PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Projekty do Budżetu Obywatelskiego 2020 do 16 kwietnia. Zobacz nasz wideoczat i złóż wniosek
Projekty do Budżetu Obywatelskiego 2020 do 16 kwietnia. Zobacz nasz wideoczat i złóż wniosek
Niewiele czasu pozostało mieszkańcom Gdańska na złożenie swojego projektu do gdańskiego Budżetu Obywatelskiego 2020. Na realizację pomysłów mieszkańców Miasto przeznaczy w tej edycji 18,5 mln zł. Jak złożyć wniosek, czego może dotyczyć? - na te pytania odpowiedzieli goście naszego programu Wszystkie Strony Miasta.
Budżet czatdobry
Od lewej: Maciej Kukla - kierownik Referatu Komunikacji Społecznej w Biurze Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta, Marek Wałuszko - prowadzący program, Syliwia Betlej z Biura Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta i Jan Perucki - radny Miasta Gdańska (KO)
Tomasz Maciuk/www.gdansk.pl

 

Siłownia pod chmurką, nowy plac zabaw, zagospodarowanie terenów zielonych, ale też tzw. projekty miękkie np. gry terenowe w danej dzielnicy czy warsztaty komputerowe dla seniorów - pomysłów może być wiele.

Do północy 16 kwietnia 2019 roku można składać wnioski w siódmej edycji Budżetu Obywatelskiego. Do dyspozycji mieszkańców jest aż 18,5 mln zł.

Od 20 marca działa elektroniczny system, w którym każdy mieszkaniec może składać swoje propozycje. Warto złożyć wniosek jak najszybciej i nie czekać do ostatniej chwili. Projekty mogą dotyczyć zarówno dzielnicy jak i całego miasta (projekty ogólnomiejskie).

- Mieszkancy do tej pory złożyli 160 wniosków już złożonych, to jest średnia norma w porównaniu do poprzednich budżetów - mówi Maciej Kukla, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej w Biurze Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta. - Z doświadczenia wiem, że najwięcej wniosków spływa w ostatnim tygodniu przed końcem, więc spodziewamy się, że będzie ich więcej. Nie liczba jest zresztą najważniejsza, liczy się to, żeby wnioski były interesujące, przemyślane, potrzebne, rzeczywiscie poprawiające jakość życia dzielnicy.


ZOBACZ CAŁY WIDEOCZAT

 

Jak powiedziała Sylwia Betlej z Biura Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta do dyspozycji jest 18,5 mln zł, 18 milionów to jest regularna kwota,  te 500 tysięcy złotych to pieniądze które nie zostały wykorzystane w poprzednim roku i "przeszły" na ten rok, więc kilka dzielnic dostanie więcej pieniędzy.

- Z tej kwoty ponad 3 mln zł przeznaczone są na projekty ogólnomiejskie, pozostałe na projekty dzielnicowe - powiedziała Sylwia Betlej. - Dochodzi też nowa dzielnica Orunia Górna Gdańsk Południe, jej mieszkańcy są aktywni, już składają projekty.   

Gościem naszego programu był też Jan Perucki radny Miasta Gdańska (KO), który był w przeszłości wnioskodawcą do BO.

- Warto wziąć sprawy w swoje ręce - przekonuje Jan Perucki. - Można składać konkretne projekty dotyczące np. nowego boiska, miejsca spotkań, chodnika ale są też tzw projekty miękkie, kulturalne, edukacyjne. Trzeba tylko mieć pomysł, bo złożenie wniosku jest naprawdę proste i zajmuje 20 minut. Trzeba wejść na strone gdansk.pl zarejstrować się i wypełnić wniosek.

Jak dodał Maciej Kukla w obliczeniu kosztów, dopracowaniu pomysłu pomogą urzędnicy, nie trzeba rezygnować ze składania wniosku z obawy, że coś źle wypełniliśmy albo nie jesteśmy w stanie precyzyjnie podać kosztów projektu.

Jeśli masz pomysł na jakąś ciekawą i ważną inicjatywę, nie zwlekaj. Obejrzyj nasz wideoczat, napisz wniosek, korzystając z pomocy fachowców i promuj swój pomysł, tak, by w głosowaniu zdobył jak największe poparcie.

 

O Budżecie Obywatelskim 

 

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl