• Start
  • Wiadomości
  • Przegląd Ambitnego Kina - zobaczysz najlepsze filmy tego roku

Przegląd Ambitnego Kina - zobaczysz najlepsze filmy tego roku

Osiem głośnych tytułów, które pojawiły się w kinach i na festiwalach mijającego roku - wśród nich wstrząsający „Ostatni w Aleppo”, kontrowersyjny „Podwójny kochanek” i wzruszający „Beksińscy. Album wideofoniczny”. Wszystkie zobaczymy podczas „Filmowego Podsumowania Roku” - przeglądu ambitnego kina, który odbędzie się w dniach 28-30 grudnia w Domu Harcerza w Gdańsku.
25.12.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Niemiecki komediodramat 'Toni Erdmann' zobaczymy pierwszego dnia festiwalu - w czwartek, 28 grudnia 2017 r.

- Filmowe Podsumowanie Roku jest przeglądem ambitnego kina, podczas którego można obejrzeć najważniejsze i najbardziej wartościowe pozycje kina światowego mijającego roku. To filmy, które prezentowane były na najważniejszych światowych festiwalach - mówi Anna Kądziela-Grubman, Dyrektor Programowy Filmowego Podsumowania Roku i prezes organizującego festiwal Stowarzyszenia Kulturalnego „Hamulec Bezpieczeństwa”.

W ciągu trzech dni, od 28 do 30 grudnia 2017 r., w Domu Harcerza w Gdańsku (ul. Za Murami 2-10) zobaczymy aż osiem takich nagradzanych tytułów, z całego świata. Wśród nich znalazł się irański „Klient” Asghara Farhadiego - za którego otrzymał nagrodę na festiwalu w Cannes (najlepszy scenariusz) i drugiego w swojej karierze Oscara (w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny); czy niemiecki „Toni Erdmann” Maren Ade - film, który rozbił bank podczas ubiegłorocznego rozdania Europejskich Nagród Filmowych, zdobywając aż pięć najważniejszych nagród (za najlepszy film, scenariusz, reżyserię i dwie kreacje aktorskie).

Znalazła się też jedna produkcja polska. - Z polskich filmów wybraliśmy jeden z ciekawszych dokumentów tego roku - „Beksińscy. Album wideofoniczny” Marcina Borchardta, składający się tylko z autentycznych nagrań artysty i jego rodziny - dodaje Kądziela-Grubman.

'Ostatni w Aleppo' to wstrząsający obraz przedstawiający wolontariuszy Białych Hełmów, szukających ofiar pod gruzami syryjskiego miasta, zniszczonego w wyniku konfliktu zbrojnego

Do programu trafił także zdobywca włoskich nagród filmowych - „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”; szwedzki zwycięzca Europejskich Nagród Filmowych w kategorii najlepsza komedia - „Mężczyzna imieniem Ove” Hannesa Holma; francusko-belgijski film konkursu głównego tegorocznego festiwalu w Cannes „Podwójny kochanek” Francisa Ozona, czy zdobywcę nagrody na Sundance Film Festival i nominacji do Oscara w kategorii najlepszy dokument „Ostatni w Aleppo” Ferasa Fayyada, produkcji duńsko-syryjskiej.

- Ze względów organizacyjnych możemy zaprezentować tylko osiem tytułów, a chciałoby się przynajmniej dwadzieścia. Niemniej nasz przegląd jest świetną okazją, żeby podsumować filmowo rok, nadrobić zaległości czy obejrzeć wybrany tytuł na dużym ekranie w zaciszu oldschoolowego kina studyjnego - zaprasza organizatorka.

Program tworzą zarówno fabuły, jak i dokumenty. Pojawią się filmy poruszających trudne, ale ważne społecznie i kulturowo tematy, jak poruszający dokument „Ostatni w Aleppo” ukazujący grupę ratowników ofiar wojny w Syrii czy irański obraz „Klienta”, jednego z najważniejszych światowych reżyserów Ashara Farhadiego, który portretuje życie współczesnego Teheranu w konwencji thrillera psychologicznego. „Podwójny kochanek” Ozona to z kolei zmysłowy thriller porównywany do pierwszych filmów Romana Polańskiego czy Hitchocka.

Thriller erotyczny 'Podwójny kochanek' nie każdemu się spodoba, ale z pewnością na długo pozostaje w pamięci

- W tegorocznym programie dominują jednak tytuły przesycone dużą dawką humoru - „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” Genovese, „Toni Erdman” Maren Aden, „Mężczyzna imieniem Ove”, „Zwariować ze szczęścia” Virziego - te wszystkie obrazy to ambitne komedie, nie mające oczywiście nic wspólnego z komedią jako gatunkiem filmowych, gdyż poruszamy się tylko w kręgu kina autorskiego - mówi Kądziela-Grubman.

Bilety: pojedynczy film 12 zł, karnet na pięć filmów 50 zł (ilość ograniczona), w przedsprzedaży online tylko do 27 grudnia - od 28 do 30 grudnia wyłącznie w kasie przed pokazami w kinie Watra. Szczegóły: www.filmowyrok.pl.


Program:

Czwartek, 28 grudnia
- godz. 18 - „Ostatni w Aleppo”, reż. Firas Fayyad, 110 min;
- godz. 20.15 - „Toni Erdmann”, reż. Maren Ade, 162 min.

Piątek 29 grudnia
- godz. 18 - „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”, reż. Paolo Genovese, 97 min;
- godz. 20 - „Klient, reż. Asghar Farhadi”, 125 min.

Sobota, 30 grudnia
- godz. 14 - „Zwariować ze szczęścia”, reż. Paolo Virzì, 118 min;
- godz. 16.15 - „Beksińscy. Album wideofoniczny”, reż. Marcin Borhardt, 80 min;
- godz. 18 - „Mężczyzna imieniem Ove”, reż. Hannes Holm, 116 min;
- godz. 20.15 - „Podwójny kochanek”, reż. François Ozon, 110 min.

TV

W maju kwalifikacje do Mistrzostw Świata w Ergo Arenie!