• Start
  • Wiadomości
  • Prezydent Niemiec w Europejskim Centrum Solidarności: - Jestem poruszony tą wystawą

Prezydent Niemiec w Europejskim Centrum Solidarności: - Jestem poruszony tą wystawą

Solidarność zmieniła Europę i świat. Jej dziedzictwo jest dla nas przykładem i zobowiązaniem na przyszłość - takie słowa zapisał Joachim Gauck na specjalnej karteczce, którą zawiesił na ścianie Europejskiego Centrum Solidarności. Prezydent Niemiec gościł w czwartek w Gdańsku.
10.11.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Solidarność zmieniła Europę i świat - napisał prezydent Niemiec Joachim Gauck

Wizyta miała prywatny charakter. Jej głównym punktem była wizyta w Europejskim Centrum Solidarności. Wcześniej prezydent Gauck złożył wieniec pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Towarzyszył mu m.in. Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich oraz prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Już po zwiedzeniu wystawy ECS, podczas krótkiego briefingu, prezydent Niemiec, przyznał, że jest poruszony tym, co zobaczył w gdańskim muzeum.

- Myślę, że nie tylko ja i moje pokolenie będzie traktowało ECS jako ważne miejsce pamięci dodające odwagi, lecz także obecne i przyszłe pokolenia. Kiedy stoimy przed zdjęciami i eksponatami to łączymy się uczuciami i myślami z ludźmi, którzy heroicznie walczyli o tą wolność. To są też osoby, które miały szczęście później kreować wolny kraj - powiedział prezydent Joachim Gauck. - Jestem bardzo poruszony tą wystawą, zwłaszcza jej szerokim spojrzeniem na historię. Polska odgrywała bardzo istotną rolę, ale każdy kto zajmuje się polityką i historią wie, że takie szerokie spojrzenie jest bardzo istotne.


Karteczka z prezydencką adnotacją trafiła na specjalną ścianę w Europejskim Centrum Solidarności

Prezydent Niemiec zauważył, iż młodzi ludzie, którzy przechodzą się po wystawie dostrzegają, że różne czasy miały swoje wyrazy walki o wolność. Zaznaczył, że czasami nie wystarczy czysta walka o wolność, a potrzebna jest strategia i spojrzenie na przyszłość.

- Na tej ekspozycji widać postawę i odwagę najważniejszych aktorów tych wydarzeń. To pokazuje młodym ludziom, jak należy postrzegać też aktualną sytuację. Czasami niezbędna jest odwaga. Są też czasem elementy w demokracji, które nam się nie podobają. Wtedy trzeba je nazwać i zobaczyć co można w nich zmienić. I to wszystko jest bardzo widoczne w wystawie ECS – mówił prezydent Niemiec. 
 

Przed wizytą w ECS prezydent Niemiec złożył wieniec pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców

Joachim Gauck przyznał, że w jego ocenie gmach Europejskiego Centrum Solidarności, jest genialnym projektem architektonicznym. - Zarówno budynek, jak i plac przed nim, "zaprasza" do spotkań. To miejsce, które ma przesłanie. Prezentowana tu opowieść dociera nie tylko do głów, ale i do serc – podkreślił. 

Prezydent Niemiec przyjechał do Gdańska na zaproszenie Europejskiego Centrum Solidarności. Wysłano je... ponad dwa lata temu, na uroczystość otwarcia placówki. Jednak napięty kalendarz głowy państwa pozwolił dopiero teraz na wizytę i zwiedzenie ECS.

- Joachim Gauck to człowiek, który bardzo dużo zrobił w Niemczech dla rozliczenia dziedzictwa komunizmu wschodnieniemieckiego. Ale nie tylko. On zawsze podkreślał znaczenie międzynarodowego oddziaływania różnych grup demokratycznych, antykomunistycznych, w tym Solidarności, i zawsze myślał w szerszym kontekście europejskim.Wszyscy w Polsce znamy jego fascynację naszym krajem – podkreśla Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.

Przypomina on też, że Joachim Gauck często bywał nad Wisłą w latach 90., kiedy to przez osiem lat był związany z Helgą Hirsch, będącą wówczas korespondentką prasy niemieckiej w Warszawie. Oboje dobrze znają nasz kraj. - Pani Hirsch jest legendą, ponieważ w 1978 roku przyjechała do Gdańska, by nawiązać współpracę z wolnymi związkami zawodowymi. Ona należy do tych niemieckich dziennikarzy, którzy bardzo dobrze znają historię Gdańska i "Solidarności". Dziś pełni funkcję doradcy prezydenta Niemiec – zaznacza dyrektor Kerski. - W 2000 roku otrzymała ona Medal Wdzięczności Europejskiego Centrum Solidarności.

Co ciekawe, na wystawie stałej ECS można znaleźć akcenty związane z Joachimem Gauckiem. - Prezydent jest obecny w narracji niemieckiej jako jeden z bohaterów przemian, ale też jako opozycjonista wschodnioniemiecki, który komentuje głębokie przemiany jakie nastąpiły pod koniec lat 70, w tym powstanie i oddziaływanie KORu, proces KBWE czy wybór Karola Wojtyły na papieża.

Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, przypomniał w czwartek, że Joachim Gauck wielokrotnie podkreślał, iż bez Solidarności nie byłoby zjednoczenia Niemiec.- Jego kadencja kończy się w marcu przyszłego roku, a więc jest to też trochę podróż sentymentalna – do źródeł europejskiej wolności i europejskiego zjednoczenia. Zależało mu na tym, by na spokojnie, bez pośpiechu i dokładnie móc zwiedzić wystawę w Europejskim Centrum Solidarności. To przyczyna jego czwartkowej wizyty w Gdańsku – tłumaczył prezydent Adamowicz.

Paweł Adamowicz odniósł się do wizyty prezydenta Niemiec także na swoim profilu FB.

O Solidarności, która uwolniła ludzi, jest dla wielu wzorem a jej dziedzictwo powinno być naszym wspólnym obowiązkiem i szczególnej wymowie Europejskiego Centrum Solidarności mówił dziś w Gdańsku, podczas nieoficjalnej wizyty Prezydent Niemiec Joachim Gauck. To dla nas wyróżnienie, bo Prezydent Gauck przyjechał do Gdańska specjalnie by zobaczyć wystawę w Europejskim Centrum Solidarności, złożył też kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Takie wizyty nie zdarzają się często. Wczoraj rocznica zburzenia Muru Berlińskiego, wizyta w Gdańsku dziś, ma więc wymiar symboliczny.
 



ZOBACZ ZDJĘCIA Z WIZYTY PREZYDENTA NIEMIEC JOACHIMA GAUCKA W GDAŃSKU 
 

TV

Trzeci mikrolas w Gdańsku. Wspólne sadzenie w Pieckach - Migowie