PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Podsumowanie Programu Edukacji Morskiej. Skorzystało z niego ok. 40 tys. osób

Podsumowanie Programu Edukacji Morskiej. Skorzystało z niego ok. 40 tys. osób
Zima za pasem, jachty i mniejsze łódki stoją już w przystaniach bądź zamkniętych pomieszczeniach. Czas więc podsumować kolejną edycję gdańskiego programu, którego celem jest pokazanie młodym gdańszczanom naszego miasta z perspektywy wody, "oswojenie" z morzem i nauka podstawowych umiejętności żeglarskich.
W ostatniej edycji Programu Edukacji Morskiej, w latach 2017-2019, uczestniczyło 8996 uczniów z gdańskich szkół
W ostatniej edycji Programu Edukacji Morskiej, w latach 2017-2019, uczestniczyło 8996 uczniów z gdańskich szkół
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Oficjalne podsumowanie PEM odbyło się w piątek, 29 listopada, w gmachu Centralnego Muzeum Morskiego.

W ostatniej edycji Programu Edukacji Morskiej, w latach 2017-2019, uczestniczyło dokładnie 8996 uczniów z gdańskich szkół.

- Podwoiliśmy liczbę uczestników. Pierwotnie zakładano bowiem, że w programie weźmie udział około 5 tysięcy uczniów. Cieszył się on jednak bardzo dużą popularnością - podkreśla Dobrawa Morzyńska z Fundacji Gdańskiej.

Zdaniem zastępcy prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych Piotra Kowalczuka ten program spełnia przyjęty cel.

- Ten morski, wodny bakcyl rzeczywiście wielu uczniów chwyciło. Mam nadzieję, że nadal z tego korzystają, choćby w zespole szkół przy ul. Głębokiej, gdzie stworzyliśmy całe centrum sportów wodnych. Właśnie po to, by była szansa na rozwój. Zwróciliśmy szkołę ponownie "na wodę" - podkreślał w piątek Piotr Kowalczuk. - Jest jednak jeden problem na przyszły rok. To kwestia finansowania. Nie otrzymamy ponad 100 mln złotych z rządu centralnego z tytułu podatku PIT. Dlatego część Programu Edukacji Morskiej będzie musiała zostać okrojona. W całej edukacji będzie to kwota mniejsza o 64 mln złotych, dlatego cięcia są nieuniknione. Mam jednak nadzieję, że nie stracimy jakości tego programu, choć trzeba będzie go trochę przeregulować.

 

Tegoroczną edycję PEM oficjalnie podsumowano w piątek, 29 listopada
Tegoroczną edycję PEM oficjalnie podsumowano w piątek, 29 listopada
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej, podkreślał, że Program Edukacji Morskiej zrodził się z idei, by Gdańsk przywrócić morzu.

- W latach 90-tych odczuwaliśmy deficyt otwarcia Gdańska na morze, i tak doszło do realizacji pomysłu, z którego skorzystało około 40 tys. młodych ludzi. Z tego jesteśmy bardzo dumni. Program początkowo dotyczył tylko uczniów pierwszych klas gimnazjum - przypominał prezes Bendykowski. - Brakuje mi w nim obecnie jednego komponentu, zawodowego - pokazanie morskości Gdańska również od strony przemysłu morskiego, a więc portowego i stoczniowego. Myślimy o tym, by pokazać młodym ludziom bogatą ofertę zawodów morskich. Tego, jak bardzo ta branża potrzebuje dobrych inżynierów stoczniowych i portowych, specjalistów IT, dobrych techników i wykwalifikowanych robotników, w tym spawaczy i szkutników. To są bardzo dobrze płatne zawody.

 

Program Edukacji Morskiej zrodził się z idei, by Gdańsk przywrócić morzu
Program Edukacji Morskiej zrodził się z idei, by Gdańsk przywrócić morzu
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Program Edukacji Morskiej dedykowany był dzieciom w różnych grupach wiekowych: przedszkolaki, szkoły podstawowe: klasy 0-3, klasy 4-6 i klasy 7-8, a także klasy 2-3 gimnazjum i klasy w szkołach ponadpodstawowych. Dla każdej grupy wiekowej przygotowany był inny typ zajęć, m.in.:

- Zajęcia kajakarsko-wioślarskie, jednodniowe, dedykowane głównie uczniom szkół podstawowych

- Zajęcia na łódkach typu Optimist, jednodniowe, dedykowane także uczniom podstawówek

- Zajęcia na jachtach żaglowych, jednodniowe, w trakcie których organizowano opowieści o morskim Gdańsku

- "Spotkania z mistrzem", dedykowane przedszkolakom, w ich trakcie m.in. nauka wiązania węzłów, śpiewanie szant i poznawanie zasad bezpieczeństwa na wodzie. Wszystko to w formie zabawy

- W ramach programu organizowany był co roku konkurs ekologiczny. Główną nagrodą w tegorocznym konkursie był rejs do Essen żaglowcem "Generał Zaruski"

- Rejsy dla dzieci z gdańskich domów dziecka

- Zajęcia organizowane przez Narodowe Muzeum Morskie, w gmachu muzeum, dedykowane przedszkolakom

- Kluby edukacji morskiej - zajęcia organizowane w szkołach, przez nauczycieli, na podstawie konspektów przygotowanych przez zespół Kreatywnej Pedagogiki

Program Edukacji Morskiej realizowany jest od 2010 roku, przez Fundację Gdańską, na zlecenie Prezydenta Miasta Gdańska.

 

 

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze