Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Projekt “Zdolni z Pomorza” rozwija talenty i pasje. Podsumowanie roku szkolnego

Realizują trudne zadania, projektują i programują - najzdolniejsi uczniowie z terenu całego województwa, którzy uczestniczą w projekcie “Zdolni z Pomorza” w poniedziałek, 18 czerwca, podsumowali swoją pracę w ramach projektu.

Projekt “Zdolni z Pomorza” rozwija talenty i pasje. Podsumowanie roku szkolnego
A
A
data publikacji: 18 czerwca 2018 r.
Zdolni z Pomorza odebrali nagrody i wyróżnienia, 18 czerwca w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej
Zdolni z Pomorza odebrali nagrody i wyróżnienia, 18 czerwca w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej
Aleksandra Chalińska/pomorskie.eu

Projekt “Zdolni z Pomorza” to unikatowy w skali kraju pomysł objęcia kompleksową opieką szczególnie utalentowanych uczniów. Został zapoczątkowany w 2010 r. przez Samorząd Województwa Pomorskiego. Po udanym pilotażu projekt rozwija się dalej. Pomorski Urząd Marszałkowski wspólnie z pomorskimi powiatami i największymi uczelniami prowadzi obecnie grupę 26 projektów, w ramach których wszechstronne wsparcie mogą uzyskać zarówno uczniowie uzdolnieni z matematyki, fizyki i informatyki, jaki i ci, którzy posiadają talenty w zakresie nauk przyrodniczych czy kompetencji społecznych, obejmujących takie przedmioty, jak język polski, historia, filozofia. Wsparciem objęci są także nauczyciele, którzy szkolą się jak wyławiać talenty wśród uczniów i jak pracować z najwybitniejszymi.

W ramach odsłony “Zdolnych z Pomorza”, w roku szkolnym 2017/18 uczniowie uczestniczyli w szkoleniach, obozach naukowych, wycieczkach edukacyjnych i mogli liczyć na pomoc mentora. Uroczyste zakończenie projektu Zdolni z Pomorza 2018 odbyło się 18 czerwca 2018 r. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. W gali wzięli udział uczniowie, nauczyciele, rektorzy pomorskich uczelni oraz samorządowcy.

Zdolni z Pomorza to grupa ponad 1700 uczniów z niemal każdego zakątka województwa, dla których nie ma rzeczy niemożliwych. Już w szkole podstawowej zajmują się projektowaniem, programowaniem, rozwiązywaniem skomplikowanych równań matematycznych, a nawet robieniem tworzyw biodegradowalnych.

Podczas gali w filharmonii pokazali swoje największe osiągnięcia i projekty. Wśród m.in. gry komputerowe, roboty oraz projekty ekologicznych ogrodów. Grupa piętnastolatków zainteresowana chemią stworzyła własny płyn do dezynfekcji, chcąc w ten sposób zwrócić uwagę rówieśników na to, że zarazki są wszędzie. W szkole rozdawały próbki swojego płynu razem z przepisem na jego samodzielne wykonanie.

- Ci młodzi ludzie to prawdziwe perełki z naszego województwa, stanowią  ok. 2 proc. wszystkich uczniów - mówi Andrzej Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego. - To ludzie odważni i otwarci na świat. Ogarnięci różnorodnymi pasjami. Będą wpływać na nowe technologie, rozwój kapitału społecznego i niemal wszystkich dziedzin nauki. Dzięki nim nie tylko Pomorze, ale i Polska mogą się rozwijać – podkreśla Krawiec.

Laureaci i finaliści wojewódzkiego etapu “Pomorskiej Ligi Zadaniowej” (jeden z projektów w ramach Zdolnych z Pomorza) oraz członkowie zespołów zwycięskich i wyróżnionych projektów otrzymali nagrody w postaci bonów podarunkowych. Uczniowie odebrali też certyfikaty o ukończeniu kursów informatycznych, programowania i matematycznych. Część z nich uczestniczyła w kilku szkoleniach jednocześnie.

W prezentacji uczniowskich projektów uczestniczył m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, przedstawiciele samorządów i uczelni, nauczyciele, rodzice i absolwenci programu
W prezentacji uczniowskich projektów uczestniczył m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, przedstawiciele samorządów i uczelni, nauczyciele, rodzice i absolwenci programu
Aleksandra Chalińska/pomorskie.eu

Podczas gali zaprezentowano krótkie filmy i reportaże, które pokazały sylwetki i osiągnięcia uczestników projektu, a także ofertę projektu Zdolni z Pomorza. Mówiono też o akademickich formach wsparcia dla najwybitniejszych uczniów.

Były też panel dyskusyjny „Porozmawiajmy o zdolnych”, w którym uczestniczyli uczniowie, rodzice, nauczyciele, psycholog, wykładowca oraz absolwent programu, obecnie student Politechniki Gdańskiej.

- O wyjątkowości projektu świadczy podejście do uczniów uzdolnionych - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Indywidualne zorientowanie na ucznia, wszechstronność form wsparcia to najważniejsze zalety Zdolnych z Pomorza. Obok zajęć pozalekcyjnych uczniowie uczestniczą w spotkaniach akademickich, obozach naukowych, objęci są również wsparciem stypendialnym. Najlepsi mogą liczyć na indywidualną opiekę mentorów, a kreatywni mogą spróbować swoich sił w Konkursie projektów – dodaje marszałek.

Projekt będzie kontynuowany w roku szkolnym 2018/2019. Nowością będzie m.in. możliwość uzyskania stypendium na realizację projektów i zadań (od 1000 do 5000 zł dla zespołu uczniów).

oprac. na podstawie tekstu Aleksandry Chalińskiej z redakcji pomorskie.eu


Więcej o projekci "Zdolni z Pomorza"

oprac. IB (0)
www.gdansk.pl
oprac. IB (0)
www.gdansk.pl