• Start
  • Wiadomości
  • Przez sztukę do ochrony Bałtyku - wystawa "Plastik niefantastik"

Przez sztukę do ochrony Bałtyku - wystawa "Plastik niefantastik"

„Plastik niefantastik” to wystawa prac gdańskich studentów Akademii Sztuk Pięknych. Chcą w ten sposób nagłośnić i zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia Bałtyku mikroplastikiem. W czwartek, 25 kwietnia, o godz. 18.00 odbył się wernisaż w Plamie - Gdańskim Archipelagu Kultury na Zaspie.
26.04.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Plama-Gdański Archipelag Kultury, wernisaż wystawy pt. Plastik niefantastik
Plama - Gdański Archipelag Kultury, wernisaż wystawy pt. "Plastik niefantastik"
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Projekt powstał dzięki inicjatywie grupy studentów z Pracowni Podstaw Projektowania Ilustracyjnego Wydziału Grafiki Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych pod okiem mgr Natalii Uryniuk. Młodzi artyści postanowili uświadomić mieszkańców Pomorza, czym jest mikroplastik i jak niebezpieczny jest nie tylko dla zwierząt zamieszkujących Morze Bałtyckie, ale także dla naszego zdrowia.

- Człowiek przeważnie nie jest świadomy skali problemu zanieczyszczenia wód mikroplastikiem. Ofiarami są zwierzęta, które połykają plastikowe elementy - mówi Natalia Uryniuk, prowadząca Pracownię Podstaw Projektowania Ilustracyjnego na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. - Studenci to wrażliwi młodzi artyści, którzy poczuli potrzebę pokazania swoich plakatów mieszkańcom Gdańska, żeby zwrócić ich uwagę na ten tragiczny proces

Mikroplastik to drobne części plastiku, które powstają na skutek rozpadu m.in. plastikowych butelek, słomek do picia, plastikowych sztućców, foliowych siatek. Do rozkładu dochodzi pod wpływem promieni słonecznych i fal morskich. Zwierzęta mylą mikroplastik z planktonem i go zjadają. W efekcie ich żołądki są pełne plastiku i nie mogą nic więcej zjeść. Umierają z głodu.

Studenci korzystając z różnych technik artystycznych, stworzyli podczas zajęć w Pracowni Podstaw Projektowania Ilustracyjnego pod okiem Uryniuk ilustrowane plakaty.

- Uczestnicy z powodzeniem znaleźli środki artystyczne i projektowe, które najlepiej oddają ekologiczne wartości - Uryniuk opowiada o uczestnikach wystawy. - W pracach widać wrażliwość i poszukiwanie niebanalnych rozwiązań. Celem studentów jest zainteresowanie odbiorców problemem mikroplastiku i włączenie gości wystawy do działania na rzecz ochrony środowiska. 

W rezultacie powstało ponad 20 prac studentów niestacjonarnych, które można obejrzeć na wystawie w galerii Klubu „Plama” GAK na Zaspie, ul. Pilotów 11. W czwartek, 25 kwietnia, odbył się wernisaż wystawy, którą będzie można oglądać do 17 maja od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-17.00. Wstęp wolny. Dodatkowo będzie można także zobaczyć prace kilku absolwentek z Pracowni Ilustracji prof. Jadwigi Okrassy. W czasie trwania wystawy rozdawane są edukacyjne materiały na temat mikroplastiku, które przygotowano we współpracy ze studentami z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

- Zainteresowanie wernisażem wystawy „Plastik niefantastik” przerosło nasze najśmielsze oczekiwania, ale także naszego partnera i organizatora „Plamę” Gdański Archipelag Kultury - cieszy się Uryniuk.  

W wernisażu udział wzięli m.in. Agnieszka Owczarczak - przewodnicząca Rady Miasta Gdańska oraz Piotr Borawski - zastępca prezydenta Gdańska.

 

Przykłady plakatów, które znalazły się na wystawie
Przykłady plakatów, które znalazły się na wystawie
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Podczas wystawy organizatorzy zadbali także o wątek charytatywny. Będzie możliwość wsparcia finansowego fok ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. To właśnie te zwierzęta często padają ofiarami plastiku. Autorzy prac przygotowali dla gości także niespodziankę.

Inicjatywa studentów „Plastik niefantastik” nie bez powodu została wsparta przez gdański magistrat. Wystawa doskonale wpisuje się w prowadzoną od końca lutego kampanię „Gdańsk bez plastiku”.

W wakacje planowana jest wystawa plakatów studentów w tramwajach, autobusach i na przystankach autobusowych w partnerstwie z Urzędem Miasta Gdańsk.


Warto dodać, że wybrane prace studentów mają promować międzynarodowy projekt badawczy FanpLESStic-sea, którego celem jest zmniejszenie ilości mikroplastików odprowadzanych do wód Morza Bałtyckiego oraz eliminowanie ich potencjalnych źródeł. Polskę reprezentują dwie miejskie spółki, tj. Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna Sp. z o.o. i Gdańskie Wody Sp. z o.o.

Na fanpage’u wydarzenia pojawił się nawet wiersz związany z problematyką wystawy napisany przez Macieja Rucińskiego.

"Raz pewien Maciej w przebraniu faworka
Poczuł, że zaczyna się swawolka
Namalował ptaka z plastiku
Ze słomką w przełyku
I stwierdził, iż sztos to bez kitu
Tak rozpoczął swe działania
W stronę eco nauczania
Morał taki moje dzieci
By przetwarzać swoje śmieci"


Organizator wystawy: Gdański Archipelag Kultury
„Plama” Gdański Archipelag Kultury
ul. Pilotów 11, 80-460 Gdańsk
tel. 58 557 42 47
http://gak.gda.pl/wydarzenia
www.facebook.com/PlamaGAK

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury