PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie mieszkań na Cygańskiej Górze

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie mieszkań na Cygańskiej Górze
Kacper Płażyński, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na urząd Prezydenta Gdańska, zarzucił gdańskim urzędnikom rzekome nieprawidłowości związane z wysokością bonifikat na mieszkania na osiedlu przy ul. Cygańska Góra. W tej sprawie złożył doniesienie do Prokuratury, jeszcze w maju 2017 r. Ta umorzyła właśnie śledztwo.

Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


O mieszkaniach na Cygańskiej Górze głośno zrobiło się w maju 2017 roku, kiedy to Kacper Płażyński - obecnie radny PiS, a wcześniej kandydat na prezydenta Gdańska - zarzucił urzędnikom miejskim działanie na szkodę miasta, a także przekroczenie uprawnień przez władze Gdańska. Według niego mogło dojść do nieprawidłowości przy sprzedaży 97 mieszkań na osiedlu Cygańska Góra, gdzie kupującym przyznano 90-procentową bonifikatę. Jego zdaniem z tak wysokiej obniżki wartości mieszkań skorzystały tylko wybrane osoby, natomiast inni lokatorzy mogli liczyć na mniejsze bonifikaty od Miasta. Faktem jest, że część mieszkań sprzedano z 35-procentową bonifikatą bądź też w niektórych przypadkach nie przyznano jej w ogóle .

Mieszkania, które można było zakupić za 10 proc. wartości, miały różne źródło, jeśli chodzi o finansowanie ich budowy. To były lokale m.in. Zespołu Elektrociepłowni Gdańsk, Zakładów Remontowych Energetyki, Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Gdańsku (Policja), Narodowego Banku Polskiego i Straży Granicznej.

 Zostały one bezpłatnie przekazane do zasobu gminy, dlatego przy ich sprzedaży zastosowano wysoką 90-proc. bonifikatę.

Zdaniem działacza PiS, w tej sprawie mogło dojść do nieprawidłowości. Prokuratura Okręgowa, po kilkunastomiesięcznym śledztwie, nie podzieliła zarzutów polityka.

Do sprawy umorzenia odniósł się na swoim profilu na FB, prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

- Wielokrotnie apelowałem do gdańskich przedstawicieli PiS, by spór polityczny prowadzili w sposób otwarty i rzetelny, bez sięgania po służby specjalne czy prokuraturę. Kacper Płażyński niestety nie potrafił oprzeć się pokusie jazdy na skróty. Złożył doniesienie do prokuratury, jakoby w urzędzie miejskim doszło do przekroczenia uprawnień przy sprzedaży mieszkań komunalnych przy ul. Cygańska Góra. Zarzucił gdańskim urzędnikom działanie dla korzyści majątkowej, czyli mówiąc wprost - przyjmowanie łapówek. Właśnie dotarło do urzędu pismo z prokuratury o umorzeniu śledztwa. Dziś widzimy, ile warte były te zarzuty - napisał prezydent Adamowicz.


Mieszkania na osiedlu Cygańska Góra, z bonifikatą 90 proc, które wybudowane zostały po 27 maja 1990 roku, powstały ze środków finansowych tzw. inwestorów partycypujących, dlatego Miasto nie ponosiło kosztów i mogło, bez utraty interesu ekonomicznego, udzielić przy sprzedaży bonifikaty w tak dużej wysokości.

Mieszkania wybudowane właśnie po 27 maja 1990 r. mogły być sprzedawane z taką zniżką w sytuacji, jeśli Gmina nie ponosiła kosztów związanych z budową danego lokalu i uzyskała nieodpłatnie prawo do rozporządzania nim. Mieszkania, przy sprzedaży których udzielono bonifikaty 35-proc. powstały z kolei ze środków gminnych, dlatego udzielenie większej bonifikaty było nieuzasadnione ekonomicznie. Wysokość zniżki przy sprzedaży została ustalona na podstawie średniej amortyzacji budynków, w których te lokale się znajdują.

Zasady zbycia lokali gminnych przy ul. Cygańska Góra z 90-proc. bonifikatą regulowały uchwały Rady Miasta Gdańska, począwszy od uchwały nr XLIII/1536/05 z dnia 27.10.2005, a skończywszy na uchwale nr XIV/188/11 z dnia 30.06.2011 (uznane przez Wojewodę Pomorskiego za zgodne z prawem).

Podsumowując: budynki lub lokale mieszkalne wybudowane po 27 maja 1990 r. nie są zbywane z bonifikatą 90-proc. z wyjątkiem budynków i lokali nabytych przez Gminę Miasta Gdańsk nieodpłatnie: tak było w przypadku 97 mieszkań na osiedlu Cygańska Góra. Koszty pozostałych 247 mieszkań pokryło miasto i dla nich zaproponowano najemcom 35-proc. bonifikaty.


Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze