PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Przeszczepy płuc w Gdańsku. UCK trzecie w Polsce pod względem liczby i skuteczności zabiegów

Przeszczepy płuc w Gdańsku. UCK trzecie w Polsce pod względem liczby i skuteczności zabiegów
Aby program przeszczepów płuc mógł ruszyć, do Gdańska przeprowadziło się trzech specjalistów z Zabrza. Właśnie mija rok działania programu, w Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK wykonano 10 przeszczep tego organu, a gdańskie centrum stało się trzecim ośrodkiem wykonującym tego typu transplantacje w Polsce.
dobrepłuca
Pania Maria to dziesiąta pacjentka Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, u której wykonano przeszczep płuc
Sylwia Mierzewska/UCK

 

W marcu 2018 roku Uniwersyteckie Centrum Kliniczne otrzymało akredytację Poltransplantu, konieczną do wykonywania przeszczepów płuc. By program przeszczepów płuc mógł ruszyć, dyrekcja szpitala zatrudniła trzech specjalistów w tej dziedzinie z Zabrza: dr. n. med. Jacka Wojarskiego, prof. Sławomira Żeglenia oraz dr. n. med. Wojciecha Karolaka. Dzięki ich staraniom Uniwersyteckie Centrum Kliniczne po roku funkcjonowania programu stało się trzecim ośrodkiem w kraju pod względem ilości oraz skuteczności przeszczepiania płuc. Pierwszy przeszczep został wykonany w lipcu 2018 r.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku jest jedynym szpitalem na Pomorzu wykonującym transplantacje narządowe. 

- Bardzo się cieszę z tak dobrego wyniku, który nas stawia już dzisiaj na trzeciej pozycji w kraju wśród ośrodków przeszczepiających płuca - mówi Marcin Gruchała rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Jestem przekonany, że ten rok zamkniemy z istotną liczbą transplantacji.

- 10 przeszczepów po pierwszym roku działania to niewątpliwy sukces zespołu - dodaje prof. Sławomir Żegleń z Kliniki Alergologii i Pneumonologii UCK. - W tym roku wykonaliśmy już 6 transplantacji. System wciąż się rozwija, jednak możemy już na tym etapie powiedzieć, że wykonujemy przeszczepy płuc rutynowo. Budujemy listę pacjentów do kwalifikacji. To bardzo ważne, by było duża, dzięki temu możemy wykonywać więcej transplantacji. Chcemy, by do nas kierowano chorych z północnej Polski.

Pacjentka, u której wykonano 10. przeszczep, to 52-letnia pani Maria z województwa mazursko-warmińskiego, cierpiąca na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Przed operacją nie była w stanie wykonać najprostszych czynności, dziś samodzielnie wchodzi po schodach. Transplantacja płuc przedłuża życie pacjentom z ciężką niewydolnością oddechową tego organu, która występuje w przebiegu wielu jednostek chorobowych układu oddechowego, a także układu krążenia.

 

dobrepłuca2
Władze UCK i GUMed, lekarze wykonujący transplantacje na spotkaniu podsumowującym rok działania programu przeszczepów płuc w gdańskim UCK
Sylwia Mierzewska/UCK

 

- Jestem pod ogromnym wrażeniem pracy, którą wykonali wszyscy nasi specjaliści zajmujący się przeszczepami płuc w UCK - podkreślił. - Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK. - Lekarzom, którzy przenieśli się do nas z Zabrza, dziękuję za ten odważny krok, który wiązał się pewnie z rewolucją życiową nie tylko dla nich, lecz również dla ich rodzin. Dzięki tej decyzji nasi potrzebujący transplantacji płuc pacjenci mogą cieszyć się na nowo możliwością oddychania pełną piersią.

Choroby prowadzące najczęściej do tak ciężkiego uszkodzenia płuc, że wskazane jest leczenie transplantacją, to: przewlekła obturacyjna choroba płuc (tzw. POChP, również w przebiegu niedoboru alfa 1-antytrypsyny), mukowiscydoza, idiopatyczne zwłóknienie płuc, idiopatyczne nadciśnienie płucne, sarkoidoza, a także histiocytoza.

Obecnie, oprócz Gdańska, płuca przeszczepia się również w Poznaniu, Szczecinie i Zabrzu.

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl