• Start
  • Wiadomości
  • Przestrzenie publiczne na mapie. SPRAWDŹ jak są i będą zagospodarowane

Przestrzenie publiczne na mapie. SPRAWDŹ jak są i będą zagospodarowane

Gdańskie Przestrzenie Lokalne to kolejne opracowanie urbanistyczne, które znalazło swoje odzwierciedlenie na przygotowanej przez Biuro Rozwoju Gdańska mapie. Zaznaczono na niej przestrzenie publiczne na obszarach rewitalizacji i zdegradowanych. Lokalizacjom tym towarzyszą wskazówki odnośnie ich zagospodarowania.
25.11.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
mapa
fot. BRG


Gdańskie Przestrzenie Lokalne to opracowanie urbanistyczne, które ma się przyczynić do poprawy jakości przestrzeni publicznych, a co za tym idzie – poprawy jakości życia mieszkańców. Opracowanie ma służyć skoordynowaniu działań zmierzających do tego celu; wsparciu wydziałów Urzędu Miejskiego i jednostek miejskich zajmujących się przestrzeniami publicznymi w Gdańsku, a także osób przygotowujących wnioski do Budżetu Obywatelskiego.


Diagnoza przestrzeni publicznych

Studium składa się z trzech części. Dwie pierwsze zostały już opublikowane, trzecia jest w trakcie opracowywania. Pierwszy etap prac objął obszary rewitalizacji (czyli Biskupią Górkę/Stary Chełm, Dolne Miasto/Plac Wałowy/Stare Przedmieście, Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście, Orunię). Drugi dotyczył obszarów zdegradowanych (czyli Angielskiej Grobli, Brzeźna – osady rybackiej, Przeróbki Mieszkaniowej, Stogów Mieszkaniowych). W trzeciej części zostaną omówione pozostałe lokalne przestrzenie publiczne. GPL powstaje we współpracy Biura Rozwoju Gdańska z mieszkańcami. Konsultacje są realizowane w formie ankiet internetowych, a także spotkań z radami dzielnic i organizacjami pozarządowymi. Aktualnie trwają konsultacje z radami dzielnic na temat trzeciej części studium.

Autorki dwóch pierwszych etapów GPL na każdym z obszarów rewitalizacji i zdegradowanych wytypowały przestrzenie publiczne o charakterze lokalnym. Następnie określiły ich mocne i słabe strony, prześledziły wzajemne powiązania, wyznaczyły kierunki rozwoju oraz opracowały wytyczne projektowe.

Na przygotowanej przez Biuro Rozwoju Gdańska mapie zaznaczono wymienione w opracowaniu przestrzenie publiczne. 


mapa 2
google.com/BRG


Każdej lokalizacji towarzyszy zdjęcie oraz wskazówki dotyczące poprawy jej zagospodarowania. Przeniesienie wytycznych projektowych na mapę ma ułatwić korzystanie z opracowania.


mapa 3
google.com/BRG


Mapa z informacjami

Wcześniej na mapie zostały zaznaczone lokalizacje planowanych i realizowanych działań na czterech obszarach objętych Gminnym Programem Rewitalizacji oraz miejsca ujęte w „Koncepcji zrównoważonego zagospodarowania strefy buforowej lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego”, przeznaczone do zagospodarowania rekreacyjnego). Mapa będzie sukcesywnie uzupełniana o kolejne opracowania studialne powstające w Biurze Rozwoju Gdańska.

Mapa jest dostępna na stronie brg.gda.pl



TV

Światowa stolica bursztynu