PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Prezydent Paweł Adamowicz na pierwszej stronie Corriere della Sera: - Imigranci są szansą, nie problemem
Prezydent Paweł Adamowicz na pierwszej stronie Corriere della Sera: - Imigranci są szansą, nie problemem
Corriere della Sera, czołowy dziennik we Włoszech, w poniedziałek, 12 grudnia, na pierwszej stronie pisze o prezydencie Gdańska. Artykuł związany jest z jego obecnością na konferencji w Watykanie, podczas której debatowano o uchodźcach. Pawła Adamowicza cytuje także włoski portal ANSA.it

Prezydent Paweł Adamowicz na pierwszej stronie czołowego włoskiego dziennika
Prezydent Paweł Adamowicz na pierwszej stronie czołowego włoskiego dziennika
Corriere della Sera

Paweł Adamowicz był w gronie burmistrzów 80 miast zaproszonych do siedziby Papieskiej Akademii Nauk w Ogrodach Watykańskich na konferencję pod hasłem „Europa; uchodźcy są naszymi braćmi”. Podczas dwudniowego spotkania, które odbyło się w dniach 9-10 grudnia 2016 r., debatowano o potrzebie strukturalnego rozwiązania kryzysu migracyjnego oraz udzielaniu gościny migrantom. 
 

Paweł Adamowicz w Watykanie: - Mam nadzieję, że w czasie świąt Polacy rozpoznają w małym Jezusie i jego rodzinie ubogich uchodźców


Beppe Severgnini, dziennikarz Corriere della Sera, w swoim artykule cytuje Pawła Adamowicza, Yiorgosa Kaminisa - burmistrza Aten i Barta Somersa - burmistrza Mechelen, laureatów nagrody dla najlepszego burmistrza świata.

Adamowicz mówi m.in.:

"W Wielkiej Brytanii jest 850 tysięcy polskich imigrantów i chcemy dla nich równych praw. Czy tego samego nie możemy zapewnić osobom przebywającym w Polsce? W Gdańsku jest 15 tysięcy imigrantów, nie możemy udawać, że tego tematu nie ma. Imigranci są szansą, a nie problemem. Szczególnie w portowym mieście, gdzie różne kultury mieszają się od wieków." 

Przypominał czasy początków Solidarności:

"W Stoczni Gdańskiej, we wczesnych latach 80-tych, polska demokracja wyrosła z Solidarności, Lecha Wałęsy. Robotnicy i intelektualiści ufali sobie wzajemnie i połączyli się przeciwko komunizmowi.

Mówił również o podejściu rządu PiS i Kościóła do kwestii imigracji:

"Rząd nigdy nie zaakceptuje redystrybucji uchodźców w Europie. [...] Wielu księży jest otwartych: słucha papieża Franciszka, gdy mówi o miłosierdziu. Biskupi są znacznie bardziej ostrożni."


Pawła Adamowicza cytuje także portal ANSA Europe:

"Gdańsk jest pierwszym miastem w Polsce i jednym z pierwszych w Europie Wschodniej, które ma konkretny program integracji imigrantów. [...] Pomaga i sprawia, że imigranci czują się bezpiecznie i jak w domu."  


12 imigrantów będzie doradzać prezydentowi Gdańska. Kim są?

Dziennik przypomiana, że w Gdańsku znajduje się Rada Imigrantów, która zajmuje się polityką przyjmowania i integracji. I dalej cytuje Adamowicza:

"Gdańsk jest dumny ze swoich międzykulturowych korzeni i chce działać w kierunku budowania bardziej otwartego i zintegrowanego społeczeństwa." 


Na konferencji w Watykanie obecni byli także m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, mer Paryża Anne Hidalgo, burmistrz Rzymu Virginia Raggi, burmistrz włoskiej wyspy Lampedusa Giusi Nicolini, burmistrz Madrytu Manuela Carmena, Ada Colau - burmistrz Barcelony i jedna z inicjatorek spotkania, Enrico Ioculano - burmistrz położonego przy granicy z Francją miasta Ventimiglia, burmistrz Lizbony Fernando Medina i burmistrz Lesbos Spyros Galinos.oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl