PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Prof. Sandel w Gdańsku. Posłuchaj, co mówi ten wpływowy filozof

Prof. Sandel w Gdańsku. Posłuchaj, co mówi ten wpływowy filozof
Jego telewizyjnych wykładów słuchają za pośrednictwem internetu dziesiątki milionów ludzi na całym świecie. W Chinach uznano go za “najbardziej wpływową zagraniczną postać roku” (China Newsweek). Prof. Michael J. Sandel z Uniwersytetu Harvarda przyjechał do Gdańska, by wygłosić wykład w Europejskim Centrum Solidarności.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Prof. Michael J. Sandel

Prof. Sandel wystąpi w ECS dziś (30 sierpnia 2017 r.), o godz. 18. Wstęp jest wolny. Słowo “występ” jest tutaj jak najbardziej na miejscu, ponieważ amerykański profesor nie ma nic wspólnego z naukowym nudziarstwem - mówi ze swadą i zaangażowaniem, poważne tematy podaje w sposób przystępny i dowcipny. Chwilami nawet jego wykłady stylem ocierają się o dobry stund-up.

Wykład gdański w ECS został pomyślany jako część cyklu “Etyka Solidarności”, w ramach festiwalu Solidarity of Arts. Mają to być refleksje prof. Sandela w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.

Prof. Sandel ma 64 lata, pod względem światopoglądowym wywodzi się z kommutarianizmu. Jego ostatnia książka “Czego nie można kupić za pieniądze” stała się światowym bestsellerem. Na Zachodzie studenci stoją miesiącami w kolejkach, by uczestniczyć w kursach prof. Sandela o sprawiedliwości.

To postać bardzo wpływowa, ale w Polsce mało znana poza kręgiem fachowców zainteresowanych filozofią polityki, moralności i prawa. W 2014 r. prof. Sandel udzielił Gazecie Wyborczej wywiadu, który ukazał się pod tytułem “Nie daj się urynkowić”. Jeden z cytatów: “Interpretowanie wszystkich relacji międzyludzkich za pomocą kryteriów rynkowych prowadzi do wynaturzenia wyższych wartości i norm, które powinny definiować inne sfery życia – rodzinne, obywatelskie, edukację. Skutkiem jest erozja solidarności społecznej, czyli poczucia, że jako obywatele jesteśmy sobie wzajemnie coś winni. Ale podporządkowując się logice rynku, tracimy także innego rodzaju wartości”.

ZOBACZ JEDEN Z WYKŁADÓW PROF. SANDELA, JAKIE SĄ DOSTĘPNE W INTERNECIE (MOŻLIWA OPCJA Z POLSKIMI NAPISAMI):

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl