• Start
  • Wiadomości
  • Przemoc w rodzinie - jak rozpoznać, jak reagować: warsztaty dla radnych dzielnicowych

Przemoc w rodzinie - jak rozpoznać, jak reagować: warsztaty dla radnych dzielnicowych

Centrum Praw Kobiet - Oddział w Gdańsku zaprasza na dwa warsztaty dla radnych rad dzielnic o tym, jak rozpoznać przemoc w rodzinie i jak na nią reagować. Spotkania odbędą się 25 lipca i 1 sierpnia (soboty), by wziąć w nich udział, wystarczy się zapisać. Liczba miejsc ograniczona.
17.07.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Centrum Praw Kobiet Oddział Gdańsk

 

Warsztaty dla radnych rad dzielnic dotyczyć będą tematu dyskryminacji i przemocy w rodzinie. Specjalistki Centrum Praw Kobiet w Gdańsku przekażą wiedzę, jak rozpoznawać przemoc, jak na nią reagować i jak udzielać pomocy osobom jej doświadczającym.  

Spotkania odbędą się w soboty (25 lipca i 1 sierpnia) w godzinach​ 10 - 18 (licząc z przerwami) w​ O4 Flow w Olivia Business Centre (budynek Olivia Six) w Oliwie (al. Grunwaldzka 472B). Spotkania poprowadzą​ psycholożka Kalina Halemba i radczyni prawna Izabela Duczyńska (sylwetki prowadzących w dolnej części tekstu). Liczba miejsc:​ 8-12. Udział bezpłatny. 

- Warsztaty adresowane są do radnych dzielnicowych Gdańska. Są to osoby, które są blisko ludzi, zawsze w terenie, na swoich osiedlach i dyżurach rozpoznają i znają mieszkanki oraz mieszkańców swojej okolicy - mówi Aleksandra Mosiołek, dyrektorka Centrum Praw Kobiet w Gdańsku. - To oni są często tymi osobami, które zareagują najszybciej tam, gdzie jest przemoc. To ważne, aby osoby, które doświadczają przemocy szybko znalazły pomoc, ponieważ często nie wiedzą gdzie jej szukać. Dobra reakcja osób, które są blisko, może nawet uratować komuś życie. 

 

Aleksandra Mosiołek dyrektorka Centrum Praw Kobiet w Gdańsku
Aleksandra Mosiołek dyrektorka Centrum Praw Kobiet w Gdańsku
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Podczas warsztatów radne i radni dzielnicowi dowiedzą się m.in. czym jest przemoc i jak rozpoznać, że ktoś jej doświadcza. Poznają nie tylko definicje, ale zdobędą praktyczną wiedzę, jak odróżnić przemoc od konfliktu. Specjalistki CPK Gdańsk powiedzą też, jak rozmawiać z osobą, o której wiemy lub podejrzewamy, że doświadcza przemocy, jak pomóc, żeby nie zaszkodzić zarówno tej osobie, jak i sobie, jak reagować, kiedy propozycja wsparcia jest odrzucana i po jakie formy pomocy można sięgnąć. Uczestniczki i uczestnicy dowiedzą się też jak reagować, gdy widzą przemoc i co mogą wtedy zrobić. Jak reagować, widząc, że przemocy doświadcza osoba dorosła, a co zrobić, kiedy ofiarą jest dziecko oraz jak zadbać o własne bezpieczeństwo, gdy bezpośrednio reagujemy na przemoc. Omówione będą też aspekty prawne poruszanych zagadnień.

- Chcemy, aby po warsztacie radne i radni czuli się pewniejsi w swojej pracy - podsumowuje Aleksandra Mosiołek. - Niejednokrotnie docierały do naszego Centrum sygnały o tym, że takie sytuacje, jak przemoc i dyskryminacja również są zgłaszane radnym, często nawet nie drogą oficjalną, tylko na zasadzie takiej “krążącej po podwórkach” informacji, o której wszyscy wiedzą, ale nikt nie chce o niej powiedzieć głośno. Mam nadzieję, że po naszych warsztatach radne i radni będą mieli wiedzę i narzędzia, aby takie sprawy podejmować i interweniować​. 

Zgłoszenia chętnych przyjmowane są poprzez formularz internetowy, jego wypełnienie jest niezbędne do zapisania się na warsztaty. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. 

Szczegółowy program warsztatów dostępny jest na Fb.

 

Kalina Halemba – magister psychologii, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, z Centrum Praw Kobiet współpracuje od 2016 roku, udziela tu indywidualnej pomocy psychologicznej, prowadzi grupy wsparcia dla kobiet doświadczającymi przemocy oraz uczestniczy w spotkaniach grup roboczych w ramach współpracy Centrum Praw Kobiet z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie. W przeszłości była związana z m.in.: Domem Pomocy Społecznej w Sopocie (2014.03–2015.07), Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej “Glanik” oraz Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej “Mrowisko” (2016.07–2017.01), Hospicjum im. Ks. Dutkiewicza w Gdańsku (2014.09–2015.03), Centrum Współpracy Młodzieży w Gdyni (2016.07–2017.12). Pracowała w Zespole Placówek Specjalistycznych w Gdyni z osobami dotkniętymi kryzysem psychicznym (2018.03–2018.09) oraz jako psycholożka w projekcie Ośrodek Wsparcia Rodzin (od 2018.06-2018.12) w Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Kryzysami Psychicznymi „Przyjazna Dłoń”.

Izabela Duczyńska - magister prawa (Uniwersytet Szczeciński, Wydział Prawa i Administracji, 2002). Ukończyła studia podyplomowe z prawa medycznego (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, 2013). Radczyni prawna od 2011 roku (Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku), ma własną kancelarię prawną, specjalizuje się m.in w prowadzeniu procesów z prawa rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa karnego. Wolontariuszka współpracująca z Fundacją Centrum Praw Kobiet (od 2012 roku) i innymi organizacjami pozarządowymi, udzielająca porad prawnych, prowadząca szkolenia i warsztaty dotyczące tematyki przeciwdziałania przemocy oraz praw osób doświadczających przemocy. Udzielała porad prawnych osobom pokrzywdzonym przestępstwem w ramach programu Fundusz Pomocy Poszkodowanym Przestępstwem i Pomocy Postpenitencjarnej. Współautorka warsztatów "Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie" (2015) realizowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości przy udziale funduszy norweskich. Prowadząca cykl warsztatów dotyczących przeciwdziałania przemocy w ramach projektu “Prawa Kobiet na 100-lecie Praw Wyborczych Kobiet” (2018). Uczestniczka wielu szkoleń i konferencji z zakresu przeciwdziałania przemocy. Laureatka tytułu honorowego „Kryształowe Serce Radcy Prawnego 2017”. 

 

Warsztaty odbywają się w ramach projektu “Szkolenia dla radnych Rad Dzielnic, lekarzy, pracowników instytucji pomocowych”. Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku