Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Przed XLVIII Sesją Rady Miasta Gdańska. Radni PO i PiS o projektach uchwał [ZOBACZ WIDEOCZAT]

Bezpłatne przejazdy dla dzieci i młodzieży i tzw. uchwała krajobrazowa to “gorące” projekty uchwał, nad którymi będą głosować radni w czwartek, 22 lutego, podczas XLVII sesji Rady Miasta Gdańska. Transmisja z sesji od godz. 9.00 na portalu gdansk.pl. O projektach uchwał rozmawialiśmy z przewodniczącymi obu klubów: Piotrem Borawskim (PO) i Kazimierzem Koralewskim (PiS).

Przed XLVIII Sesją Rady Miasta Gdańska. Radni PO i PiS o projektach uchwał [ZOBACZ WIDEOCZAT]
A
A
data publikacji: 21 lutego 2018 r.
Przewodniczący klubów RMG Kazimierz Koralewski z PiS (z lewej) i Piotr Borawski z PO
Przewodniczący klubów RMG Kazimierz Koralewski z PiS (z lewej) i Piotr Borawski z PO
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

- To projekt prorodzinny, podobnie jak 500 plus - mówił o projekcie bezpłatnych przejazdów dla dzieci i młodzieży Kazimierz Koralewski, przewodniczący Klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska. - Może to nie jest duża kwota, ale na pewno odczuwalna szczególnie przy dwójce dzieci. Myślę, że nasi radni będą głosować za jego przyjęciem. Taki wniosek zgłaszaliśmy już siedem lat temu. Jednocześnie liczymy, że ta zmiana nie spowoduje braku inwestycji w komunikację w Gdańsku.

Projekt zakłada bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla dzieci i młodzieży uczącej się do zakończenia szkoły średniej. 

- Duży szacunek dla mieszkańców Gdańska, którzy sporządzili obywatelski projekt uchwały dotyczący bezpłatnej komunikacji dla dzieci i młodzieży - uważa Piotr Borawski przewodniczący klubu PO w RMG. - Brakiem inwestycji w komunikację nie martwiłbym się, mamy 13 milionów więcej na większą częstotliwość dojazdów i nowe kursy, ogłoszony przetarg na zakup nowego taboru tramwajowego.

Na wiele godzin zapowiada się dyskusja nad projektem tzw uchwały krajobrazowej, o której rozmawiać będą w czwartek radni.

Radny Koralewski obawia się zmian, które wprowadzi tzw. uchwała krajobrazowa podczas wyborów różnego szczebla.

- Jeśli uchwała "wymiecie" z miasta 90 proc. nośników reklamowych, kandydujący w wyborach nie będą mogli zaprezentować się mieszkancom - mówił Koralewski. - Nie wszyscy mieszkańcy korzystają z internetu, taka zewnątrzna reklama umożliwia jednak zapoznanie się z kandydatami.

Piotr Borawski uważa, że kampania wyborcza to tylko jeden z wycinków rzeczywistości, na którą wpływ może mieć uchwała krajobrazowa.

- Mieszkańcy nie chcą plakatów wyborczych na dyktach zawieszonych na słupach - mówi Borawski. - Takiej właśnie chcemy zakazać, miasto zaproponuje więcej punktów, gdzie można będzie się zareklamować. Uchwała ma uporzadkować przestrzen publiczną, ukrócić jej zaśmiecanie. Co nie znaczy, że różne formy reklamy znikną z przestrzeni publicznej. Prace nad nią trwały 2,5 roku, było wiele dyskusji i konsyltacji, choćby konserwatora zabytków. Nie chcemy powtarzać błędów innych miast, jak Łodzi czy Szczecina, które mają sprawy sądowe z firmami reklamowymi. Ważne jest to, że mieszkańcy chcą tej uchwały, chcą miast nie zaśmiecownych reklamami. 


ZAPIS CAŁEJ ROZMOWY Z RADNYMI BORAWSKIM I KORALEWSKIM


Na relację na żywo z sesji Rady Miasta Gdańska zapraszamy w czwartek, 22 lutego, o godz. 9.00.-
oprac. AK (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. AK (0)
www.gdansk.pl