PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Dolne Miasto. Przebudowa Podwala Przedmiejskiego. Prace prowadzone są na wysokości ul. Łąkowej

Dolne Miasto. Przebudowa Podwala Przedmiejskiego. Prace prowadzone są na wysokości ul. Łąkowej
W ubiegłym roku przebudowano i wyremontowano skrzyżowanie Podwala Przedmiejskiego z ul. Chmielną. W ramach prac powstało m.in. naziemne przejście dla pieszych, które cieszy się dużą popularnością mieszkańców. W tym roku zaplanowano kolejny etap prac, tym razem na wysokości skrzyżowania z ul. Łąkową.
Rozpoczyna się kolejny etap przebudowy Podwala Przedmiejskiego. Tym razem na wysokości z ul. Łąkową
Rozpoczyna się kolejny etap przebudowy Podwala Przedmiejskiego. Tym razem na wysokości z ul. Łąkową
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Zgodnie z umową w poniedziałek, 10 lutego, wykonawca prac wszedł na teren budowy. Co jednak istotne dla zmotoryzowanych - przez najbliższy miesiąc roboty nie będą powodowały żadnych utrudnień. 

W ramach inwestycji przebudowane zostanie skrzyżowanie Podwala Przedmiejskiego z ul. Łąkową. Poza tym utworzone zostanie przejście naziemne i zmodernizowany 250-metrowy odcinek Podwala. Inwestycja ta ma zwiększyć bezpieczeństwo, zarówno kierowców jak i pieszych, w tym miejscu. Na przebudowie skorzystają również mieszkańcy korzystający z komunikacji miejskiej, rowerzyści oraz inni uczestnicy ruchu drogowego.

Oprócz wymiany nawierzchni jezdni, utworzone zostaną pasy dla rowerzystów i wyremontowane chodniki po obu stronach ulicy. Wykonawca przebuduje także torowisko i perony tramwajowe, tak aby umożliwić dojście do przystanku "Akademia Muzyczna". Przebudowane będą również zatoki autobusowe. Dodatkowo w ramach prac wykonana zostanie kanalizacja deszczowa, instalacja sanitarna i wodociągowa.

Przetarg na realizację zadania wygrała firma MTM.S.A, która oszacowała swoje usługi na kwotę ponad 10,5 mln złotych. Prace potrwają do czerwca 2020 r.

Wykonawca wszedł na plac budowy 10 lutego, ale kierowcy na razie nie muszą obawiać się utrudnień. Do marca br. nie zmieni się organizacja ruchu na skrzyżowaniu.


Pierwszy etap za nami

- W ubiegłym roku przebudowaliśmy pierwsze skrzyżowanie na Podwalu Przedmiejskim, co znacznie poprawiło komfort mieszkańców i usprawniło komunikację w tej części miasta. Teraz przyszedł czas na kolejne - przypomina Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

W ramach pierwszego etapu powstało przejście naziemne na ul. Podwale Przedmiejskie, na wysokości z ul. Chmielną. Ta ulica została z kolei przebudowana na odcinku od ul. Pszennej do ul. Spichrzowej. Koszt tej inwestycji wyniósł około16 mln złotych.

Inwestycja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu „Węzły integracyjne: Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz oraz trasy dojazdowe do węzłów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i Szybkiej Kolei Miejskiej na terenie Gminy Miasta Gdańska”.

 

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl