PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Andrzejki w Gdańsku. Koncerty, imprezy plenerowe i klubowe
Andrzejki w Gdańsku. Koncerty, imprezy plenerowe i klubowe
Przypadające w piątek, 30 listopada, Andrzejki to coroczna okazja do wspólnej zabawy przy wróżbach i na tematycznych imprezach przez cały weekend. Jakie atrakcje czekają nas z tej okazji w Gdańsku?
Wróżby andrzejkowe z tradycyjnym kluczem przeprowadzamy w nocy z 29 na 30 listopada, ale imprezy z tej okazji odbywają się także następnego dnia
Wróżby andrzejkowe z tradycyjnym kluczem przeprowadzamy w nocy z 29 na 30 listopada, ale imprezy z tej okazji odbywają się także następnego dnia
źródło: Pixabay


Choć Andrzejki najczęściej kojarzymy z wróżbami i innymi tego typu zabawami organizowanymi w nocy z czwartku, 29 listopada, na piątek, 30 listopada, to prawdziwe świętowanie rozpoczyna się dzień później, w dzień świętego Andrzeja - patrona Szkocji.

„Koncert Andrzejkowy. Muzyka z dwóch stron Oceanu” to propozycja Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. W piątek, 30 listopada, o godz. 19, w Sali Koncertowej PFB (Gdańsk, ul. Ołowianka 1) wystąpi zespół Vít Fiala oraz Orkiestra Symfoniczna PFB pod batutą Petra Chromčáka.

Tego wieczoru zabrzmią utwory Stanisława Moniuszki i George'a Gershwina. Choć to, wydawałoby się, dwa zupełnie odmienne światy, epoki i tożsamości, obu kompozytorów coś jednak łączy. W centrum twórczości, zarówno jednego, jak i drugiego, znajduje się opera - pomimo wszystkich różnic pomiędzy „Halką” a „Porgy and Bess”, oba dzieła ukazują świat biednych, prostych ludzi, którzy muszą się skonfrontować z okrutnym, otaczającym ich światem bogatych.

Łącznikiem między tymi światami będą aranżacje instrumentalne negro spirituals, będące wyrazem świadomości muzycznej afrykańskich niewolników, oraz słynne przeboje z repertuaru Louisa Armstronga i Elli Fitzgerald, które usłyszymy w wykonaniu duetu czeskiej wokalistki Barbory Swinx Řeháčkovej i mieszkającego w Czechach i często występującego z czeskimi muzykami jazzowymi murzyński śpiewak Lee Andrew Davison.

Towarzyszący orkiestrze podczas tego niezwykłego wieczoru zespół instrumentalny Vit Fiala, prowadzony przez charyzmatycznego kontrabasistę jazzowego, wystąpi w składzie: Vít Fiala (Vít Fiala), Jiří Masáček (trąbka), Jiří Růžička (fortepian) i Jan Linhart (perkusja).

Bilety (ostatnie sztuki): normalny 80 zł, ulgowy 60 zł.


Na „GDAKKowe andrzejki” w piątek, 30 listopada, o godz. 19, zaprasza Akademicki Klub Kadry GDAKK - studencki klub turystyczny, działający przy Politechnice Gdańskiej oraz Oddziale Studenckim PTTK. Propozycja klubu jest na ten wieczór jest o tyle nietypowa, że... plenerowa. Impreza odbędzie się w Parku Reagana (Gdańsk, ul. Piastowska), w miejscu ogniskowym nr 2 - niedaleko wejścia C, może się więc spodobać tym, którzy nie przepadają za zabawą w klubach.

- Planujesz, dokąd odbyć kolejną podróż, czy raczej wręcz przeciwnie, zdajesz się na los? Co Cię spotka wkrótce na szlaku? W tym roku GDAKKi będą miały niepowtarzalną okazję odwiedzić prawdziwe czarownice i wiedźminów w ich naturalnym środowisku. Zapraszamy na Andrzejki w stylu turystycznym! A co to znaczy? Otóż czarownice i wiedźmini pozwolą Wam zajrzeć do swojego magicznego kociołka i... zapalą czarodziejską świeczkę - zachęcają organizatorzy.

Głównym celem wieczoru będzie przyrządzenie prawdziwie magicznej potrawki w prawdziwym żeliwnym kociołku czarownicy. Nie zabraknie również wróżb i oczywiście tradycyjnego lania wosku.

Organizatorzy podpowiadają, co warto ze sobą zabrać: gorące napoje w termosach, ciepłe ubrania, łyżkę/spork, małą miskę turystyczną/kubek, coś do przekąszenia na ognisku, świecę do wróżb, czołówkę, mile widziane będą także gitary.

Wstęp wolny.


W klubach w piątek, 30 listopada, będzie różnorodnie. Coś dla siebie znajdą miłośnicy rocka i dyskotekowych brzmień, nudzić się nie będą także fani zabaw przebieranych.

W klubie Autsajder (Gdańsk, ul. Do Studzienki 34A) odbędzie się Zlot Czarownic - impreza nie tylko dla wiedźm, choć spiczaste kapelusze, haczykowate nosy i miotły, a także inne gadżety i przebrania są jak najbardziej wskazane. O muzykę zadba dj Woolf. Start o godz. 21. Bilety: 10 zł.

W Bunkrze (Gdańsk, ul. Olejarna 3) czekać będą aż dwaj „Andrzeje”: DJ PZ i DJ KOMAR. Ten pierwszy od ponad dekady znany jest w polskich klubach, a ściśle związany jest z trójmiejską sceną klubową. Muzycznie najbliżej mu do muzyki house, lecz największą satysfakcję sprawia mu mieszanie gatunków. Drugi dj natomiast w bardzo młodym wieku rozpoczął przygodę z kulturą hip hop, dlatego też „karmi” klubowiczów dźwiękami bazującymi na muzyce funk, hip hop i r&b. Oprócz klasyki świetnie odnajduje się w świeżych produkcjach.

Impreza rozpocznie się o godz. 21. Bilety: Andrzeje za darmo, pozostali - do północy 10 zł, po - 15 zł.

Gdański klub Metro (Leona Miszewskiego 12/13 - „pod” Wyższą Szkołą Turystyki i Hotelarstwa” zaprasza z kolei tego wieczoru na „Andrzejki Rockandrollowe - Izzy Rockers & Jaca”

„Zespół Izzy Rockers odkryje przed Wami karty z takimi figurami jak Elvis, Chuck Berry, Little Richard, Carl Perkins, Roy Orbison, Mick Jagger i John Lennon. W magiczny sposób na tę noc wrócą lata 50 i 60 ! Wosk układa nam się w gitarę elektryczną, wróżąc porywające rockandrollowe rytmy.

Patrzymy w kryształową kulę i widzimy, że po koncercie Jaca zagra after party i rozgrzeje parkiet rockandrollowymi hitami od czasów jego narodzin spod znaku Billa Haleya i Elvisa Presleya przez The Beatles i Led Zeppelin do czasów dzisiejszych spod znaku Guns N' Roses, AC/DC i Motorhead, a to znaczy, że będzie się działo!"

Będą też jak co roku tradycyjne wróżby andrzejkowe przygotowane i prowadzone przez tajemnicze wróżki z San Escobar, a oprócz wosku będzie się lać piwo w dużym wyborze i inne alkohole!

Bardzo mile widziane będzie jeśli ubierzecie się stylowo na lata 50-te! Dla osób najbardziej oryginalnie ubranych przewidziane są prezenty chmielowe!” - zapraszają organizatorzy.

Impreza rozpocznie się o godz. 20. Bilety: 10 zł, mają Andrzeje wstęp wolny.


Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze