Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Przewodnik po Oruni. Odsłanianie tajemnic gdańskiej dzielnicy

Park i Rynek Oruński znają niemal wszyscy gdańszczanie. Ale już o oruńskim lapidarium, żeliwiaku czy nieistniejącym cmentarzu słyszeli nieliczni. Zapraszamy do lektury przewodnika, który odsłania wiele oruńskich tajemnic i pozwala lepiej poznać tę wyjątkową część Gdańska.

Przewodnik po Oruni. Odsłanianie tajemnic gdańskiej dzielnicy
A
A
data publikacji: 25 czerwca 2018 r.
Park Oruński cieszy się dużym powodzeniem wśród mieszkańców
Park Oruński cieszy się dużym powodzeniem wśród mieszkańców
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Orunia jest jednym z czterech obszarów objętych Gminnym Programem Rewitalizacji i trzecim, na temat którego ukazał się przewodnik. Dwa pierwsze opracowania (o Biskupiej Górce/Starym Chełmie oraz Nowym Porcie) zostały opublikowane w styczniu bieżącego roku. Czwarty, dotyczący Dolnego Miasta i Starego Przedmieścia, ukaże się w ciągu najbliższych tygodni.

Pomysł wydania przewodników wyszedł od mieszkańców. Już podczas konsultacji związanych z opracowaniem Gminnego Programu Rewitalizacji wielokrotnie wyrażali potrzebę odpowiedniej promocji swoich osiedli i dzielnic – miejsc niezwykle interesujących, ale znajdujących się poza głównymi szlakami turystycznymi. Lepszemu poznaniu każdej z nich służą m.in. organizowane corocznie przez Instytut Kultury Miejskiej bezpłatne spacery. Lokalni przewodnicy, którzy je prowadzą, są jednocześnie autorami treści zawartych w przygotowanych przez Biuro Rozwoju Gdańska broszurach.


orunia przewodnik BRG

O czym jest publikacja

Orunia ma wyjątkowe położenie. Znajduje się niemal w ścisłym centrum miasta, ale jednocześnie zachowuje ślady tradycji rolniczo-sadowniczej. Pozostało tu wiele zabytków – interesujących przykładów architektury z przełomu XIX i XX wieku, a nawet wcześniejszych (kuźnia z początku XIX w.). Przewodnik wskazuje ich lokalizację, pokrótce opowiada ich historię. Zawiera też informacje na temat innych ciekawostek, w poszukiwaniu których można wybrać się na Orunię – śladów przedwojennych niemieckich napisów czy dziewiętnastowiecznych dekoracji. Można też odwiedzić lapidarium, park czy dom kultury.


Gdzie można otrzymać przewodnik?

Przewodnik po Oruni jest dostępny bezpłatnie od poniedziałku do piątku w Zespole Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego BRG (ul. Wały Piastowskie 24, pokój 4), a także podczas comiesięcznych dyżurów pracowników BRG w każdą trzecią środę miesiąca w godz. 17.00-19.00 w Domu Sąsiedzkim „Gościnna Przystań” (ul. Gościnna 14).


PRZEWODNIKI PO DZIELNICACH GDAŃSKA W WERSJI PDF

-
Monika Domachowska (0)
Biuro Rozwoju Gdańska
więcej tekstów autora
-
Monika Domachowska (0)
Biuro Rozwoju Gdańska
więcej tekstów autora