Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Prusak i Obirek. Już dzisiaj nowi goście Klubu Tygodnika Powszechnego w ECS

Prof. Stanisław Obirek i dr Jacek Prusak spotkają się w czwartek (7 czerwca) w Gdańsku z publicznością. Temat dyskusji: spotkanie religii i kultury w liberalnym społeczeństwie. Obaj goście należą do krajowej czołówki teologów i komentatorów życia publicznego. Początek spotkania o godz. 18, w Europejskim Centrum Solidarności.  

Prusak i Obirek. Już dzisiaj nowi goście Klubu Tygodnika Powszechnego w ECS
A
A
data publikacji: 06 czerwca 2018 r.
Dr Jacek Prusak SJ
Dr Jacek Prusak SJ
Maciej Kosycarz/KFP

Będzie to spotkanie jezuity (Prusaka) z byłym jezuitą. Publiczność będzie nie tylko przysłuchiwać się rozmowie, ale też zadawać pytania.

Prof. dr hab. Stanisławem Obirek zrezygnował z kapłaństwa w 2005 roku, po 29 latach od wstąpienia do zakonu. Był już wtedy teologiem o międzynarodowej renomie, wielokrotnie udzielał w kraju i za granicą wypowiedzi, które nie podobały się polskiej hierarchii kościelnej i był za nie karany. Bezpośrednią przyczyną decyzji o rezygnacji ze stanu duchownego była kara rocznego zakazu kontaktów z mediami i prowadzenia wykładów, jaką prowincjał zakonu nałożył na Stanisława Obirka za wywiad udzielony wkrótce po śmierci Jana Pawła II dla "Le Soir" - padły w nim krytyczne stwierdzenia na temat pontyfikatu papieża - Polaka. Całą sprawę prof. Obirek wyjaśnił w książce "Przed Bogiem". Do tematu wrócił w książce "Polak katolik?", w której zdiagnozował polski katolicyzm w kontekście swoich osobistych doświadczeń. Jest teologiem, historykiem, antropologiem kultury, autorem wielu znaczących publikacji. W internecie można zapoznać się z przygotowanym przez prof. Obirka w 2017 r. cyklem kilkunastu wykładów "Teologia dla młodzieży".

Młodszy o 15 lat Jacek Prusak SJ jest teologiem, psychoterapeutą i psychologiem, publicystą, doktorem nauk humanistycznych w zakresie psychologii, prorektorem w Akademii Ignatianum w Krakowie (wcześniej jednym z prorektorów i wykładowców był tam Stanisław Obirek). W 2012 obronił w Instytucie Psychologii Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego pracę doktorską pt. "Doświadczenie mistyczne z 'cechami psychotycznymi'. Granice psychopatologii opisowej DSM-IV w diagnozie duchowych sytuacji kryzysowych". Jednym z pól jego zainteresowań jest psychologia religii. Od 2007 Jacek Prusak jest członkiem redakcji "Tygodnika Powszechnego", współpracuje z kwartalnikiem "Życie Duchowe"  i miesięcznikiem katolickim "List". Jest też m.in. autorem książki "Poznaj siebie, spotkasz Boga" i współautorem pozycji "Jan Woleński. Wierzę w to, co potrafię zrozumieć".

Spotkanie moderować będzie Tomasz Szarek, profesor matematyki, wykładowca na Uniwersytecie Gdańskim. 

DATA: czwartek, 7 czerwca

MIEJSCE SPOTKANIA: Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1

CZAS SPOTKANIA: godz. 18.00 - 19.30 

-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl