PORTAL MIASTA GDAŃSKA
';
PL | EN | DE

Przedmioty użytkowe z odpadów - Zakład Utylizacyjny w Gdańsku zaprasza młodych projektantów do konkursu Up-Cykle

Przedmioty użytkowe z odpadów - Zakład Utylizacyjny w Gdańsku zaprasza młodych projektantów do konkursu Up-Cykle
Lampy z folii stosowanej w kineskopach, biodegradowalna oprawa znicza - to tylko dwa przykłady wykorzystania odpadów do tworzenia przedmiotów użytkowych, które zaproponowali artyści w I edycji konkursu Up-Cykle. Zakład Utylizacyjny zachęca projektantów do udziału w II edycji swojego konkursu, który poświęcony jest idei upcyklingu, czyli takiego wtórnego przetworzenia odpadów, by w efekcie powstał produkt o wartości wyższej niż jego części składowe.
Zakład Utylizacyjny w Gdańsku zajmuje się nie tylko przetwarzaniem odpadów, które powstają w naszym mieście - konkurs „Up-Cykle” organizowany przez Zakład to jedno z działań, które pomóc ma znaleźć odpowiedzi na pytania, jak produkować bardziej odpowiedzialnie i walczyć z nadprodukcją odpadów
Zakład Utylizacyjny w Gdańsku zajmuje się nie tylko przetwarzaniem odpadów, które powstają w naszym mieście - konkurs „Up-Cykle” to inicjatywa, która pomóc ma znaleźć odpowiedzi na pytania, jak produkować bardziej odpowiedzialnie i walczyć z nadprodukcją odpadów
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Hasło konkursu Up-Cykle brzmi “Obieg zamknięty to sztuka”, nie tylko dlatego, że dużą sztuką jest nadanie nowego życia bezużytecznym teoretycznie odpadom. Konkurs, którego II edycja niedawno się rozpoczęła, adresowany jest do studentów i absolwentów kierunków artystycznych uczelni wyższych (np. architektura i architektura wnętrz, wzornictwo, art&design, konserwacja i restauracja, projektowanie, rzeźba, itp).

Upcykling to twórcze podejście do z pozoru niepotrzebnych już materiałów (odpadów), potraktowanie ich jako surowca do stworzenia nowego przedmiotu. Zastosowanie tej idei w praktyce pozwala zmniejszyć ilość odpadów oraz materiałów wykorzystywanych w produkcji pierwotnej (które także są wyrzucane).

 - Nasz konkurs jest w pewnym sensie rozwinięciem programu Gdańsk Bez Plastiku, który koncentruje się na szukaniu rozwiązań zgodnie z zasadą 3U (Unikaj – weliminuj z użytku, Użyj - wykorzystaj wielokrotnie, Utylizuj - zmień na produkty recyklingowe i biodegradowalne) - mówi Iwona Bolt rzecznik prasowa Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku. - Obserwujemy działania podejmowane przez naukowców i artystów w celu ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów. W tym kontekście dużo mówi się też o rozszerzonej odpowiedzialności producentów. Konkurs Up-Cykle to jedno z działań, które pomóc ma znaleźć odpowiedzi na pytanie, jak produkować bardziej odpowiedzialnie. Chcielibyśmy, aby prezentowane w konkursie pomysły na produkty lub gotowe rozwiązania, stały się inspiracją dla tych, którzy szukają rozwiązań problemu nadprodukcji odpadów.

 

Czy pierwsza edycja konkursu przyniosła takie inspiracje?

Lampy z kolekcji Blue Light Revision zaprojektowanej przez zwycięzców I edycji konkursu Up-Cykle Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku
Lampy z kolekcji Blue Light Revision zaprojektowanej przez zwycięzców I edycji konkursu Up-Cykle Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku
Fot. Barbara Stelmachowska i Mateusz Ligocki

 

Zwycięski projekt - Blue Light Revision, czyli lampy wykonane z folii i pleksi odzyskanych z ekranów zepsutych telewizorów LCD autorstwa poznańskiego duetu projektantów Barbary Stelmachowskiej i Mateusza Ligockiego - istnieją już jako gotowe produkty.

Artyści pozyskali materiał do produkcji różnorodnych opraw lamp z małego warsztatu zajmującego się naprawą telewizorów.

- Powstały z odpadów materiałów stworzonych dla światła, jednak ukrytych w konstrukcji wszechobecnych dziś ekranów - opowiadają projektanci w filmie poświęconym lampom. - Folie i płyty pleksi wykorzystywane do rozpraszania i modyfikowania właściwości światła zostały starannie wyjęte przez rzemieślnika z każdego przeznaczonego do utylizacji ekranu, czekając w kącie warsztatu, aż ktoś znów je wykorzysta. Nasze lampy powstały z odpadów w pełni wartościowych, spełniających swoje funkcje.

Projekt ten, jako doskonały przykład upcyklingu został nagrodzony przez jury jako najlepszy, wpisujący się w ideę gospodarki obiegu zamkniętego.

 

 

ZOBACZ FILM O LAMPACH

 

Autorka wyróżnionego w konkursie biodegradowalnego znicza - Klaudia Ginter z gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, jest w trakcie rozmów dotyczących produkcji swojego autorskiego materiału.

- Projekt powstał w ramach rozważań nad zmniejszeniem śladu węglowego w różnych aspektach życia. Obchody Wszystkich Świętych, a co za tym idzie obserwacja niezliczonej ilości niepodlegających recyklingowi odpadów cmentarnych, skłoniły mnie do pracy nad opracowaniem biodegradowalnego znicza, co do którego nie będzie wątpliwości, do którego pojemnika ma trafić - opowiada Klaudia Ginter. - Problem polegał też na uodpornieniu materiału na warunki atmosferyczne, takie jak opady czy wilgoć. Szukałam inspiracji w odpadach kompostowalnych, takich jak makuch, łupiny orzechów, stary twaróg czy później także słoma i siano. Tak powstała forma znicza, który jest stworzony z opracowanego przeze mnie materiału opartego tylko na naturalnych składnikach.

 

ZOBACZ FILM O BIODEGRADOWALNYM ZNICZU

 

- Udział w konkursie” Up-Cykle” bardzo pomógł mi w dalszym rozwoju projektu, który w początkowej fazie był niejako eksperymentem, koncepcyjną odpowiedzią na problem braku świadomości ludzi na temat segregacji śmieci. Udział w konkursie był medium, które pozwoliło wyjść projektowi na światło dzienne, co umożliwiło mi uzyskać feedback od potencjalnych użytkowników produktu - podkreśla Klaudia Ginter. - Dzięki konkursowi znalazło się kilka osób, które zainteresowały się projektem na tyle, aby umożliwić mi dalsze działania. Zachęcam do brania udziału w konkursach dla projektantów, szczególnie jeśli, tak jak w przypadku Up-Cykle przyświeca im piękna idea: jako projektanci musimy stawiać czoło wyzwaniom dzisiejszego świata i odważnie pokazywać swoje odpowiedzi, swój głos, że można zrobić coś inaczej. Również dla własnego rozwoju zawodowego!

Prototyp znicza wykonanego z biodegradowalnego materiału opracowanego przez wyróżnioną w konkursie Up-Cykle projektantkę Klaudię Ginter
Prototyp znicza wykonanego z biodegradowalnego materiału opracowanego przez wyróżnioną w konkursie Up-Cykle projektantkę Klaudię Ginter
Fot. Klaudia Ginter

Jak przebiega konkurs Up-Cykle 

Konkurs podzielony jest na dwa etapy - projektowania, czyli wizualizacji projektu oraz prototypowania prac wybranych przez jury do drugiego etapu.

  • I etap - zgłoszenie udziału wraz z wizualizacją pomysłu i opisem idei za nim stojącej trwać będzie do 11 kwietnia br.
  • II etap - prototypowania - skończy się 30 czerwca br.

 W konkursie uczestniczyć mogą osoby indywidualne i zespoły. Projekty można nadsyłać w trzech kategoriach:

  • ekologiczne opakowanie
  • przedmioty codziennego użytku
  • architektura ogrodowa 
Blue Light Revision, czyli lampy wykonane z folii i pleksi odzyskanych z ekranów zepsutych telewizorów LCD, autorstwa poznańskiego duetu projektantów Barbary Stelmachowskiej i Mateusza Ligockiego
Blue Light Revision, czyli lampy wykonane z folii i pleksi odzyskanych z ekranów zepsutych telewizorów LCD, autorstwa poznańskiego duetu projektantów Barbary Stelmachowskiej i Mateusza Ligockiego
Barbara Stelmachowska i Mateusz Ligocki

- Architektura ogrodowa z wykorzystaniem kreatywnej formy przetwarzania wtórnego odpadów wydaje się pozornie łatwym tematem, ale nic bardziej mylnego. Liczymy na ciekawe rozwiązania i zaskakujące wykorzystanie elementów nieprzeznaczonych wprost do wyposażenia ogrodu - komentuje Iwona Bolt. - Z kolei ekologiczne opakowania to temat niezwykle palący w gospodarce, dlatego zachęcamy młodych projektantów do zmierzenia się z tym wyzwaniem i koncentrowanie się na tworzeniu projektów opakowań z materiałów ulegających kompostowaniu lub pozostawiających jak najmniejszy ślad środowiskowy.

 

Zwycięzcy otrzymają nagrody finansowe: 5 tys. zł - I nagroda, 3 tys. zł - II nagroda, 1 tys. zł - III nagroda.

 

Zgłoszenia konkursowe powinny dotyczyć projektów przedmiotów użytku codziennego wykonanych z wykorzystaniem w co najmniej 80 proc. surowca pochodzącego z odpadów, który projektanci składający prototyp sami muszą pozyskać. Do konkursu zostaną zakwalifikowane projekty posiadające udokumentowane źródło pochodzenia surowców. Nie można korzystać z odpadów niebezpiecznych dla środowiska.

 

Wszystkie potrzebne informacje (formularz zgłoszeniowy, regulamin, skład jury, ważne terminy, katalog ubiegłorocznej edycji) - na stronie internetowej konkursu.

 

Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze