PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Prezydent Islandii gościł w Gdańsku z żoną. "Zostaliśmy ciepło przywitani i chcemy tu wrócić"

Prezydent Islandii gościł w Gdańsku z żoną. "Zostaliśmy ciepło przywitani i chcemy tu wrócić"
Trwa oficjalna wizyta prezydenta Islandii Guðniego Th. Jóhannessona i jego małżonki Elizy Jean Reid w Gdańsku. Rozpoczęła się w środę, 4 marca, od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców i zwiedzenia wystawy w Europejskim Centrum Solidarności. W czwartek, 5 marca, para prezydencka odwiedziła Gdański Teatr Szekspirowski. - Zostaliśmy ciepło przywitani i chcemy tu wrócić - mówi Prezydent Jóhannesson, któremu Gdańsk bardzo się podoba.
 Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz z prezydentem Islandii Guðnim Th. Jóhannessonem i jego małżonką Elizą Jean Reid, która jest z pochodzenia Kanadyjką. Zdjęcie z wizyty w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz z prezydentem Islandii Guðnim Th. Jóhannessonem i jego małżonką Elizą Jean Reid, która jest z pochodzenia Kanadyjką. Zdjęcie z wizyty w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Czwartek, 5 marca, był drugim dniem wizyty prezydenta Islandii Guðniego Th. Jóhannessona i jego małżonki Elizy Jean Reid w Gdańsku. Pani Prezydentowa udała się do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, gdzie spotkała się m.in. z Radą ds. Równego Traktowania i Radą Emigrantów. W tym czasie rejs statkiem Prezydent Jóhannesson odbył rejs statkiem Oceanograf (początek w okolicy Targu Rybnego, powrót w to samo miejsce), w którym towarzyszył mu islandzki Minister Edukacji, Nauki i Kultury.

(Jak wiele łączy Gdańsk i Islandię? Zobacz, co mówi Jacek Godek - znawca Islandii i tłumacz z języka islandzkiego).

 

Prezydenta Islandii Guðni Th. Jóhannesson na pokładzie statku, który rusza w rejs od przystani na Rybackim Pobrzeżu w czwartek, 5 marca
Prezydenta Islandii Guðni Th. Jóhannesson na pokładzie statku, który rusza w rejs od przystani na Rybackim Pobrzeżu w czwartek, 5 marca
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

- Z Panią Prezydentową zwiedzimy Teatr Szekspirowski - zapowiedziała Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska. - Przede wszystkim jednak mamy zaplanowane spotkania z Gdańską Radą Równości i Gdańską Radą ds. Imigrantów. Będziemy rozmawiać właśnie o tych dwóch gdańskich projektach. Islandia jest bardzo zainteresowana tymi kwestiami - podkreśla Agnieszka Owczarczak. - Wiem, że pani prezydentowa chciałaby porozmawiać zwłaszcza na temat równości.

Para Prezydencka następnie odwiedzić ma Centrum Świętego Jana.

 

 

Przebieg wizyty prezydenta Islandii z małżonką

W środę, 4 marca, kwadrans przed godziną 15.00 prezydent Islandii Guðni Th. Jóhannesson wraz z małżonką Elizą Jean Reid w towarzystwie prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, przewodniczącej Rady Miasta Gdańska Agnieszki Owczarczak, marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka i wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha złożyli wieńce pod pomnikiem Poległych Stoczniowców. 

- Dobrze być w Gdańsku - mówił Prezydent Islandii. - Zostaliśmy ciepło przywitani i chcemy tu wrócić. To muzeum to dziedzictwo walki o wolność, prawa człowieka, szacunek dla innych ludzi. To ważne, by utrzymywać dobre relacje między Islandią i Polską, by dobrze współpracować w przyszłości. Jestem pod wrażeniem każdego muzeum, w którym byłem oraz historii Gdańska. Życzyłbym sobie, by młodzi ludzie z Polski i całego świata przybywali do tego muzeum i uczyli się o tym, co w przeszłości było dobre, jakie błędy zostały wtedy popełnione oraz jak możemy wspólnie budować przyszłość.

 

Fotoreportaż z czwartku, 5 marca:

 

Prezydent Jóhannesson stwierdził też, że ważna jest polsko-islandzka współpraca na rzecz wspólnej przyszłości: Musimy inwestować w zieloną energię. Islandia i Polska mają zasoby geotermalne oraz wiedzę. Dla dobra planety i ludzi, którzy na niej żyją, musimy współpracować - mówił prezydent Gudni Thorlacius Jóhannesson

Po chwili zadumy w ECS i wspólnych zdjęciach, delegacja przeszła w kierunku budynku historycznej Sali BHP, gdzie prezydencka para spędziła kilkadziesiąt minut.

 


ZDJĘCIA Z WIZYTY PARY PREZYDENCKIEJ ISLANDII W GDAŃSKU

 

Prezydent mówi stop i rozdaje autografy 

Po drodze dwóch mieszkańców Gdańska, płynnie mówiących po angielsku, poprosiło prezydenta Jóhannessona o autograf. Choć wydawało się to w pierwszej chwili niemożliwe (służby bezpieczeństwa zazwyczaj nie dopuszczają do głowy państwa przypadkowych osób ze względów bezpieczeństwa - red.), ten zatrzymał się i z uśmiechem podpisał się na zdjęciach przygotowanych przez obu mężczyzn. Zdjęcia przedstawiały osobę prezydenta Islandii.

- Jesteśmy kolekcjonerami autografów znanych osób, ale też wielkimi fanami prezydenta Islandii. To przecież bardzo znana postać - przyznał jeden z mężczyzn.

 

'Panie prezydencie, poprosimy o autograf!'. Prezydent Islandii spełnił prośbę dwóch gdańszczan, którzy specjalnie przyjechali pod Pomnik Poległych Stoczniowców, by zobaczyć prezydencką parę
"Panie prezydencie, poprosimy o autograf!". Prezydent Islandii spełnił prośbę mężczyzn, którzy specjalnie przyjechali pod Pomnik Poległych Stoczniowców, by zobaczyć prezydencką parę
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Kolejnym oficjalnym punktem programu było zwiedzanie wystawy w Europejskim Centrum Solidarności. Prezydentowi Jóhannessonowi i jego małżonce towarzyszyła m.in. Aleksandra Dulkiewicz.

- Bardzo się cieszę, że delegacja z prezydentem Islandii hołduje bardzo dobrej tradycji odwiedzania nie tylko Warszawy, ale też Gdańska - Miasta Wolności i Solidarności. Jest wiele spraw, które łączą Gdańsk i Islandię, związanych z gospodarką morską. O tym na pewno będziemy rozmawiać - przyznała, jeszcze przed spotkaniem w ECS, prezydent Gdańska. - W tej delegacji jest też minister edukacji i kultury. Jutrzejszy dzień (czwartek, 5 marca - red.) będzie typowo roboczy. Wraz z przedstawicielami Miasta Gdańska islandzcy goście odwiedzać będą różne instytucje. Będziemy zastanawiać się też nad współpracą związaną z edukacją, otwartością czy morskością, którą będziemy mogli nawiązać. Już dzisiaj nasze więzi gospodarcze są bardzo silne. Na terenie gdańskiego portu największa chłodnia ryb należy do spółki islandzko-polskiej.

 

Prezydenckiej parze towarzyszyli: Prezydent Aleksandra Dulkiewicz, Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk i Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich
Prezydenckiej parze towarzyszyli: Prezydent Aleksandra Dulkiewicz, Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk i Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Prezydent Islandii Guðni Thorlacius Jóhannesson gości w Polsce w dniach 3-5 marca na zaproszenie prezydenta RP Andrzeja Dudy. Jak informuje Kancelaria Prezydenta RP, Polacy stanowią najliczniejszą grupę cudzoziemców na tej mroźnej wyspie.

We wtorek, 3 marca, w Warszawie - w obecności prezydentów - ministrowie edukacji obu państw podpisali deklarację o współpracy w dziedzinie oświaty, dotyczącą nauczania języka polskiego w Islandii. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez służby Prezydenta RP, w trakcie oficjalnych spotkań w stolicy rozmawiano także o współpracy gospodarczej (Islandia zamawia w polskich stoczniach statki połowowe), sposobach wykorzystania energii geotermalnej, której Polska ma duże zasoby, bezpieczeństwie na wschodniej flance NATO oraz sytuacji na Ukrainie.


Prezydent Islandii do Gdańska przyjechał pociągiem

Co ciekawe, prezydent Jóhannesson wraz z całą delegacją przyjechał z Warszawy do Gdańska pociągiem. Podróżował w przedziale wraz z innymi pasażerami. Sytuacją tą zaskoczony był pomorski senator Ryszard Świlski, który jechał tym samym wagonem.

- Wraca człowiek z roboty, a tutaj w przedziale pociągu prezydent Islandii Gudni Thorlacius Jóhannesson w drodze do Miasta Gdańsk na spotkanie z Aleksandrą Dulkiewicz. Można normalnie? Bez: nadęcia, buty, konwoju i robienia naburmuszonej miny? Można!!! - napisał na swoim oficjalnym profilu facebookowym senator Świlski.

 

Program wizyty Prezydenta Islandii w Gdańsku w czwartek, 5 marca

  • godz. 8.30-10.15 - rejs statkiem Oceanograf (początek w okolicy Targu Rybnego, powrót w to samo miejsce) - uczestniczyć w nim będzie prezydent Islandii oraz islandzki Minister Edukacji, Nauki i Kultury
  • godz. 10.15-10.30 spacer islandzkim Minister Edukacji, Nauki i Kultury do Centrum Świętego Jana

  • godz. 8.30-11.15 spotkania w Teatrze Szekspirowskim z pierwszą damą Elizą Jean Reid oraz przewodniczącą RMG Agnieszką Owczarczak:

- spotkanie z Gdańskimi Radami (Imigrantów i Równego Traktowania)

- spotkanie z popularyzatorami literatury islandzkiej w Polsce (gdański tłumacz Jacek Godek, Wydawnictwo Marpress + Gdańskie Targi Książki)

 

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze