PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Przeróbka. Rada Dzielnicy organizuje dla mieszkańców jednodniowy rejs

Przeróbka. Rada Dzielnicy organizuje dla mieszkańców jednodniowy rejs
To już pewna tradycja. Radni Przeróbki, z myślą o mieszkańcach dzielnicy, każdego roku planują jednodniową wycieczkę, która na ogół ma wodniacki charakter. To nie dziwi - w końcu częścią krajobrazu Przeróbki jest przepływająca tędy Martwa Wisła. Dokąd w tym roku popłyną mieszkańcy?
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Widok z Przeróbki w kierunku Głównego Miasta. Na pierwszym planie najbardziej znana budowla dzielnicy - Most Siennicki nad Martwą Wisłą
Widok z Przeróbki w kierunku Głównego Miasta. Na pierwszym planie Most Siennicki na Martwej Wiśle - najbardziej znana budowla dzielnicy, prócz Mostu Jana Pawła II  
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Rejs zaplanowano w ostatnią sobotę wakacji, a więc 25 sierpnia. Początkowo miał się on odbyć po żuławskiej Szkarpawie, jednak ze względu na budowę mostu zwodzonego prowadzącego na Wyspę Sobieszewską, i związanego z tym utrudnieniami w ruchu wodnym, zdecydowano, że w tym roku gdańszczanie przepłyną po wodach Zalewu Wiślanego. Na trasie zaplanowano co najmniej dwa przystanki: w Krynicy Morskiej i Fromborku. Obie miejscowości będzie można zwiedzić.

W rejsie będą mogły wziąć udział 44 osoby - wyłącznie mieszkańcy Przeróbki. Wyjazd będzie dla nich bezpłatny. Jego koszty, a więc rejs statkiem i zwiedzanie wspomnianych miejscowości, pokryte zostaną z budżetu Rady Dzielnicy Przeróbka. Na ten cel przeznaczono w tym roku około 6,5 tys. złotych.

Elżbieta Żmijewska, przewodnicząca Rady Dzielnicy Przeróbka, podkreśla, że mieszkańcy potrzebują atrakcji, dlatego radni postanowili przeznaczyć część środków właśnie na ten cel. Choć w tej dzielnicy "wszyscy się znają", to zdecydowano, by także w taki sposób wzmocnić ich integrację.

Mieszkańcy Przeróbki wypłyną 25 sierpnia w jednodniowy rejs...
Przeróbka należy do mniejszych dzielnic Gdańska, leży na uboczu - życie płynie nieco wolniej, dużą część mieszkańców stanowią seniorzy. Wycieczki organizowane przez Radę Dzielnicy są ważną atrakcją. Mieszkańcy Przeróbki wypłyną 25 sierpnia w jednodniowy rejs...
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Po każdym wyjeździe mieszkańcy zazwyczaj dopytują o kolejny, ale, co ważne, za każdym razem jedzie inna grupa osób. Zainteresowanie takimi wycieczkami jest duże. Zazwyczaj w ciągu kilku dni od ogłoszenia przez Radę Dzielnicy zapełniona jest lista chętnych.

- Wycieczki w trakie wakacji to nie wszystko. Co roku, w czerwcu, organizujemy na Przeróbce duży festyn pod hasłem: "Dzień Flisaka", który odbywa się zazwyczaj w ramach tzw. dni sąsiedzkich. Przed laty w naszej dzielnicy żyli właśnie flisacy, dlatego nawiązujemy do naszej przeszłości - tłumaczy przewodnicząca Żmijewska.

Mieszkańcy Przeróbki lubią wycieczki organizowane przez lokalnych radnych. Przed rokiem wybrali się na wspólne... grzybobranie za Gdańskiem.

Na integrację mieszkańców dzielnicy, poprzez organizowanie jednodniowych wycieczek poza miasto, postawiła też Rada Dzielnicy Suchanina, o czym pisaliśmy przed kilkoma dniami. 

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze