PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Prof. Grażyna Świątecka - twórczyni Telefonu Zaufania - otrzymała Order Orła Białego

Prof. Grażyna Świątecka - twórczyni Telefonu Zaufania - otrzymała Order Orła Białego
Prof. Grażyna Świątecka, znana gdańska lekarz kardiolog i twórczyni pierwszego w Polsce Telefonu Zaufania otrzymała w poniedziałek, 11 listopada, Order Orła Białego z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. Jest to najwyższe polskie odznaczenie państwowe. 
Prof. Grażyna Świątecka w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, podczas dekorowania Orderem Orła Białego przez prezydenta RP, Andrzeja Dudę
Prof. Grażyna Świątecka w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, podczas dekorowania Orderem Orła Białego przez prezydenta RP, Andrzeja Dudę
Kancelaria Prezydenta RP

 

Jak informuje Kancelaria Prezydenta RP, prof. Świątecka otrzymała odznaczenie "w uznaniu znamienitych zasług upowszechnianiu idei wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka i bezinteresownej pomocy, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i służbie społeczeństwu polskiemu". 

Pani Profesor przez wiele lat  pracowała w Gdańskiej Akademii Medycznej w Gdańsku (obecnie Gdański Uniwersytet Medyczny), gdzie kierowała II Kliniką Chorób Serca. Była wśród pionierów nowoczesnego leczenia zaburzeń rytmu serca w Polsce. Dla wielu osób najbardziej znana jest z tego, że w 1967 r. roku wraz z  prof. Tadeuszem Kielanowskim założyła Gdański Telefon Zaufania "Anonimowy Przyjaciel". Była to pierwsza taka placówka w Polsce. Prof. Świątecka jest również współzałożycielką i prezeską Polskiego Towarzystwa Pomocy Telefonicznej. W 2004 r. przeszła na emeryturę, ale wciąż jest aktywna zawodowo - pełni funkcję lekarza naczelnego w Centrum Medycznym KARDIOTEL w Sopocie i wciąż przyjmuje pacjentów.

O odznaczenie Pani Profesor Orderem Orła Białego wnioskował Zarząd Sekcji Rytmu Serca PTK oraz Minister Zdrowia, prof. Łukasz Szumowski. Uzasadnienie: „W zgodnej opinii najbliższych współpracowników i polskiego środowiska kardiologicznego, całe życie zawodowe oraz osobiste prof. Grażyny Świąteckiej, mimo ciężkich doświadczeń lat wojennych i powojennych, było podporządkowane niesieniu pomocy i służbie osobom chorym, zagubionym i bezradnym”.

28 października br. prof. Świątecka  została uhonorowana Medalem św. Wojciecha przez Radę Miasta Gdańska. Powiedziała wówczas skromnie: - Jestem związana z Gdańskiem od kiedy rozpoczęłam studia i przez całe moje życie zawodowe i społeczne. Tych wszystkich dokonań nie można przypisać mnie. Miałam szczęście do współpracowników, którzy pracowali ze mną z wielkim entuzjazmem - zaznaczyła prof. Grażyna Świątecka dziękując za odznaczenie. - Telefon Zaufania to też wielka przygoda mojego życia wraz z licznymi współpracownikami w Polsce, ale przede wszystkim w Gdańsku, bo stąd rozeszła się ta iskra. To są osoby szczególne, które jako wolontariusze służą za dnia i w nocy ludziom będącym na pograniczu życia, niosą nadzieję i wsparcie.

 

Prof. Grażyna Świątecka, w Dworze Artusa, podczas uroczystości wręczenia Medalu św. Wojciecha, nadanego przez Radę Miasta Gdańska
Prof. Grażyna Świątecka, w Dworze Artusa, podczas uroczystości wręczenia Medalu św. Wojciecha, nadanego przez Radę Miasta Gdańska
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Z okazji przyznania Medalu św. Wojciecha laudację dla prof. Grażyny Świąteckiej w Dworze Artusa wygłosił prof. Edmund Wittbrodt: “Profesor Grażyna Świątecka przebyła wszystkie szczeble rozwoju naukowego od asystenta do tytularnego profesora zwyczajnego. Przez dwanaście lat kierowała Kliniką Chorób Serca w ówczesnej Gdańskiej Akademii Medycznej, którą zorganizowała od podstaw na najwyższym światowym poziomie. Stworzyła własną szkołę naukową. Pracowała w Telefonie Zaufania i jednocześnie popularyzowała ideę pomocy telefonicznej osobom w ostrym kryzysie psychicznym i głębokiej depresji, zapobiegając wielu samobójstwom. Pisała o tym w kraju i zagranicą, była przedstawicielką Polski w Międzynarodowej Fedaracji Telefonu Zaufania, założyła Polskie Towarzystwo Pomocy Telefonicznej. Trwająca od ponad pół wieku działalność na tym polu realizowana była w formie wolontariatu”.

 

CZYTAJ TEŻ:

Paweł Adamowicz, Grażyna Świątecka, ECS, Andrea Anastasi - zobacz uroczystość wręczenia medali Rady Miasta Gdańska

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl