• Start
  • Wiadomości
  • Projekcja filmu “Polska silniej w was zamieszkała” i dyskusja o emigracji w ECS

Projekcja filmu “Polska silniej w was zamieszkała” i dyskusja o emigracji w ECS

Co wiemy dziś o doświadczeniach Polaków, którzy wyemigrowali z ojczyzny w latach 80.tych? Odpowiedzi m.in. na to pytanie szuka Ewa Górska w filmie dokumentalnym “Polska silniej w was zamieszkała”. Pokaz przedpremierowy oraz spotkanie z udziałem twórców filmu, emigrantami i młodzieżą odbędzie się 18 października (czwartek) w Europejskim Centrum Solidarności. Wstęp wolny.
17.10.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kadr z filmu `Polska silniej w was zamieszkała`
Kadr z filmu `Polska silniej w was zamieszkała`
Video Studio Gdańsk

Co wiemy dziś o jednym z najważniejszych zjawisk polskiej historii i kultury? Co czuli, czego doświadczyli emigrujący Polacy?

„Opuszczając Polskę, nigdy jej naprawdę nie opuściliśmy, dlatego już po roku i paru miesiącach pobytu w Szwecji, rozpoczęliśmy naszą działalność na rzecz potrzebujących w Polsce. (...) Pierwszy transport z pomocą dla Polski wysłaliśmy dziewięć dni po wprowadzeniu stanu wojennego. (...) Do stycznia tego roku, wysłaliśmy 162 tiry 25-tonowe” - mówi mieszkający w Malmö Wiesław Kapergen, jeden z bohaterów filmu “Polska silniej w nas zamieszkała” w reżyserii Ewy Górskiej.

Reżyserka podejmuje w filmie tematy związane z polskimi tradycjami solidarnościowymi na emigracji, ukazuje przykłady więzi z krajem ojczystym. Autorka przypomina, jak wiele zawdzięczamy tym, którzy zmuszeni do wyjazdu, podejmowali zza granicy działania na rzecz ojczyzny.

Roman Śmigielski, który wyemigrował do Danii (Kopenhaga), twierdzi, że nigdy nie stracił kontaktu z krajem: „Mimo 20 lat niebycia w Polsce, ja w tej Polsce tak naprawdę cały czas byłem. W latach 80., to wiem na pewno, miałem lepsze informacje na temat tego, co się dzieje w Polsce, niż ludzie w Polsce”.

W filmie występują także młodzi ludzie, urodzeni w polskich rodzinach przebywających na emigracji. 19-letni Witold Sosnowski, który urodził się i wychował w Nowej Zelandii, chce swoją przyszłość wiązać z krajem rodziców i dziadków: „Będę studiował we Wrocławiu inżynierię chemiczną i procesową na Politechnice. Kiedy będę chciał, mogę przyjeżdżać do Sopotu. (...) Podróżować będę mógł też po całej Europie i te wszystkie kultury poznać, ale głównie chodziło mi o Polskę, żeby się z rodziną spotkać i zobaczyć, jak to jest mieszkać właśnie w Polsce, tak jak kiedyś rodzice i dziadkowie”.

W dokumencie Ewy Górskiej usłyszeć można także głosy gdańskich i gdyńskich licealistów, którzy - skonfrontowani z historiami bohaterów filmu - opowiadają o swoich odczuciach względem emigracji.

Pokaz przedpremierowy filmu odbędzie się 18 października 2018 (czwartek), o godz. 18 w sali wystaw czasowych Europejskiego Centrum Solidarności.

Po projekcji odbędzie się spotkanie z udziałem producentów, twórców, młodzieży oraz osób, których dotknął problem emigracji. Zaproszenie do dyskusji przyjęła honorowy konsul generalny Królestwa Szwecji w Polsce Magdalena Pramfelt oraz dr Rafał Raczyński z Muzeum Emigracji w Gdyni. Debatę poprowadzi historyk i dziennikarz, redaktor Wojciech Suleciński (TVP Gdańsk i Radio Gdańsk).



Scenariusz i reżyseria: Ewa Górska

Producent wykonawczy: Video Studio Gdańsk

Partnerzy: I LO w Gdańsku, III LO w Gdańsku, X LO w Gdyni, Europejskie Centrum Solidarności, Fundacja Centrum Solidarności, Gdyńskie Centrum Filmowe

Projekt, realizowany przez Video Studio Gdańsk, dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2018

TV

Gdański zegar spełnia życzenia?