Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Przy Ergo Arenie 2 maja zawisną cztery flagi na 100-lecie Niepodległości Polski

Przed gdańsko-sopocką halą zamontowano już cztery 18-metrowe maszty. 2 maja uroczyście zostaną wciągnięte na nie cztery flagi: Polski, Gdańska, Sopotu i Unii Europejskiej. W najbliższych miesiącach maszty pojawią się także w innych rejonach naszego miasta – w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości Polski.

Przy Ergo Arenie 2 maja zawisną cztery flagi na 100-lecie Niepodległości Polski
A
A
data publikacji: 01 maja 2018 r.
Przy Ergo Arenie stanęły cztery maszty. W piątek przeszły pierwsze testy
Przy Ergo Arenie stanęły cztery maszty. W piątek przeszły pierwsze testy
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Pozostałe maszty postawione zostaną na Węźle Grodeccka, Ołowiance i Górze Gradowej. Pojawią się na nich flagi Polski, Unii Europejskiej oraz Gdańska.

Najwyższy z masztów będzie miał 40 metrów wysokości i stanie na terenie Centrum Hewelianum. Flaga Polski zostanie na nim umieszczona jednak dopiero 11 listopada. Za to 2 maja, w biało-czerwonych barwach, rozbłyśnie stojący tu Krzyż Milenijny, który niedawno przeszedł prace "liftingowe".

- W środę, 2 maja, o godz. 11.30 odbędzie się wciągnięcie flag na cztery nowe maszty przy Ergo Arenie. W uroczystości weźmie udział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz prezydent Sopotu Jacek Karnowski – zapowiada Olimpia Schneider z Biura Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta. - Tego samego dnia o godz. 21.30 na Górze Gradowej na biało-czerwono po raz pierwszy rozbłyśnie Krzyż Milenijny. Taki rodzaj oświetlenia możliwy jest dzięki przeprowadzonej modernizacji oświetlenia na terenie Centrum Hewelianum.

Krzyż milenijny na Górze Gradowej już po remoncie
Krzyż milenijny na Górze Gradowej już po remoncie
zdj. Paweł Golak/FB

Krzyż na co dzień podświetlony będzie jasnym neutralnym światłem, a w wyjątkowe i świąteczne dni uruchamiana będzie iluminacja w barwach biało-czerwonych.

W związku ze zbliżającymi się świętami w dniach 1- 3 maja biało-czerwone barwy będzie można zauważyć także wśród miejskich kompozycji kwiatowych. Takie akcenty pojawią się na Rondzie Ofiar Katynia, naprzeciwko Dworca Głównego, na Placu Solidarności, a także w rejonie ul. Pomorskiej i Gospody, w Parku Zielonym, na Placu Komorowskiego (napis kwiatowy "Wrzeszcz") oraz w okolicach ul. Marynarki Polskiej/Wyzwolenia.

To nie wszystko. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni wywiesi około 1,6 tysiąca biało-czerwonych flag. Gdzie zatrzepoczą?

  • W głównym ciągu komunikacyjnym - od Urzędu Wojewódzkiego do granicy z Miastem Sopot, czyli na ul. Trakt św. Wojciecha, ul. Okopowej, ul. Wały Jagiellońskie, ul. Podwale Grodzkie, al. Zwycięstwa, Trakcie Konnym oraz al. Grunwaldzkiej do granicy z Miastem Sopot. Na tym odcinku zawiśnie 1279 flag.
  • Na ul. 3 Maja, przy Urzędzie Miejskim:ul. 3 Maja (od skrzyżowania z al. Armii Krajowej) do Bramy Oliwskiej (skrzyżowanie z al. Zwycięstwa). Zawisną tu 132 flagi.
  • Rejon Placu Solidarności, Stare i Główne Miasto: Plac Solidarności, ul. Doki, ul. Wały Piastowskie, ul. Jana z Kolna – na odcinku do ul. Marynarki Polskiej, ul. Łagiewniki i ul. Rajska. Zawisną tam 174 flagi.
  • Biało-czerwone flagi zawisną także na masztach przy ul. Grunwaldzkiej - przed dawnym Cristalem oraz na Placu Józefa Pisudskiego.

-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora