Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Przedświąteczny weekend w Gdańsku: koncerty kolęd, jarmarki i ostatnia szansa, by zobaczyć Twojego Vincenta

Tylko tydzień dzieli nas do Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia, dlatego weekend 15-17 grudnia zdominowany będzie przez wydarzenia przygotowujące nas do tego okresu: koncerty kolęd, jarmarki bożonarodzeniowe i miejskie wigilie. Warto też zajrzeć do Teatru Miniatura, gdzie odbędzie się nowa premiera i do Oliwskiego Ratusza Kultury, w którym dobiega końca wystawa „Twój Vincent”, prezentująca prace malarskie powstałe do filmu „Loving Vincent”.

Przedświąteczny weekend w Gdańsku: koncerty kolęd, jarmarki i ostatnia szansa, by zobaczyć Twojego Vincenta
A
A
data publikacji: 15 grudnia 2017 r.

Wigilia Gdańszczan to wydarzenie o wyjątkowej atmosferze, które pozwala poczuć ducha świąt - na tydzień przed Bożym Narodzeniem
Wigilia Gdańszczan to wydarzenie o wyjątkowej atmosferze, które pozwala poczuć ducha świąt - na tydzień przed Bożym Narodzeniem
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Jak co roku, w ostatnią niedzielę przed świętami, czyli 17 grudnia, serdecznie zapraszamy na Gdańską Wigilię i koncert kolęd - w tym roku w wykonaniu samego zespołu Mazowsze.

O godz. 16 orszak aniołów (aktorów przebranych w stroje gdańskie i kolędników) wyruszy ulicą Długą w kierunku Gdańskiej Choinki, przed którą stanie symboliczny wigilijny stół. Gdańszczanie obdarowani opłatkiem będą mogli złożyć sobie życzenia.

Natomiast o godz. 20 ze sceny na Długim Targu wybrzmiewać będą najbardziej znane kolędy i pastorałki w wykonaniu Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Pod dyrekcją Maestro Jacka Bonieckiego wystąpi trzydziestoosobowy chór, należący do jednego z największych na świecie zespołów artystycznych.

Na oba wydarzenia wstęp wolny.

Zobacz nasz wideoczat - o Jarmarku Bożonarodzeniowym i nie tylko

Odwiedzając Oliwski Ratusz Kultury warto zajrzeć też do Parku Oliwskiego, gdzie znów rozbłysły przepiękne świetlne iluminacje
Odwiedzając Oliwski Ratusz Kultury warto zajrzeć też do Parku Oliwskiego, gdzie znów rozbłysły przepiękne świetlne iluminacje
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

„Białe Boże Narodzenie” - pod takim tytułem odbędzie się w niedzielę, 17 grudnia, koncert kolęd w Oliwskim Ratuszu Kultury (Gdańsk, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25).

Nastrój koncertu podkreślą najpiękniejsze polskie kolędy - wśród nich pieśń-kolęda „Witaj Gwiazdko Złota” Zygmunta Noskowskiego, która otworzy koncert. Nie zabraknie także kolęd i zimowych piosenek z innych krajów, które zadziwiają publiczność swoimi rytmami, związanymi z innymi gatunkami muzycznymi, np. z jazzem czy rytmami muzyki pop; czasami zabrzmią lekko, a czasami humorystycznie.

- To będzie magiczny koncert - ze śpiewem, akordeonem i kontrabasem. Słuchacze będą mogli wkroczyć w radosny okres Świąt Bożego Narodzenia - zapraszają Barbara Żurowska-Sutt, która poprowadzi koncert, oraz Fundacja Wspólnota Gdańska.

Wystąpią: Zofia Kotlicka-Wiesztordt (sopran), Robert Hennig (baryton), Jarosław Stokowski (kontrabas) i Radosław Kruszyna (akordeon, fortepian).

Początek o godz. 17. Bilety: 25 zł w przedsprzedaży, 30 zł w dniu koncertu.

Anna Wyszkoni w Filmarmonii Bałtyckiej zaśpiewa najpiękniejsze polskie kolędy
Anna Wyszkoni w Filmarmonii Bałtyckiej zaśpiewa najpiękniejsze polskie kolędy
zdj. Mateusz Ochocki/KFP

A w Filharmonii Bałtyckiej (Gdańsk, Ołowianka 1) odbędzie się tego dnia koncert bożonarodzeniowy Anny Wyszkoni „Kolędy wielkie”.

Artystka, która ma w swoim dorobku imponującą liczbę przebojów, nagród i wyróżnień oraz ponad pół miliona sprzedanych płyt, obchodzi właśnie jubileusz 20-lecia pracy artystycznej. Dlatego podczas koncertu w Gdańsku zabrzmią jej najbardziej znane piosenki z tego okresu, ale przede wszystkim najbardziej znane polskie kolędy, które można było usłyszeć na świątecznym albumie Wyszkoni z 2015 roku, zatytułowanego „Kolędy wielkie”.

W świątecznym repertuarze, oprócz kolęd, takich jak „Dzisiaj w Betlejem”, „Jezus malusieńki”, „Bóg się rodzi” czy „Lulajże, Jezuniu”, znajdzie się także jedna, mało znana staropolska pastorałka „Wielkie nieba”, a także zachowana w świątecznym klimacie i promująca płytę piosenka „Od nieba do nieba”, oddająca magię i piękno świąt Bożego Narodzenia.

Artystka wystąpi z zespołem, z jednym z najbardziej znanych polskich gitarzystów, Markiem Raduli, na czele.

Koncert rozpocznie się o godz. 19.30. Bilety: 70-95 zł.

Iwona Sarwińska od 2017 roku jest pierwszą flecistką Opery Bałtyckiej w Gdańsku
Iwona Sarwińska od 2017 roku jest pierwszą flecistką Opery Bałtyckiej w Gdańsku
mat. prasowe

17 grudnia odbędzie się ostatni koncert muzyki poważnej z tegorocznego cyklu „Muzyka Europy w kościele gdańskiej Polonii” w Kościele Chrystusa Króla (Gdańsk, ul. Błog. Ks. Franciszka Rogaczewskiego 55).

Ostatnie wydarzenie z cyklu będzie stanowiło rodzaj muzycznego komentarza do sytuacji bieżącej. Historie życia trzech twórców, których dzieła zostaną zaprezentowane: Händla, Loeilleta i Panufnika, to losy obywateli świata, a przede wszystkim obywateli Europy, którzy swoje życie - z różnych względów - związali z Wielką Brytanią.

Händel na dworze Jerzego I upatrywał doskonałego miejsca na rozwój swojej kariery. Słynna jest legenda, że aby wkupić się w łaski króla, specjalnie dla niego zorganizował koncert na pływającej po Tamizie barce. Jean-Baptiste Loeillet, zwany Johnem z Londynu, urodził się w Gandawie, skąd do Londynu wyjechał za pracą. Tam zajmował się uczeniem gry na klawesynie. Grał także na instrumentach dętych w Królewskim Teatrze. Sir Andrzej Panufnik z kolei w Londynie znalazł dla siebie schronienie przed represjami reżimu komunistycznego. Uciekając z Polski nie wiedział, co go tutaj czeka. Dzięki tytanicznej pracy i pomocy przyjaciół (m.in. Witolda Małcużyńskiego i Ralpha Vaughana Williamsa), jego kariera stopniowo nabrała blasku. Z równie dużym zaangażowaniem oddawał się sztuce dyrygowania (został dyrektorem Orkiestry Symfonicznej w Birmingham), co komponowaniu. Na krótko przed śmiercią, w 1991 r., królowa Elżbieta II w uznaniu zasług przyznała mu tytuł szlachecki.

Na koncercie zostanie wykonane też dzieło Gordona Jacoba, który z urodzenia co prawda był Brytyjczykiem, ale można go uznać za obywatela całego świata. Jego twórczość w Polsce ciągle nie jest zbyt dobrze znana, a trudno odmówić jej świeżości i urody. Był muzycznym patriotą - często sięgał po lokalny folklor, który opracowywał w swoich dziełach.

Program koncertu: G. F. Händel Music for the Royal Fireworks (opr. B. Wiggins, fragm.), J. Loeillet of London Sonata triowa c-moll op.2 nr 6, Sir A. Panufnik Kwintet na instrumenty dęte drewniane, G. Jacob Four Old Tunes. Słowo: fragmenty „Raju utraconego” Johna Miltona i poezja brytyjska.

Wystąpią: Iwona Sarwińska (flet), Małgorzata Kęsicka (obój), Dawid Głowacki (klarnet, basethorn), Szymon Laskiewicz (klarnet), Mirosław Pachowicz (fagot) oraz Piotr Biedroń (recytacje).

Początek o godz. 19. Wstęp wolny. W przypadku niskich temperatur koncert odbędzie się w Sali Kominkowej Kościoła p.w. Chrystusa Króla w Gdańsku.

Wystawa 'Twój Vincent' w Oliwskim Ratuszu Kultury będzie czynna do 17 grudnia 2017 r.
Wystawa 'Twój Vincent' w Oliwskim Ratuszu Kultury będzie czynna do 17 grudnia 2017 r.
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Niedziela będzie również ostatnią szansą, by zobaczyć wystawę „Twój Vincent” w Oliwskim Ratuszu Kultury (Gdańsk, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25), na którą zapraszają Fundacja Fale Kultury we współpracy z Breakthru Films oraz Fundacją Wspólnota Gdańska.

Na wystawie znalazły się prace malarskie, które przez dwa lata powstawały w Gdańsku na potrzeby animowanego filmu „Loving Vincent” - pierwszej na świecie pełnometrażowej produkcji filmowej wykonanej rewolucyjną techniką animacji malarskiej, opowiadającej historię życia i tajemniczej śmierci artysty Vincenta Van Gogha.

Z ponad 65. tysięcy obrazów, namalowanych przez ekipę międzynarodowych artystów, odwiedzający wystawę mają okazję zapoznać się z dwunastoma najciekawszymi pracami trójmiejskich artystów, którzy brali udział w tej niezwykłej produkcji filmowej, dowiedzieć się w jaki sposób powstawał film, poznać bliżej warsztat pracy artystów oraz obejrzeć prezentację video, w której reżyserzy Dorota Kobiela i Hugh Welchman opowiedzą o wyzwaniach, jakie stały przed nimi w trakcie produkcji filmu.

Obrazy zostały namalowane w technice olejnej na podobraziu z drewnianej płyty, a prezentowane są bez oprawy, w takiej samej formie, w jakiej powstawały w trójmiejskim studiu - jako autentyczne klatki z filmu. Pochodzą z różnych etapów produkcji, począwszy od szkoleń malarzy, poprzez etap projektowania scen i ujęć, na etapie finalnych produkcji kończąc. W ostatniej, najliczniejszej grupie obrazów, znajdują się zarówno prace namalowane charakterystycznym pociągnięciem pędzla Van Gogha, jak i te w stylistyce czarno-białej.

Swoje prace malarskie prezentują artyści, tacy jak: Marlena Jopyk-Misiak, Klaudyna Hady, Joanna Maleszyk, Piotr Dominiak, Joanna Śmielowska, Waldemar Wesołowski, Łukasz Gordon, Dominika Hofman, Agata Smólska, Krzysztof Nowicki, Urszula Kulczyk, Marta Czarnecka, Jan Szewczyk, Wanda Piskorska, Władysław Pitala. Atrakcją wystawy jest również rzeźba jednej z animatorek- malarek: Anny Kluzy - popiersie Vincenta van Gogha.

Wystawa czynna jest codziennie do niedzieli, 17 grudnia, w godz. 14-20 - wstęp wolny.

'Bo w Mazurze taka dusza' ze sceny Teatru Miniatura nie schodziło przez... 25 lat! Tym samym jest to najdłużej grany tam spektakl
'Bo w Mazurze taka dusza' ze sceny Teatru Miniatura nie schodziło przez... 25 lat! Tym samym jest to najdłużej grany tam spektakl
Fot. Piotr Pędziszewski

Także w niedzielę, Teatr Miniatura (Gdańsk, al. Grunwaldzka 16) zaprasza na swoją najnowszą premierę - spektakl „Taka dusza”, z okazji 70-lecia teatru lalkowego w Gdańsku. Jubileuszowe przedstawienie wyreżyserował Mieczysław Abramowicz, gdański historyk i reżyser, były aktor Teatru Miniatura. Wystąpią aktorzy znani z dotychczasowych spektakli wrzeszczańskiego teatru i lalki z 1962 roku, które zagrały w „Bo w Mazurze taka dusza”, któremu Abramowicz składa w ten sposób hołd.

Więcej o spektaklu piszemy tutaj: „Taka dusza”. 65-letnie lalki w nowej premierze na 70-lecie Teatru Miniatura.

Premiera (wyłącznie na zaproszenia) odbędzie się w sobotę, 16 grudnia, a pokaz otwarty dla publiczności w niedzielę, 17 grudnia, o godz. 17. Bilety: normalny 24 zł, ulgowy 20 zł.

Ponadto 17 grudnia Spichlerz Opacki - Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku (Gdańsk, ul. Cystersów 19) zaprasza na ostatnią tegoroczną odsłonę Etnograficznego Jarmarku Bożonarodzeniowego. W trakcie wydarzenia będzie można kupić unikalne oryginalne prezenty świąteczne prosto od twórców ludowych, a także rękodzieło artystyczne: haftowane serwetki, rzeźby ludowe, ozdoby świąteczne, zabawki, kartki świąteczne i słodkie miodowe upominki.

Kiermaszowi towarzyszyć będą warsztaty rodzinne pod hasłem „Etno Święta!”, w trakcie których dorośli i dzieci będą mogli się nauczyć tworzyć tradycyjne ozdoby bożonarodzeniowe, gotowe do zawieszenia na choinkę czy do przyozdobienia domu. W godz. 11-12.30 odbędą się warsztaty „Anielskie Święta”, podczas których uczestnicy stworzą tradycyjne świąteczne anioły z bibuły, kolorowej krepiny i zdobione brokatem, jakie zazwyczaj zdobiły choinkowe szczyty i ochraniały domowe wnętrza zapewniając szczęście ich mieszkańcom.

Natomiast w godz. 13-14 będzie można wziąć udział w warsztatach „Opłatkowe światy”, przybliżających unikalną polską tradycję tworzenia opłatkowych ozdób świątecznych zwanych „światami”. To misterne dekoracje, których elementy wycinano z białych i kolorowych opłatków, a następnie sklejano je w lekkie, delikatne kompozycje.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc na warsztatach, obowiązują wcześniejsze zapisy w kasie muzeum pod nr (58) 552 12 71 wew. 101. Koszt każdego warsztatu: 8 zł (osoba dorosła), 4 zł (dziecko), dzieci do lat 7 bezpłatnie.

Etnograficzny Jarmark Bożonarodzeniowy będzie czynny w godz. 10-17. Wstęp wolny.

Czytaj też: Moda na barok z odrobiną renesansu. Rusza festiwal muzyki dawnej Actus Humanus Nativitas

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora