PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Przed sylwestrem do galerii marsz! Tych wystaw wkrótce już nie zobaczysz
Przed sylwestrem do galerii marsz! Tych wystaw wkrótce już nie zobaczysz
Gdańskie instytucje kultury i miejsca oferujące cotygodniową, weekendową rozrywkę na chwilę zamierają - wszystko po to, by przygotować się do powitania 2018 roku. Zanim jednak to nastąpi, nieco na przekór sylwestrowym hucznym zabawom, przypominamy o dobiegających końca wraz z odchodzącym 2017 rokiem wystawach.

Fragment wystawy 'Bitwa o Orgreave', rekonstruującej prawdziwe wydarzenia
Fragment wystawy 'Bitwa o Orgreave', rekonstruującej prawdziwe wydarzenia
mat. prasowe

„Bitwa o Orgreave” to solowa wystawa Jeremy'ego Dellera, jednego z najważniejszych współczesnych artystów brytyjskich. Tylko do soboty, 30 grudnia 2017 r., można ją oglądać w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2 (Gdańsk, ul. Powroźnicza 13/15).

Jeremy Deller (ur. 1966 r.) mieszka i pracuje w Londynie. Jest jednym z najważniejszych współczesnych artystów brytyjskich. Najbardziej znany jest z realizacji „Bitwy o Orgreave” (2001 r.), będącej rekonstrukcją prawdziwych wydarzeń. W 2004 r. zdobył nagrodę w dziedzinie sztuk plastycznych Turner Prize. W latach 2007-2011 pełnił funkcję członka zarządu słynnej Tate Gallery.

Wystawa w Gdańsku prezentuje pracę „Bitwa o Orgreave” („An Injury to One is an Injury to All”) - instalację złożoną z różnego rodzaju dokumentów, obiektów, wideo, materiałów dźwiękowych i archiwalnych oraz dokumentacji filmowej odtworzenia starcia górników z policją, które odbyło się 18 czerwca 1984 roku w Orgreave, w Yorkshire w północnej Anglii.

Praca Dellera to artystyczna rekonstrukcja starcia, w którym wzięło udział niemal pięć tysięcy pikietujących górników, protestujących pod należącą do spółki British Steel koksownią w Orgreave. Sprzeciwiali się serii gwałtownych likwidacji kopalń, zapoczątkowanej przez rząd Margaret Thatcher w ramach przynoszącej rzekome korzyści prywatyzacji sektora publicznego - który tak naprawdę przekazany został w ręce klasy korporacyjnych kapitalistów.

Z górnikami pikietującymi pod wodzą szefa Krajowego Związku Górników, Arthura Scargilla, skonfrontowało się wówczas niemal osiem tysięcy policjantów, w tym także oddziały konne. Z tego powodu „Bitwa o Orgreave” uznawana jest dziś za najbardziej gwałtowne zajście w historii torysowskiego rządu Margaret Thatcher w latach 80. XX wieku, a także w historii wystąpień pracowników przemysłu przeciwko naciskom wolnego rynku.

Wystawę można zobaczyć tylko w sobotę, 30 grudnia, w godz. 12-19. Wstęp wolny.

Piłkarze Gedanii w 1932 roku zostali wicemistrzami Wolnego Miasta Gdańska
Piłkarze Gedanii w 1932 roku zostali wicemistrzami Wolnego Miasta Gdańska
Fot. Archiwum Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku

Zaledwie dzień dłużej - do niedzieli, 31 grudnia 2017 r. - w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. oddziale Muzeum Gdańska (pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2), można oglądać wystawę „Rodziny z Gedanii”. Ekspozycja powstała z okazji 95-lecia utworzenia polskiego klubu sportowego w Wolnym Mieście Gdańsku.

Założony w 1922 roku KS Gedania był dla Polaków z Wolnego Miasta Gdańska czymś więcej, niż tylko klubem sportowym - zrzeszał całe rodziny, których członkowie oddani byli klubowi na dobre i złe. Poprzez członkostwo wyrażali swoje aspiracje, ambicje i okazywali patriotyzm. Wielu z nich aktywnie trenowało, niemal wszyscy kibicowali, ponieważ biało-amarantowe barwy świadczyły o obecności Polaków w Gdańsku. Gedania była najliczniejszym klubem sportowym w Gdańsku.

- Dzieje Polonii w Wolnym Mieście Gdańsku to ważny temat z punktu widzenia kształtowania tożsamości współczesnych gdańszczan. 95. rocznica jest tylko pretekstem, aby przypomnieć dzieje, polskiego klubu sportowego w Gdańsku i aby przybliżyć rodziny go tworzące. Dzieje piłki nożnej w Gdańsku nie ograniczają się tylko do naszej Lechii Gdańsk - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzem Gdańska.

Poprzez zdjęcia, eksponaty, a także materiał video w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku zostaną zaprezentowane losy kilku rodzin z Gedanii, np. Bellwonów, Flisykowskich, Jankowskich, Knoffów, Kurowskich, Majewskich, czy Małgorzewiczów. Wszystkie z nich były oddane klubowi, który rozwijał swoją działalność w wielu dyscyplinach sportowych, o czym świadczą medale, odznaki, zdjęcia czy liczne pamiątki rodzinne - najstarszą z nich jest legitymacja członkowska KS Gedania z 1929 roku.

- Współzałożyciel Gedanii i polonijny działacz, Maksymilian Ruprecht wyznaczył jasno cel dla utworzonego klubu sportowego: chodziło o to, aby skoncentrować Polonię pod jego sztandarem. Początkowo działała sekcja piłkarska, w 1924 roku założono sekcję strzelecką, rok później lekkoatletyczną i następne: tenisową, bokserską, motorową i hokejową - wymienia Janusz Trupinda, kierownik Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.

Wystawa czynna jest w następujących godzinach: sobota - godz. 10-18, niedziela - godz. 11-18. Ekspozycję można oglądać do 31 grudnia 2017 r. Bilety: normalny 8 zł, ulgowy 4 zł.

Na wystawie o historii animacji nie mogło zabraknąć wzmianki o jednej z najsłynniejszych polskich produkcji animowanych - kultowym 'Bolku i Lolku' (1963-1964)
Na wystawie o historii animacji nie mogło zabraknąć wzmianki o jednej z najsłynniejszych polskich produkcji animowanych - kultowym 'Bolku i Lolku' (1963-1964)
mat. prasowe

Muzeum Narodowe w Gdańsku - Oddział Etnografii (Spichlerz Opacki, Gdańsk, ul. Cystersów 19) zaprasza z kolei już po raz ostatni na wystawę zatytułowaną „Dobranocka. Historia animacji”.

Głównym bohaterem prezentowanej wystawy jest dobranocka - krótki film animowany dla dzieci emitowany w porze wieczornej, który ukształtował kilka pokoleń Polaków. Ekspozycja jest okazją, by poznać szeroko zakrojony kontekst całej historii kina animowanego. To podróż po ewolucji tego rodzaju kina, jego gatunkach i technikach: od Starewicza przez Disneya po Rybczyńskiego, od filmu rysunkowego przez lalkowy po non-camerowy, od Bielska-Białej przez Łódź po Hollywood, od scenariusza przez plan filmowy po ekran.

Dzięki wystawie nie tylko można poznać najważniejszych twórców animacji (także tych mniej znanych lub nawet zapomnianych), i ich osiągnięcia, ale również dowiedzieć się, czym się różni Fenakistiskop od flipbooka oraz jak zrobić film poklatkowy. Ponadto wysłuchać będzie można najpopularniejszych melodii z seriali animowanych, obejrzeć odcinki najsłynniejszych wieczorynek, a nawet zajrzeć za kulisy produkcji popularnych seriali. Znajdzie się także coś dla dorosłych: zarówno tych, którzy myślą z nostalgią o czasach swojego dzieciństwa, jak i tych, którzy interesują się techniczną stroną kina lub cenią sobie filmy animowane dla widzów o wyrafinowanym guście.

Eksponaty zostały użyczone przez Muzeum Dobranocek w Rzeszowie oraz Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Wystawę można oglądać do 31 grudnia 2017 r., w godz. 10-17. Bilety: normalny 8 zł, ulgowy 4 zł, uczniowie i studenci do 26. roku życia 1 zł, dzieci do 7. roku życia wstęp bezpłatny.

Projekt/instalacja 'Dear' Elmara Hessa w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2
Projekt/instalacja 'Dear' Elmara Hessa w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2
Fot. Elmar Hess

W Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia 2” (Gdańsk, ul. Strajku Dokerów 5) po raz ostatni zobaczymy „Dear” - instalację z elementami performance'u, autorstwa cenionego niemieckiego artysty Elmara Hessa. Ekspozycja stawia pytania o współczesny świat, o granice prywatności i o to, jak dalece jesteśmy w stanie się posunąć, żeby ją chronić.

Więcej o wystawie pisaliśmy tutaj: Nowy Port. Wystawa berlińskiego artysty - także dla niewidomych.

„Dear” w Łaźni 2 można oglądać do niedzieli, 31 grudnia, w godz. 12-18. Bilety: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł.

Zobacz także:

Przegląd Ambitnego Kina - zobaczysz najlepsze filmy tego roku

Sylwester nie tylko na Targu Węglowym - również w kinie, filharmonii, restauracji

Koncertowy 2018 na Pomorzu: Depeche Mode, Billy Idol, Bryan Ferry i inni

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze