• Start
  • Wiadomości
  • Przemek Dyakowski laureatem Wielkiej Pomorskiej Nagrody Artystycznej 2020

Przemek Dyakowski laureatem Wielkiej Pomorskiej Nagrody Artystycznej 2020

W czwartek, 10 czerwca 2021 r. podczas gali w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, po raz XXII wręczono Pomorskie Nagrody Artystyczne. W kategorii Kreacja nagrodę otrzymali: konserwatorka zabytków Iwona Berent, muzyk Robert Kwiatkowski i streetartowiec Mariusz Waras. Za Pomorską Nadzieję Artystyczną kapituła uznała skrzypaczkę Hannę Pozorską, a tytuł Mecenasa Kultury - trafił do firmy Ziaja. Wielką Pomorską Nagrodę Artystyczną wręczono wybitnemu jazzmenowi, saksofoniście Przemkowi Dyakowskiemu.
11.06.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przemek Dyakowski, 86-letni saksofonista, symbol i instytucja trójmiejskiej sceny jazzowej, człowiek emanujący otwartością i pogodą ducha otrzymał Wielką Pomorską Nagrodę Artystyczną
Przemek Dyakowski, 86-letni saksofonista, symbol i człowiek-instytucja trójmiejskiej sceny jazzowej, zawsze uśmiechnięty, emanujący pogodą ducha, otrzymał Wielką Pomorską Nagrodę Artystyczną 2020
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

 

Pomorskie Nagrody Artystyczne to jedne z najważniejszych nagród marszałka województwa pomorskiego. Artyści teatru, sztuk wizualnych, muzycy, autorzy oraz goście zgromadzili się w czwartek, 10 czerwca 2021 r., na uroczystej gali w siedzibie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance, aby oklaskiwać wybitne osiągnięcia, których dokonali ludzie sztuki w niebywale trudnym, naznaczonym pandemią roku 2020. 

Laureatów tradycyjnie wybrała Wielka Kapituła Nagrody, ale wyniki głosowania do ostatniej chwili były tajemnicą. Kolejne nominacje i nagrody wręczał, po odebraniu zalakowanych kopert z rąk notariusza Bartosza Mędrasia, Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Galę prowadził dyrektor departamentu kultury Urzędu Marszałkowskiego Władysław Zawistowski.

 


W tym roku Duża Kapituła Pomorskiej Nagrody Artystycznej w kategorii Kreacje Artystyczne spośród 93 kandydatur nominowała 10 osób. Nagrodę przyznano trzem. Otrzymali je Iwona Berent, Robert Kwiatkowski i Mariusz Waras. 

 

Iwona Berent, konserwatorka zabytków - nominowana za koordynację wieloletniej rewaloryzacji Centrum św. Jana w Gdańsku
Iwona Berent, konserwatorka zabytków - nominowana za koordynację wieloletniej rewaloryzacji Centrum św. Jana w Gdańsku
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Iwona Berent, konserwatorka zabytków - za koordynację wieloletniej rewaloryzacji Centrum św. Jana w Gdańsku, w tym m.in. za rekonstrukcję XVIII-wiecznych organów projektu Johanna Rhode. Iwona Berent, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku Konserwatorstwo i Muzealnictwo, nadzorowała prace projektowe, konserwatorskie i adaptacyjne w kościele św. Jana. Od 2006 roku pracowała w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku na stanowisku kierownika Biura odbudowy kościoła św. Jana, obecnie jest kieruje działem Opieki nad zabytkami w NCK.

- Kiedy kilkanaście lat temu, w 2008 roku, planowaliśmy na papierze, że powrócą do tego wnętrza zabytki, rozproszone przez ponad 70 lat w różnych miejscach, wydawało się to zupełną utopią - mówiła poruszona Iwona Berent. - Bardzo się cieszę, że udało się nam to zrobić. W zeszłym roku zakończyła się odbudowa kościoła św. Jana, po 85 latach od zakończenia wojny. Było to dla mnie wyjątkowe wydarzenie, a jako dla konserwatora - bardzo duża osobista satysfakcja z wykonywanej pracy. 

Robert Kwiatkowski, to charyzmatyczny muzyk, wirtuoz skrzypiec i koncertmistrz Polskie Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku
Robert Kwiatkowski to charyzmatyczny muzyk, wirtuoz skrzypiec i koncertmistrz Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Robert Kwiatkowski, obdarzony charyzmą wirtuoz skrzypiec i koncertmistrz Filharmonii Bałtyckiej.
Nominowany za przygotowanie i poprowadzenie, w podwójnej roli skrzypka solisty i dyrygenta, koncertu “Znane i nieznane dzieła klasyków wiedeńskich w Gdańsku” w PFB oraz za opublikowanie autorskich kadencji do wszystkich 9 koncertów skrzypcowych Mozarta, Haydna i Beethovena. Robert Kwiatkowski jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku i pedagogiem macierzystej uczelni. Prowadzi intensywne życie artystyczne jako solistą, koncertmistrz i dyrygent. Jego dorobek fonograficzny obejmuje kilkanaście albumów. Główną osią jego zainteresowań stanowi muzyka kameralna.

Artysta stwierdził: - Ogromnie się cieszę i dziękuję kapitule za nagrodę, ale najbardziej się cieszę z tego, że muzyka, która uwielbiam, a nie jest zbyt nowa, wciąż znajduje swoich odbiorców. 


Mariusz Waras to artysta streetartowy znany z projektu m-city, grafik, projektant, wykładowca i kurator
Mariusz Waras to artysta streetartowy znany z projektu m-city, grafik, projektant, wykładowca i kurator
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl


  

Mariusz Waras - artysta streetartowy, grafik, projektant, twórca instalacji i kurator. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i wykładowca, profesor Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie prowadzi autorską Pracownię Obrazu i Street artu. Jest zafascynowany miastem i sztuką miejską. W ramach projektu m-city wykonał kilkaset murali i kilkadziesiąt indywidualnych w 40 krajach. Jako jedyny artysta z Polski został zaproszony do udziału w wystawie prezentującej 40 lat street artu na świecie w ArtScience Muzeum w Singapurze. Nominowany za stworzenie społecznie zaangażowanych instalacji artystycznych wyrażających sprzeciw wobec mowy nienawiści, a także stanowiących komentarz do protestów w obronie praw człowieka w Polsce i walki o demokrację na Białorusi.  

Dziękując za nagrodę artysta podkreślił jej wyjątkowość, gdyż otrzymał ją również za treść, nie tylko za formę prac: - Ubiegły rok był szczególny, dostarczył nam wielu tematów, o których warto było mówić. Ten rok jest podobny, przynajmniej jego początek, więc obiecuję, że będę kontynuował moją pracę.


Nagrody wręczał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Na zdjęciu z Przemkiem Dyakowskim
Nagrody wręczał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Na zdjęciu z Przemkiem Dyakowskim
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl



Absolutnie niezwykłym i wzruszającym momentem gali było wręczenie Wielkiej Pomorskiej Nagrody Artystycznej Przemkowi Dyakowskiemu - osobie instytucji - co podkreślono w nominacji - jednej z najbardziej barwnych postaci pomorskiego, i nie tylko, życia kulturalnego. Znakomitemu muzykowi, wybitnemu saksofoniście jazzowemu, ale też prezenterowi radiowemu, organizatorowi koncertów i animatorowi działań kulturalnych, publiczność gratulowała owacją na stojąco. Artysta zaś skromnie, podczas podziękowań mówił nie o sobie, ale o środowisku jazzowym Trójmiasta i... o młodszym, nagrodzonym rok wcześniej koledze: - Jestem zachwycony, że Emil Miszk jest moim kolegą. To jest poziom niebywały trójmiejskiego jazzu, może jeszcze nie dostrzegany na świecie, ale w Polsce na pewno. To środowisko jest uważane za najmocniejsze w Polsce i właśnie mamy przykłady młodych muzyków, których trudno dogonić. Doskonały system kształcenia na Akademii Muzycznej w Gdańsku, świetni profesorowie i znakomici, nie tylko utalentowani, ale i pracowici studenci.

 

Statuetki Gryfa Pomorskiego,
Pomorskie Nagrody Artystyczne symbolizują statuetki gryfa pomorskiego
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

   

Spośród 23 zgłoszeń w kategorii Pomorska Nadzieja Artystyczna jury nominowało troje kandydatów, również trzy spośród 14 propozycji w kategorii Mecenat Kultury. Nagrodę Pomorska Nadzieja Artystyczna przyznano młodej skrzypaczce Hannie Pozorskiej. Nominowano ją za pasję, wrażliwość i mistrzowski warsztat. Hanna jest uczennicą 11 klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gdańsku. 

Wyróżnioną tytułem Mecenas Kultury, nie po raz pierwszy, została Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków sp. z o. o. Firma od lat wspiera działania artystyczne Teatru Wybrzeże.

Uroczysty wieczór rozpoczął się wręczeniem statuetek laureatom nagrody za 2019 rok, gdyż – ze względu na pandemię – w minionym roku gala nie odbyła się. Jej wyniki ogłoszono online. W kategorii Kreacje Artystyczne 2019 statuetki gryfa pomorskiego odebrali w czwartek aktorzy Teatru Wybrzeże: Katarzyna Figura i Mirosław Baka oraz gdański trębacz Emil Miszk. Tytuł Mecenasa Kultury otrzymał Marian Zieliński, a Pomorską Nadzieją Artystyczną ogłoszono tancerkę Julię Ciesielską.

Wieczór zakończył się koncertem symfonicznym. Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej dyrygował George Tchitchinadze. W programie znalazły się utwory: Fanfara „La Péri” Paula Dukasa, Uwertura „Włoszka w Algierze” Gioacchino Rossiniego, I Symfonia D-dur op. 25 „Klasyczna” Sergiusza Prokofiewa oraz Notturno per orchestra, op. 70, nr 1 Giuseppe Martucciego.

 

Lista wszystkich nominowanych w kategorii Kreacje Artystyczne 2020:

 

Pomorska Nadzieja Artystyczna 2020:

 

Mecenat Kultury 2020:

  • Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy
  • VBW sp. z o. o.
  • Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków sp. z o. o.

Pomorska Nagroda Artystyczna została ustanowiona w 1998 roku. Jest wyróżnieniem przyznawanym za wybitne kreacje artystyczne w dowolnej dziedzinie kultury i sztuki na terenie województwa w roku poprzedzającym jej wręczenie. Kandydatury zgłaszają środowiska twórcze, instytucje kulturalne, uczelnie wyższe, media i samorządy. Ze względu na prestiż i sposób typowania kandydatów Pomorska Nagroda Artystyczna określana bywa mianem regionalnych „Oscarów”.

 

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę