PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Przeor o. Michał Osek: - 8 sierpnia wszystkie msze św. wracają do Kościoła św. Mikołaja

Przeor o. Michał Osek: - 8 sierpnia wszystkie msze św. wracają do Kościoła św. Mikołaja
14 lipca podczas konferencji zapowiadającej tegoroczny Jarmark Św. Dominika przeor gdańskiego klasztoru dominikanów o. Michał Osek oficjalnie, expressis verbis poinformował media, że od soboty 8 sierpnia wszystkie msze św. zarówno te sprawowane w dni powszednie jak i w niedziele wracają do kościoła św. Mikołaja.
Rusztowanie na ścianie zachodniej Bazyli św. Mikołaja w Gdańsku
Rusztowanie na ścianie zachodniej Bazyli św. Mikołaja w Gdańsku
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Powrót nabożeństw do Bazyliki św. Mikołaja oznacza ponowne otwarcie świątyni, która dwa lata temu została zamknięta z obawy przed katastrofą budowlaną. Miało to miejsce 30 października 2018 r. Decyzja była konieczna, bo na sklepieniu i filarach nawy południowej pojawiły groźnie wyglądające pęknięcia.

Kościół Św. Mikołaja zamknięty. Dominikanie apelują o pomoc


Przez czas, gdy bazylika była zamknięta, a eksperci prowadzili swoje prace dominikanie wraz z wiernymi spotykali się na liturgii w innych gdańskich kościołach: w Św. Janie, w św. Katarzynie i w Kaplicy Królewskiej przy bazylice Mariackiej. Teraz godziny mszy św. zostaną przywrócone, dotyczy to mszy św. rodzinnej, która będzie odprawiana w niedzielę o godzinie 10.00 oraz mszy św. akademickiej, która znów będzie odprawiana w niedzielę o godzinie 19.00. Msza św. wieczorna w dni powszednie na powrót będzie odprawiana o godzinie 19.00,  czwartek msza św. o godzinie 19.30 zostanie odprawiona w Czarnej Sali.

 

W październiku 2019 roku eksperci prowadzący przedstawili pierwsze wyniki swoich prac. Tomasz Majewski, koordynator prac zespołu badawczego, tłumaczył, że przyczyną osiadania dwóch filarów nawy południowej, które powodują uszkodzenia sklepień, są zmiany struktury gruntu w obrębie bazyliki. Sklepienie podparto specjalnym rusztowaniem. Niebawem rozpocznie się ostatni etap badania gruntu pod kościołem, który przeprowadzi specjalistyczny zespół geofizyków z Warszawy.

Wtedy też, w 2019 r. po pierwszych badaniach, przeor gdańskiego zakonu o. Michał Osek zapowiedział, że jest szansa na częściowe otwarcie kościoła już w Wielkanoc 2020. Zaznaczył, że wszystko zależy od pomyślnego przebiegu prac badawczych, remontowych i zabezpieczających. Niestety nikt nie przewidział epidemii koronawirusa.

 

Od ul. Św. Jana kościół został odgrodzony płotem. Trwają prace prze fundamentach
Od ul. św. Jana kościół został odgrodzony płotem. Trwają prace prze fundamentach
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Na początku lipca tego roku pojawiły się wreszcie dobre informacje dotyczące bazyliki św. Mikołaja, że na początku sierpnia dominikanie powrócą z liturgią do świątyni. Otwarte zostaną nawa główna, nawa północna i prezbiterium. Nawa południowa wciąż będzie wyłączona z użytkowania. Data pierwszej mszy św. po długiej przerwie - 8 sierpnia - jest nieprzypadkowa. Tego dnia bowiem przypada uroczystość Świętego Ojca Dominika, założyciela Zakonu.

Nieoficjalne informacje o dacie powrotu do świątyni potwierdził wówczas na swoim Twitterze przeor o. Michał Osek.

 

osek


W kościele św. Mikołaja trwają prace konserwatorskie w różnych miejscach. Jest to możliwe dzięki trzem dotacjom przyznanym przez Radę Miasta Gdańska w wysokości łącznej 640 tys. zł. Dotacja obejmuje prace przy ścianie zachodniej kościoła, przy fundamencie od strony ul. Lawendowej i Świętojańskiej, a także przy ołtarzu Przemienienia Pańskiego.

Prace konserwatorskie bazyliki możliwe są też dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także darczyńcom i zbiórkom pieniędzy wśród wiernych.

 

Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze
Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze