Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Prokurator Ziobro zdecydował: sprawa Pawła Adamowicza znów do sądu

Prokurator generalny i minister sprawiedliwości w rządzie PiS Zbigniew Ziobro wydał polecenie, by prokuratura w Poznaniu, która wcześniej wnioskowała o warunkowe umorzenie sprawy Pawła Adamowicza, teraz złożyła na to umorzenie skargę. - To absurd! - mówi rzecznik prezydenta Gdańska Antoni Pawlak.

Prokurator Ziobro zdecydował: sprawa Pawła Adamowicza znów do sądu
A
A
data publikacji: 24 maja 2016 r.

Prezydent Paweł Adamowicz
Prezydent Paweł Adamowicz
Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Przypomnijmy, że 18 marca tego roku Sąd Rejonowy w Gdańsku zdecydował o warunkowym umorzeniu sprawy Adamowicza. Chodziło o niepełne dane w jego oświadczeniu majątkowym: Adamowicz nie wpisał do oświadczeń majątkowych dwóch mieszkań i nie ujawnił rzeczywistej wysokości posiadanych oszczędności.

Warunkowe umorzenie polegało na uznaniu winy podsądnego, przy jednoczesnym odstąpieniu od procesu karnego ze względu na jego dotychczasową niekaralność, nieposzlakowaną opinię i znikomą szkodliwość społeczną czynu. Wyznaczony przez sąd okres dwóch lat próby oznacza tyle, że jeśli w najbliższych dwóch latach Adamowiczowi znowu przydarzyłoby się niezgodne z prawdą wypełnienie oświadczenia majątkowego - poniesie odpowiedzialność karną jednocześnie za sprawę “starą” i “nową”.

Sąd w Gdańsku uznał w marcu 2016, że Adamowicz miał zapłacić 40 tysięcy złotych kary na cele społeczne.

Sąd warunkowo umorzył wtedy postępowanie na wniosek obrońców Adamowicza oraz Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu, która prowadziła śledztwo w tej sprawie.

Ci sami śledczy, którzy wtedy wnioskowali o umorzenie, teraz - na polecenie ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry - złożyli skargę na ówczesną decyzję sądu. Zgodnie z poleceniem Ziobry we wniosku zawarto argumenty związane z rzekomo niewłaściwą oceną stopnia winy oskarżonego i stopnia społecznej szkodliwości czynu.

Rzecznik prezydenta Gdańska Antoni Pawlak: - Ze swojej strony mogę tylko wyrazić zdziwienie tym faktem. Bowiem sytuacja, w której prokuratura odwołuje się od wyroku, którego sama się domagała zakrawa o absurd. Mówiąc najdelikatniej - pisze Pawlak w specjalnym oświadczeniu. - Prezydent Adamowicz, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami nie będzie sprawy komentował do jej całkowitego zakończenia. 

Apelacja do Sądu Okręgowego w Gdańsku została wysłana we wtorek, 24 maja. 


Przezydent Adamowicz aktualnie przebywa w Stambule, gdzie jest gościem na Międzynarodowym Szczycie Humanitarnym. W poniedziałek, 23 maja, napisał na facebooku: 
"Zostałem zaproszony przez prezydenta Stambułu i jestem tu jedynym jak na razie gościem z Polski. Dziś do szczytu dołączy Polka, premier Beata Szydło. Na jutrzejszej sesji przedstawię polskie, gdańskie doświadczenia wspierania procesu integracji. Jak na duży kraj, szczycący się takimi świętymi jak Jan Paweł II, czy Faustyna Kowalska, to nasze doświadczenia są nadzwyczaj skromne. Na tle lęków i stereotypów anty-uchodźczych, naszym partnerom zza granicy Gdańsk jawi się jako chlubny wyjątek.Sebastian Łupak (0)
www.gdansk.pl
sebastian.lupak@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Sebastian Łupak (0)
www.gdansk.pl
sebastian.lupak@gdansk.pl
więcej tekstów autora