• Start
  • Wiadomości
  • Prezydent Gdańska zachęcała do głosowania na młodych twórców kultury. Transmisja z gali w piątek

Prezydent Gdańska zachęcała do głosowania na młodych twórców kultury. Transmisja z gali w piątek

W piątek, 27 listopada, poznamy tegorocznych laureatów Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Troje z nich wybiera kapituła, czwartą osobę wybierają mieszkańcy Gdańska. Do środy, 25 listopada, można było oddać głosy na młodego artystę. Z gali przeprowadzona zostanie transmisja m.in. na gdansk.pl. Początek o godz. 18.00.
25.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Statuetki zwycięzców z 2019 roku
Statuetki zwycięzców z 2019 roku
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Galę, podczas której poznamy nagrodzonych twórców, można oglądać online, w piątek, 27 listopada, o godzinie 18.00 na stronie Klubu ŻAK, gdansk.pl oraz facebookowych profilach Klubu Żak, Gdansk.pl i Gazety Wyborczej Trójmiasto.

 

Nominowani do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury

Joanna Czaplewska – projektantka graficzna i ilustratorka współpracująca z Teatrem Miniatura, dla którego projektuje plakaty, z Muzeum Gdańska czy Goyki 3 Art Inkubator. Autorka ilustracji do książek „Historia kobiet”, „Dobra robota”, „Jak zwyciężać mamy”.

Krzysztof Falkowski – kompozytor, aranżer, dyrygent, jego kompozycje zostały wydane przez Norweskie Wydawnictwo Muzyczne. Laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów kompozytorskich.

Filip Ignatowicz – artysta wizualny i intermedialny, reżyser, autor oprawy wizualnej koncertów. Autor krótkometrażowego filmu fabularnego “Nowy Bronx” i multimedialnego projektu “artUNBOXING”. Swoje prace prezentował m.in. na Litwie, w Argentynie, we Włoszech, w Czechach, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Norwegii.

Marta Kacprzak – reżyserka teledysków, animatorka, autorka opraw wizualnych koncertów. Ma na koncie współpracę z Iggy’m Pop’em, Organkiem, Hanią Rani, Skubasem, Pauliną Przybysz, Wojtkiem Mazolewskim czy “Przekrojem”.

Hanna Pozorska – skrzypaczka, uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Gdańsku. Laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych. Występowała w Norwegii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Rosji. Jako solistka debiutowała z Polską Filharmonią Bałtycką.

Szymon Sutor - kompozytor, aranżer, dyrygent. Łączy jazz z muzyką poważną. Laureat Fryderyka w kategorii Fonograficzny Debiut Roku – Jazz za album „Jazz Septet & String Orchestra” z autorskimi kompozycjami. Laureat Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy.

Bartłomiej Sutt – perkusjonista, absolwent The Royal Danish Academy of Music i Haute école des arts du Rhin w Strasburgu, aktualnie studenta I roku studiów magisterskich Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie perkusji dr hab. Miłosza Pękali. Finalista Międzynarodowego Konkursu Wibrafonowego pod patronatem UNESCO i Percussive Arts Society USA we Włoszech, laureat Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Perkusyjnym w Odessie, nagrodzony pierwszym miejscem na Międzynarodowym Konkursie Wibrafonowym w Opolu.

Michał Wirtel – malarz, grafik, projektant i twórca murali. Jest autorem ponad 100 plakatów i kilku okładek płyt. W ramach projektu Gdańskie Fasady ODNowa zaprojektował i zrealizował 6 fasad kamienic, brał udział w rekonstrukcji fresku “Polskie Niebo” w budynku dawnego Gimnazjum Polskiego. Jego prace były pokazywane w kraju i za granicą.

Maciej Zakrzewski – organista, kompozytor, improwizator, bloger. Laureat międzynarodowych konkursów muzyki organowej w Polsce i Europie. Współpracuje m.in. z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, Chórem Kameralnym Discantus. Autor płyt z muzyką organową „Time to Time” i „Naji Hakim – organ works”. Na blogu maciejzakrzewski.pl pisze m.in. o roli sztuki w czasie pandemii.

Patryk Zimny - poeta, autor tomów wierszy, książek dla dzieci, epitafiów na coroczne Pomorskie Zaduszki Artystyczne. Laureat ogólnopolskich konkursów poetyckich. Publikował m.in. w “Blizie”, “Przekroju”, “Fabulariach”, “Toposie”. Jest redaktorem kwartalnika literackiego "Strona Czynna".

 

 



TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim