• Start
  • Wiadomości
  • Przebadać się w kierunku raka płuc. Bezpłatna tomografia komputerowa!

Przebadać się w kierunku raka płuc. Bezpłatna tomografia komputerowa!

To propozycja dla obecnych i byłych palaczy z długim stażem i dużą ilością codziennie wypalonych papierosów. W Gdańsku trwa nabór do badań MOLTEST BIS dla osób z grupy ryzyka zachorowania na raka płuca. Każdy palacz będzie miał wykonaną bezpłatną tomografię komputerową, wystarczy zadzwonić.
01.11.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Urząd Miejski w Gdańsku, profilaktyka antynikotynowa. Bezpłatne badania smokolizerem dla palaczy na zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu
W badaniu może wziąć udział 7 tys. mieszkańców Pomorza w wieku od 50 do 79 lat, wskazaniem jest długotrwałe palenie papierosów.
MOLTEST BIS to druga edycja projektu badawczo-naukowego w kierunku wykrywania raka płuc na Pomorzu. Podczas pierwszej w 2011 przebadano 8,6 tys. osób, wykryto 102 przypadki raka, z których 70 chorych miało nowotwór nadający się do operacji i dalszego leczenia.

Zespół MOLTEST BIS tworzą specjaliści z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Śląskiej, Centrum Onkologii w Gliwicach i biznesowy partner - firma BLIRT S.A. Badaniami kieruje profesor Witold Rzyman, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej GUM. 

Celem drugiej edycji badań jest zakończenie prac nad tworzeniem prostego testu z krwi wykrywającego raka płuc. To rewolucyjna metoda, bo na razie, jak tłumaczy profesor Rzyman przedstawiając cel badań: - Jedynym narzędziem diagnostycznym, które jest w stanie wykryć raka we wczesnej fazie jest niskodawkowa tomografia komputerowa. W Europie z powodu kosztów badania nie korzysta się z niej powszechnie.

Stąd test, który pokaże ryzyko choroby zanim jeszcze raka “zobaczy” tomograf, to metoda której wagę trudno dziś nawet określić, kiedy rak płuca jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Polsce i także najbardziej śmiertelnym. Niestety wykrywany jest najczęściej w tak zaawansowanym stadium, że tylko ok. 15 proc. chorych ma szanse na jego wyleczenie. Tymczasem we wczesnej fazie choroby ponad 70 proc. chorych można uratować.
Test wynaleźli i opracowali naukowcy z GUMedu pod kierownictwem profesora Rzymana. W 2013 roku zakończono prace, dzięki którym znaleziono test pozwalający z badań molekularnych krwi na wczesne wykrycie raka płuca. Obecnie trwają badania nad skutecznością testu, ich zakończenie planowane jest na 2018 rok.

Osoby, które mają wskazania do wzięcia udziału w badaniach muszą zadzwonić pod numer tel. (58) 349 31 39 we wtorki i czwartki w godzinach od 8.00 do 14.00. Badania są wykonywane na terenie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego  w Gdańsku.



TV

120-letnia kamienica jak nowa