PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Przeżywasz kryzys psychiczny? A może ktoś znajomy? Gdańsk stworzył nową placówkę, by pomóc

Przeżywasz kryzys psychiczny? A może ktoś znajomy? Gdańsk stworzył nową placówkę, by pomóc
Znajomy ma depresję? Ktoś z rodziny potrzebuje konsultacji psychologa, a może sami borykamy się z kłopotami psychicznymi? W Gdańsku działa nowa placówka na mapie świadczeń ochrony zdrowia psychicznego: w Punkcie Informacyjno-Konsultacyjnym (PIK) dowiemy się, gdzie w Gdańsku otrzymamy pomoc w problemach psychicznych.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Przeżywać kryzys psychiczny w samotności? Nie ma sensu, skoro w Gdańsku czekają z pomocą specjaliści.
 

- To kolejne miejsce stworzone w ramach „Gdańskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2016-2023” - mówi psycholog Martyna Majewska konsultant PIK w Gdańsku. - To miejsce, w którym dyżurują psychologowie, terapeuci posiadający informacje na temat wszystkich dostępnych w Gdańsku form pomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi, członków ich rodzin, znajomych i przedstawicieli instytucji. Każdy może do nas przyjść z ulicy, nie trzeba skierowań. Każdy może też liczyć na wstępną konsultację psychologiczną i konkretne wskazania: czy iść do przychodni, szpitala, a może dołączyć do grup wsparcia działających na terenie miasta.

PIK działa od połowy czerwca 2016 roku, tę usługę dla gdańszczan realizuje Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA, a zleciło i finansuje miasto Gdańsk.

- W siedzibie Fundacji FOSA prowadzimy konsultacje psychologiczne w zakresie różnych trudności, zaburzeń i chorób psychicznych, w tym nerwic, zaburzeń zachowania, kryzysów rodzinnych, kryzysów dojrzewania - dodaje Martyna Majewska. - Dla osób, które nie chcą lub nie są w stanie do nas dotrzeć, mamy infolinię działającą w godzinach pracy PIKu. Przez telefon udzielamy informacji wszystkim potrzebującym.

PIK to nie tylko dyżury w siedzibie przy ul. Chopina 42 w Gdańsku, to też strona internetowa wsparciewgdansku.pl, na której każdy znajdzie bazę danych z aktualną ofertą wsparcia w obszarze zdrowia psychicznego. Baza jest tworzona na podstawie danych zebranych od podmiotów i innych organizacji działających na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi we wszystkich sektorach i jest regularnie aktualizowana przez pracownika PIK.

PIK planuje też opracowanie i wydanie informatora „papierowego”, zawierającego informacje o podmiotach świadczących usługi w obszarze zdrowia psychicznego, rodzajach wsparcia jakie oferują oraz informację o stronie www stworzonej na potrzeby PIK. W planach jest też wydruk plakatów z gdańską mapą podmiotów oferujących wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego.

Punkt Informacyjno-Konsultacyjny działa:

od poniedziałku do piątku w godzinach od 08:00 do 18:00 (konsultacje osobiste i infolinia)

w soboty w godzinach 10:00 – 18:00 (dyżury telefoniczne).

Miejsce: Fundacja Fosa przy ulicy Chopina 42 na I piętrze (pokój numer 20).

Numer telefonu: Martyna Majewska konsultant PIK 787 960 860

Siedziba Punktu Informacyjno-Konsultacyjnego przy ul. Chopina 42 w Gdańsku

Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze
Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze