 • Warsztaty ceramiczne (GAK)
 • Warsztaty kreatywne (GAK)
 • Pchli Targ (RDWD)

Ponadto będzie możliwość dokonania spisu w Narodowym Spisie Powszechnym i indywidualnego spotkania z Rachmistrzem.

Podstawą działania w walce z cukrzycą jest prewencja

Najważniejszymi jej elementami są właściwie zbilansowana dieta i ruch, które mają na celu utrzymanie właściwego poziomu glukozy we krwi. Prawidłowa dieta ważna jest także po stwierdzeniu choroby i leczeniu przewlekłych powikłań cukrzycy. Dla osób w grupie ryzyka konieczne jest także przeprowadzanie regularnych badań w kierunku cukrzycy, szczególnie u osób powyżej 45 roku życia lub w przypadku wystąpienia któregoś z charakterystycznych objawów.

Aby skorzystać z bezpłatnych konsultacji i badań, wystarczy wypełnić ankietę oceniającą ryzyko wystąpienia cukrzycy w najbliższej przyszłości na stronie Gdańsk bez cukrzycy.

Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Na realizację przeznaczono 2 116 525 zł ze środków gminy Gdańsk. Dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego oraz budżetu państwa wynosi 3 135 472 zł.

 

Patryk RosińskiUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowy
Patryk Rosiński - najnowsze
Patryk RosińskiUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowy
Patryk Rosiński - najnowsze