PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Przeróbka i Śródmieście. Śniadanie na trawie, bańki mydlane, zabawa

Przeróbka i Śródmieście. Śniadanie na trawie, bańki mydlane, zabawa
Projekt “Rozkręć dzielnice i okolice…” wystartował w marcu 2018 roku, ma na celu pobudzenie społeczności lokalnych do wspólnych działań m.in. na rzecz potrzebujących mieszkańców oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. W sobotę i niedzielę 15 i 16 września dla mieszkańców przygotowano dwie imprezy Parkowisko i Kolorowa Przeróbka
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

swietaBarbara
Pierwsza Parada i piknik Seniora w parku św. Barbary w Gdańsku Śródmieściu
Dominik Paszliński/gdansk.pl

Weekendowe wydarzenia odbędą się m.in. w ramach projektu „Rozkręćmy dzielnicę i okolice…”, wymyślonego i realizowanego przez animatorów lokalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Pracownicy zaprosili do współpracy m.in. mieszkańców, aktywistów, przedstawicieli organizacji pozarządowych z mieszkaniowej części Przeróbki i Śródmieścia (rejon Długich Ogrodów i okolice), żeby wspólnie stworzyć ciekawe inicjatywy o charakterze społecznym, integrującym środowisko tej części miasta.

- To bardzo ważne, by w życie gdańskich dzielnic aktywnie włączali się ich mieszkańcy, organizacje, stowarzyszenia i wszelkie instytucje tam działające -  podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. - W takim współdziałaniu jest ogromna siła. Nawet drobne inicjatywy, pomysły, które rodzą się w lokalnych społecznościach, owocują zacieśnianiem współpracy, społeczną integracją i poczuciem odpowiedzialności za miejsce, w którym żyjemy. 

Wnajbliższy weekend mieszkańcy Przeróbki i Śródmieścia Gdańska mogą wziąć udział w imprezach plenerowych, przygotowanych specjalnie dla nich - twórczych i integrujących społecznie. Są otwarte dla wszystkich miłośników dobrej zabawy.

Kolorowa Przeróbka

Rodziny z dziećmi z gdańskiej Przeróbki i okolic w sobotę 15 września w godz. od 10 do 14, na terenie Szkoły Podstawowej nr 61 przy ul. Siennej 26 mogą wziąć udział w zabawie dla najmłodszych i rodziców. Organizatorzy wydarzenia pt. „Kolorowa Przeróbka” zachęcają do wspólnej aktywności. W programie imprezy są m.in. gry i zabawy z nagrodami dla dzieci. Będzie można modelować balony i puszczać bańki mydlane oraz pomalować twarz. Dorośli z pociechami wezmą też udział w zajęciach zumby lub zabawie „kolorami holi”. Nie zabraknie także konkursów sportowych, występów artystycznych oraz zdrowych przekąsek.

- Chodzi o aktywizację i integrację rodzin z Przeróbki, wzmocnienie więzi rodzinnych. Pokazanie, że można spędzać czas wspólnie, twórczo promując jednocześnie tę dzielnicę - mówi Sylwia Ressel rzecznik MOPR.

Do udziału w sobotniej imprezie zapraszają: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Rada Dzielnicy Przeróbka, SzP nr 61, Fundacja dla Rodziny „Bezpiecznik” i Fundacja „Obudź Nadzieję”.

Park św. Barbary. Pierwsza Parada i Piknik Seniorów
Park św. Barbary. Pierwsza Parada i Piknik Seniorów
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Parkowisko

Na „Parkowisko” organizatorzy zapraszają w niedzielę 16 września w godz. od 11 do 18, do parku Św. Barbary w Śródmieściu. To propozycja dla każdego. Doskonała okazja, żeby się zrelaksować i pobawić w sąsiedzkim gronie. Imprezę rozpocznie śniadanie na trawie.

W programie m.in. gry planszowe, warsztaty kulinarne, zabawy ruchowe, sensoryczne dla dzieci i dorosłych, zajęcia plastyczne i sportowe (m.in. piłka nożna i unihokej). Także nauka rzeźbienia w glinie, prezentacja dzieł malarskich seniorów, występy artystyczne i recitale na scenie oraz dla miłośników lektury – kącik z książkami, spotkania z pasjonatami, przedstawicielami organizacji społecznych i instytucji miejskich oraz radnymi. Na miejscu działać będą m.in. strefa zdrowia, w której porad udzieli ratownik medyczny oraz strefa sąsiedzka – tam np. oferta MOPR w zakresie bezpłatnych porad prawnych, aktywizacji zawodowej i współpracy w ramach odpowiedzialności społecznej biznesu.

Do udziału w „Parkowisku” w Śródmieściu zapraszają organizatorzy: Maria i Jakub Kadłubowscy (pomysłodawcy cyklu tych imprez w Gdańsku), organizacje pozarządowe, instytucje miejskie, lokalna społeczność  i mieszkańcy zaangażowani w aktywizację dzielnicy.

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl