• Start
  • Wiadomości
  • Prof. Strzembosz w Gdańsku. Już w poniedziałek - jako gość 50. Salonu Młodopolskiego

Prof. Strzembosz w Gdańsku. Już w poniedziałek - jako gość 50. Salonu Młodopolskiego

Salon Młodopolski im. Arama Rybickiego na 50. - jubileuszową - odsłonę przygotował spotkanie z postacią polskiego życia publicznego, która cieszy się powszechnym szacunkiem. Prof. Adam Strzembosz przyjeżdża do Gdańska, by rozmawiać o sprawach ważnych dla naszego społeczeństwa. Początek spotkania w poniedziałek, 23 października, o godz. 19, w Europejskim Centrum Solidarności. Wstęp wolny.
19.10.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Prof. Adam Strzembosz podczas rozmowy ze Stanisławem Zakroczymskim (po prawej)

Prof. Adam Strzembosz jako 87-latek wciąż imponuje cywilną odwagą, intelektualną sprawnością, niezależnością opinii i gotowością do obrony społeczeństwa obywatelskiego. Niedawno w Warszawie, wsparł - mimo dobrych wieloletnich relacji z Jarosławem Kaczyńskim - protest przeciwko łamaniu Konstytucji RP i niszczeniu niezależności sądownictwa przez rząd PiS.

Na swoją wyjątkową pozycję wśród Polaków prof. Strzembosz pracował przez dziesięciolecia - począwszy od zaangażowania w tworzenie niezależnych struktur związkowych w Ministerstwie Sprawiedliwości po sierpniu 1980 r. W latach 1990-1998 był pierwszym prezesem Sądu Najwyższego. W roku 2008 roku prezydent Lech Kaczyński uhonorował prof. Strzembosza Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności dla przemian demokratycznych w Polsce, za działalność państwową i publiczną". W roku 2012 prof. Strzembosz otrzymał z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego Order Orła Białego.

Poniedziałkowe spotkanie w ECS połączone będzie z promocją książki prof. Strzembosza “Między prawem i sprawiedliwością” (wywiadu-rzeki, przeprowadzonego przez Stanisława Zakroczymskiego). Tytuł ukazał się w księgarniach nakładem wydawnictwa WIĘŹ. Prof. Strzemboszowi w ECS będzie towarzyszył Stanisław Zakroczymski.

Książka: wywiad rzeka, przeprowadzony z prof. Strzemboszem przez Stanisława Zakroczymskiego

Zaproszenie na 50. Salon Młodopolski im. Arama Rybickiego


Fundacja im. Arkadiusza Rybickiego oraz Europejskie Centrum Solidarności serdecznie zapraszają na promocję książki Adama Strzembosza i Stanisława Zakroczymskiego pt. „Między prawem i sprawiedliwością” wydanej przez wydawnictwo WIĘŹ.

Nasze zaproszenie przyjęli autorzy książki: prof. Adam Strzembosz i Stanisław Zakroczymski 23 października 2017r. (poniedziałek), godzina 19.00, Europejskie Centrum Solidarności, Gdańsk, Plac Solidarności 1 (audytorium)

Wstęp wolny

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki a po dyskusji będą one podpisywane. Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Gdańska

Tak o książce napisał wydawca:

"Między prawem i sprawiedliwością", wywiad rzeka z prof. Adamem Strzemboszem, to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce zrozumieć głęboki spór polityczno-prawny, który podzielił dziś Polskę na pół.

Nie bez powodu prof. Strzembosz, pierwszy prezes Sądu Najwyższego w latach 1990-1998, w ostatnich miesiącach stał się najważniejszym autorytetem protestujących w obronie niezawisłości sądów i trójpodziału władzy.

Biografia Profesora w naturalny sposób wprowadza do rozmowy tematy dotyczące systemu PRL i przemian ustrojowych, m.in. tworzenie polskiego sądownictwa dla nieletnich, postawy sędziów wobec "Solidarności" i stanu wojennego, obrady Okrągłego Stołu czy wreszcie powstawanie ładu instytucjonalnego III Rzeczpospolitej. Są one dla rozmówców punktem wyjścia do refleksji nad wartościami takimi jak sprawiedliwość społeczna, granice władzy sędziowskiej czy stosunki między władzą świecką a duchowną.

Smaku dodają książce anegdoty z udziałem najważniejszych aktorów historii politycznej końca XX wieku: Wojciecha Jaruzelskiego, Jacka Kuronia, Adama Michnika czy obu braci Kaczyńskich”.

  • prof. Adam Strzembosz - ur. 1930 w Warszawie. Prawnik, sędzia, profesor nauk prawnych. W latach 1989-1990 był wiceministrem sprawiedliwości, później (1990-1998) pierwszym prezesem Sądu Najwyższego i przewodniczącym Trybunału Stanu. W latach 80. angażował się w organizację niezależnych struktur związkowych w Ministerstwie Sprawiedliwości. Zasiadał w prezydium Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność", przewodniczył Komisji Zakładowej w Ministerstwie Sprawiedliwości, wszedł w skład zarządu Regionu Mazowsze. Podczas obrad Okrągłego Stołu został przewodniczącym podstolika ds. reformy prawa i sądów, później pełnił funkcję przewodniczącego komisji prawa i sprawiedliwości Komitetu Obywatelskiego przy Przewodniczącym NSZZ „Solidarność" Lechu Wałęsie. W 2008 roku został przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności dla przemian demokratycznych w Polsce, za działalność państwową i publiczną". W 2012 prezydent Bronisław Komorowski wręczył mu Order Orła Białego „w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności dla przemian demokratycznych w Polsce, za obronę zasad praworządności, godności i niezależności sędziowskiej w czasach PRL-u, za tworzenie państwa prawa w wolnej Rzeczypospolitej Polskiej".
  • Stanisław Zakroczymski - ur. 1994. Absolwent historii, student prawa na UW, redaktor „Magazynu Kontakt", członek warszawskiego KIK-u, stały współpracownik Domu Spotkań z Historią.

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim