• Start
  • Wiadomości
  • Przegląd Polityczny. Nowy numer gdańskiego pisma - od Tuska do Trumpa

Przegląd Polityczny. Nowy numer gdańskiego pisma - od Tuska do Trumpa

To jedyne wydawane w Gdańsku pismo, które należy do krajowej czołówki, pod względem poziomu refleksji politycznej i cywilizacyjnej. W najnowszym numerze, dostępnym już w empikach, m.in.: pełna treść wygłoszonego w Brugii wykładu Donalda Tuska, a także blok publikacji o Ameryce: “Tocqueville kontra Trump”.
29.12.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przegląd Polityczny ukazuje się w Gdańsku od 1983 r. Redaktorem naczelnym jest Wojciech P. Duda, sekretarzem redakcji - Piotr Leszczyński. Nz. - okładka omawianego tutaj najnowszego numeru pisma
Przegląd Polityczny ukazuje się w Gdańsku od 1983 r. Redaktorem naczelnym jest Wojciech P. Duda, sekretarzem redakcji - Piotr Leszczyński. Nz. okładka omawianego tutaj najnowszego numeru pisma
gdansk.pl

 

Ten wykład Donald Tusk wygłosił 13 listopada 2019 r. w Kolegium Europejskim w Brugii, podczas inauguracji roku akademickiego. W “PP” są to cztery strony tekstu, z których przytoczmy choć fragment: “(...) Zawsze podkreślałem rolę kompromisu w polityce europejskiej. Negocjacje, konsensus, kompromis, to słowa-klucze, bez których nie można zrozumieć Unii. Są jednak rzeczy i sprawy, które nie mogą być przedmiotem kompromisu i negocjacji. Myślę tu o naszych fundamentalnych wartościach: wolności, rządach prawa, godności jednostki”. 

Zachętą do bloku tekstów, dotyczących Ameryki, niech będzie fragment wywiadu z Georgem Blecherem, profesorem City University of New York: “Nie sądzę, aby Trump po prostu zniknął z naszego życia politycznego, nawet jeśli przegra wybory. Być może stanie na czele jakiegoś ruchu, który całkowicie podzieli Partię Republikańską. Jest bowiem jedna rzecz, której nikt nie mówi otwarcie o Trumpie, a mianowicie jak bardzo ten człowiek kocha władzę. On się nią wręcz karmi. I to nie jest kwestia jakiejś choroby psychicznej, on się po prostu upaja władzą. A tacy ludzie łatwo z władzy nie rezygnują” - mówi Georg Blecher. Brzmi jakoś znajomo, niekoniecznie w kontekście amerykańskim.

Na zakończenie najnowszego "PP", czytelnik jak zawsze otrzymuje krótki, ale wnikliwy, redakcyjny przegląd ważnych tytułów na krajowym rynku wydawniczym. Wśród nich książka, która uzmysławia niepokojące analogie między klimatem życia w latach 20. i 30. ubiegłego wieku, a tym, co dzieje się dzisiaj, na naszych oczach. Słowem: “W czasach szaleństwa” Magdaleny Grochowskiej. Ta książka otrzyma jeszcze niejedną nagrodę i zainspiruje niejeden umysł.

Bywa, że o “Przeglądzie Politycznym” jego czytelnicy mówią czasem jako o duchowym dziecku paryskiej “Kultury” Jerzego Giedroycia. Jeśli ktoś uważa, że to przesada, powinien sięgnąć właśnie po nowy numer gdańskiego pisma. Trudno w nim przeoczyć spory blok publikacji na pożegnanie Agnes Heller - węgierskiej filozofki, zmarłej w tym roku, w wieku 90 lat. Kto pożegnałby w Polsce tę istotną dla środowiska “Kultury” autorkę, gdyby nie wierna pamięć i uważność "Przeglądu Politycznego"?

Przegląd Polityczny, nr 157/158, 2019 r., cena 30 zł

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór