PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Przedświąteczny weekend w Gdańsku: premiery teatralne, wystawy

Przedświąteczny weekend w Gdańsku: premiery teatralne, wystawy
Weekend tuż przed Bożym Narodzeniem to dobry czas, żeby wyciszyć się i oderwać na chwilę od związanych ze świętami obowiązków. W gdańskich instytucjach kultury będzie spokojnie, ale ciekawie - nie zabraknie premier teatralnych i ciekawych wystaw.
Spektakl Little Pony  to ostatnia w tym roku premiera Teatru Wybrzeże na scenie Stara Apteka. W rolach głównych Katarzyna Kaźmierczak (Agata) i Grzegorz Gzyl (Daniel)
Spektakl "Little Pony" to ostatnia w tym roku premiera Teatru Wybrzeże na scenie Stara Apteka. W rolach głównych Katarzyna Kaźmierczak (Agata) i Grzegorz Gzyl (Daniel)
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl


Na nowej scenie Teatru Wybrzeże Stara Apteka (Gdańsk, ul. Teatralna - wejście od strony Targu Węglowego) możemy oglądać najnowszy spektakl Rudolfa Zioły: „Little Pony”.

Tomek pada ofiarą szkolnej przemocy. Powodem jest jego ulubiony plecak z kucykami z kreskówki My Little Pony. Rodzice stają przed dylematem: respektować wybory chłopca czy poddać się presji społecznej. Sztuka Paco Bezerry, uznana za najlepszy iberoamerykański tekst dramatyczny roku 2017, stawia szereg trudnych pytań i prowokuje do refleksji nad ważnymi kwestiami dotyczącymi norm społecznych oraz konsekwencjami szkolnej przemocy.


Zobacz, co reżyser mówi o spektaklu: Little Pony w Teatrze Wybrzeże. Nowa premiera od znanego reżysera


W spektaklu występują: Katarzyna Kaźmierczak oraz Grzegorz Gzyl.

„Little Pony” w Starej Aptece będzie prezentowany w piątek i sobotę, 21-22 grudnia, o godz. 19, oraz w niedzielę, 23 grudnia, o godz. 18. Bilety: normalny 40 zł, ulgowy 30 zł.


Na wystawie Halina Słojewska. Portrety sceniczne. Portrety prywatne  zostaną zaprezentowane fotografie z życia scenicznego i prywatnego artystki
Na wystawie "Halina Słojewska. Portrety sceniczne. Portrety prywatne" zostaną zaprezentowane fotografie z życia scenicznego i prywatnego artystki
mat. prasowe


Przy okazji, warto zobaczyć prezentowane w foyer głównym Teatru Wybrzeże fotografie wspominające znakomitą aktorkę Halinę Słojewską. Artystka od 1967 roku była związana z Teatrem Wybrzeże, w którym stworzyła charakterystyczne, zapadające w pamięć bohaterki, takie jak Ewa Braun w słynnym „Zmierzchu Demonów” w reżyserii Jerzego Golińskiego, Mara Miš (Gertruda) w „Przedstawieniu Hamleta w wsi Głucha Dolna” w reżyserii Kazimierza Kutza, Śmierć w „Tragedii o bogaczu i łazarzu” w reżyserii Tadeusza Minca oraz Meg w spektaklu tegoż reżysera: „Ostatnie dobranoc Armstronga”. Wystawa „Halina Słojewska. Portrety sceniczne. Portrety prywatne” jest przypomnieniem niektórych jej znakomitych kreacji teatralnych, a także jej bogatej biografii. Wstęp wolny.

Więcej o wystawie: Halina Słojewska na portretach. Teatr Wybrzeże czci pamięć aktorki wystawą


Nowa premiera Teatru Miniatura to wspaniały powrót do kultowej klasyki. Od lewej główne postaci Czarnoksiężnika z Krainy Oz : Magdalena Żulińska (Dorotka), Piotr Kłudka (Blaszany Drwal) i Andrzej Żak (Strach na Wróble)
Nowa premiera Teatru Miniatura to wspaniały powrót do kultowej klasyki. Od lewej główne postaci "Czarnoksiężnika z Krainy Oz": Magdalena Żulińska (Dorotka), Piotr Kłudka (Blaszany Drwal) i Andrzej Żak (Strach na Wróble)
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl


Na najnowszą premierę teatralną - tym razem dla dzieci - zaprasza także Teatr Miniatura (Gdańsk, al. Grunwaldzka 16). Będzie to „Czarnoksiężnik z Krainy Oz” na podstawie powieści Franka Bauma, czyli ukochana klasyka w aktorsko-lalkowym wydaniu.

Mieszkająca na szarych polach Kansas Dorotka marzy o innym, kolorowym życiu. Jedyną ucieczką od codzienności jest wirtualny świat internetu. Dorotka niespodziewanie trafia do Krainy Oz, niesamowitego świata wykreowanego przez nastolatka Oza. Czy uda jej się wrócić do Kansas? Pomogą jej w tym trzej przyjaciele - Strach na Wróble, który nie ma rozumu, Blaszany Drwal pozbawiony serca i tchórzliwy Lew.

Adaptacja powieści Franka Bauma, która do dziś inspiruje twórców teatralnych i filmowych. Dla Teatru Miniatura historię o Dorotce i jej niezwykłych przyjaciołach wyreżyserował Arkadiusz Klucznik - aktor lalkarz, wykładowca i doświadczony reżyser teatru lalkowego.

Premiera „Czarnoksiężnika z Krainy Oz” odbędzie się w sobotę, 22 grudnia, o godz. 17. Bilety: normalny 24 zł, ulgowy 20 zł. Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 6. roku życia.


Kuter rybacki płynący z pełną prędkością (Ustka), olej na płótnie, sygnowany, niedatowany
Kuter rybacki płynący z pełną prędkością (Ustka), olej na płótnie, sygnowany, niedatowany
mat. Muzeum Gdańska


W Ratuszu Głównego Miasta - oddziale Muzeum Gdańska (ul. Długa 46/47) można oglądać prace Ernsta Kolbego. Zapomniany po II wojnie światowej impresjonista należał do jednych z najbardziej cenionych pomorskich malarzy. Jego dzieła pierwszy raz prezentowane są tak licznie w Gdańsku.

- Styl artystyczny Kolbego nie wpisywał się w propagandową rolę sztuki III Rzeszy - mówi Izabela Jastrzębska-Olkowska z Muzeum Gdańska, kuratorka wystawy „Ernst Kolbe. Impresjonista Pomorza”. - Jego prace straciły na popularności, ale mimo tego dalej znajdowały grono odbiorców. Wiele z jego dzieł nie przetrwało wojny. Mieszkanie Kolbego zostało zbombardowane 1943 r. podczas nalotów alianckich na Berlin.

Tym bardziej cieszyć może fakt, że w Ratuszu można zobaczyć blisko 30 obrazów tego malarza i litografa, pochodzących ze zbiorów niemieckiego Westpreussisches Landesmuseum w Warendorfie, które dziś dysponuje większością prac olejnych Kolbego.

- Polska publiczność będzie miała okazję do obejrzenia jego prac w tak dużej ilości po raz pierwszy - podkreśla Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - Był ważnym i cenionym artystą przedwojennym. Jego prace dotyczyły krajobrazów terenów Pomorza, zarówno te po stronie dzisiejszej Republiki Federalnej Niemiec, jak i te po stronie Rzeczpospolitej Polskiej.

Ernst Kolbe urodził się 9 stycznia 1876 roku w Kwidzynie i był jednym z sześciorga dzieci ówczesnego przewodniczącego Rady Miasta Kwidzyna - Hermanna Kolbego. W ciągu swojego życia wielokrotnie podróżował - dzieciństwo spędził w Stargardzie Szczecińskim, a w wieku 19. lat rozpoczął studia z zakresu malarstwa i rysunku u Juliusa Ehrentrauta oraz Paula Vorganga na Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie, następnie od 1899 roku w pracowni pejzażysty Eugenio Brachta, z którym przeniósł się do Drezna. Tam też, w 1903 roku został uhonorowany Złotym Medalem tamtejszej Akademii Sztuki.

Trzy lata później wrócił do Berlina i został członkiem Stowarzyszenia Artystów Berlińskich. Szersze uznanie zyskał w 1912 roku, w czasie Wielkiej Berlińskiej Wystawy Sztuki, na której zaprezentował swoje prace. Rok później uzyskał nagrodę Fundacji Juliusa Helffta dla szczególnie utalentowanych malarzy pejzażystów.

Szczyt kariery Kolbego przypada na lata 1920-1933. To wówczas z Berlina Kolbe podejmował liczne podróże malarskie nad morze, szczególnie nad Bałtyk oraz w góry, np. Alpy Tyrolskie.

- Głównym tematem jego prac były pejzaże pomorskie, krajobrazy nadbałtyckie, widoki gór Tyrolskich i krajobrazy z wydm na wyspie Sylt. Ulubionym motywem prac Kolbego były także wnętrza domów rybackich i kamienic rodów patrycjuszowskich, np. domu Uphagena w Gdańsku. Był autorem wielu litografii przedstawiających m.in. widoki Gdańska. Dziś jego dzieła zaliczamy do nurtu ekspresyjnego impresjonizmu - dodaje kuratorka.

Na obrazach, które po raz pierwszy prezentowane są nad Motławą tak licznie (wiele lat temu mogliśmy podziwiać zaledwie kilka jego prac, i to głównie litografii), oprócz gdańskich wnętrz mieszczańskich i wybrzeża Kolbe uwiecznił m.in. Darłówko, Krynicę i Ustkę.

Jego prace można zobaczyć w Gdańsku dzięki współpracy Muzeum Gdańka z Westpreussisches Landesmuseum w Warendorfie oraz Referatem Kultury byłych ziem Prus Zachodnich, Prowincji Poznańskiej, Polski Centralnej, Wołynia, Podola i Galicji.

Wystawa „Ernst Kolbe. Impresjonista Pomorza” potrwa do 15 września 2019 roku. Czynna jest codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, oraz - w sezonie zimowym - wtorków. W pozostałe dni oddział Muzeum Gdańska przy ulicy Długiej jest otwarty w godzinach: śr. 10:00-16:00, czw. 10:00-18:00, pt.-sb. 10:00-16:00, oraz niedz. 11:00-16:00 (wt. w sezonie letnim 10:00-13:00). Bilety: normalny 12 zł, ulgowy 6 zł.

Ekspozycji wkrótce towarzyszyć będzie cykl warsztatów oraz wykładów o artyście, przeznaczonych dla dzieci, rodzin oraz seniorów - dokładny program zostanie określony w pierwszym kwartale 2019 r. i podany na stronie Muzeum Gdańska.


Gdańskie Biennale Sztuki już od ośmiu lat prezentuje najciekawsze prace pomorskich artystów
Gdańskie Biennale Sztuki już od ośmiu lat prezentuje najciekawsze prace pomorskich artystów
mat. GGM


Przypominamy także, że trwa Gdańskie Biennale Sztuki 2018 - piąta edycja wydarzenia artystycznego, które prezentuje twórczość ponad trzydziestu artystów profesjonalnych mieszkających i tworzących w Województwie Pomorskim.

Zobaczymy szerokie spektrum technik artystycznych twórców reprezentujących różne pokolenia – ponieważ ideą biennale jest przede wszystkim uchwycenie najnowszych tendencji i kierunków w sztukach wizualnych uprawianych przez rodzimych artystów. Jest to również odpowiedź na potrzebę środowiska pomorskich artystów dotyczącej możliwości cyklicznej i szerokiej prezentacji najnowszych prac.

Biennale odbywa się w dwóch przestrzeniach Gdańskiej Galerii Miejskiej: GGM2 przy ul. Powroźniczej 13/15 oraz 4G przy ul. Szerokiej 37. Wstęp wolny.

Więcej: Gdańskie Biennale Sztuki 2018: Nieznalska, Olesiejuk i inni. Warto


Zobacz też: Jarmark Bożonarodzeniowy jeszcze do 23 grudnia. Zdjęcia z drona


Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze