• Start
  • Wiadomości
  • Projekt Lepsza przyszłość w konkursie Zdrowy Samorząd. Głosowanie do 15 lutego

Projekt Lepsza przyszłość w konkursie Zdrowy Samorząd. Głosowanie do 15 lutego

Z porad psychologicznych, sesji psychoterapii rodzinnej i sesji wsparcia psychospołecznego korzystają mieszkańy Pomorza w w ramach projektu Lepsza przyszłość realizowanego przez Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku. Projekt został nominowany w samorządowym plebiscycie, aby Pomorze zwyciężyło warto wziąć udział w głosowaniu, które trwa do 15 lutego 2023 roku. 
01.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mody mężczyza siedzi na ławce, podpiera głowę rekę, w tle widać morze i skarpę
W trakcie i po pandemi COVID-19 wzrosła liczba młodych pacjentów z depresją i zaburzeniami lękowymi. W ramach projektu Lepsza przyszłość mogą skorzystać z sesji psychoterapeutycznej
fot. Fotolia

Pomorze nominowane w konkursie Zdrowy Samorząd 

Jego celem jest przeciwdziałanie zaburzeniom psychicznym dzieci i młodzieży. Projekt był odpowiedzią na pogarszającą się kondycję psychiczną w związku z pandemią COVID-19. Projekt jest skierowany do 1831 mieszkańców naszego regionu. W pierwszym roku jego istnienia ze wsparcia skorzystało 750 osób.

„Czy to kara dla Pomorza?”. Posłanki KO interpelują w sprawie ustawy metropolitalnej

Konkurs jest po raz szósty organizowany przez PortalSamorzadowy.pl oraz portal i magazyn Rynek Zdrowia. Aby Pomorze zwyciężyło w plebiscycie Zdrowy Samorząd, warto już dziś zagłosować. Plebiscyt trwa do 15 lutego 2023 r. do godz.12.00. Głosowanie odbywa się na Portalu Samorządowym.

Pomorski projekt Lepsza przyszłość. Jakie wsparcie, dla kogo?

Projekt Lepsza przyszłość ma przeciwdziałać zaburzeniom psychicznym u dzieci i młodzieży. Wsparcie dotyczy osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, które wymagają pomocy i korzystają z usług społecznych. Pomysłodawcom chodziło o budowanie u dzieci i rodzin mechanizmów radzenia sobie w sytuacji kryzysowej m.in. poprzez zwiększenie zaangażowania i wsparcia systemowego ze strony nauczycieli i pedagogów. Działania te były odpowiedzią na wzrost liczby młodych pacjentów z depresją i zaburzeniami lękowymi, które nasiliły się w związku z pandemią COVID-19. W ramach projektu odbywają się m.in.: porady psychologiczne, sesje psychoterapii rodzinnej i sesje wsparcia psychospołecznego. Realizatorem jest Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. T. Bilikiewicza w Gdańsku. Projekt jest skierowany do 1831 mieszkańców naszego regionu. W pierwszym roku jego istnienia ze wsparcia skorzystało 750 osób.

Gdański szpital zakaźny przenosi się do Gdyni. Pacjenci już w nowym miejscu

Agnieszka Kapała-Sokalska: Wzrosło zapotrzebowania na usługi społeczne i zdrowotne

- Jestem niezmiernie dumna, że kolejna realizowana przez Samorząd Województwa Pomorskiego inicjatywa została zauważona na forum ogólnopolskim - mówi członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska. - Projekt Lepsza przyszłość służy wsparciu dzieci i młodzieży oraz ich środowiska poprzez świadczone usługi takie jak m.in.: porady psychologiczne, prawne i lekarskie. Wkrótce zostanie też uruchomiona specjalna strona internetowa, która będzie platformą informacyjno-edukacyjno-koordynującą dostosowaną do potrzeb zarówno młodych osób, jak i ich nauczycieli, rodziców czy opiekunów. 

 

Na pierwszym planie druciane ogrodzenie, zanim fragment budynku z napisem Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. T. Bilikiewicza w Gdańsku
Realizatorem projektu, w ramach którego odbywają się m.in.: porady psychologiczne, sesje psychoterapii rodzinnej i sesje wsparcia psychospołecznego, jest Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. T. Bilikiewicza w Gdańsku
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Zdaniem Kapały-Sokalskiej powszechna izolacja społeczna związana z pandemią spowodowała, że coraz więcej młodych osób ma obniżony nastrój, cierpi z powodu depresji czy zaburzeń lękowych. W związku z tym wzrosło zapotrzebowania na usługi społeczne i zdrowotne, a pomorski projekt stał się na nie odpowiedzią.

Z projektu skorzystać też mogą podmioty świadczące usługi społeczne lub zdrowotne oraz ich pracownicy.

Konkurs trwa, wyniki w marcu 2023 roku

Jego celem jest nagrodzenie jednostek samorządu terytorialnego, które najbardziej efektywnie realizują zadania związane z promocją zachowań prozdrowotnych, edukacją zdrowotną i profilaktyką wybranych chorób oraz czynników ryzyka.

Pracownicy Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego zachęcają: Rusz się po zdrowie!

Nagrody - statuetki przyznawane są w trzech  kategoriach:

  • zdrowa gmina/miasto,
  • zdrowy powiat,
  • zdrowe województwo.

W tegorocznej edycji nominowane są 22 jednostki samorządu terytorialnego. Z naszego regionu, poza Lepszą przyszłością, o zwycięstwo w kategorii gmina/miasto ubiega się Gdańsk za projekt Trzeci wiek w zdrowiu. Laureaci zostaną wybrani przez radę konsultacyjną konkursu, a jeden z projektów otrzyma także nagrodę czytelników RynekZdrowia.pl i PortalSamorzadowy.pl. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas gali VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, która odbędzie się 9 marca 2023 r.

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska