Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Prezydent Gdańska wśród nominowanych do europejskiej nagrody. Jako jeden z ośmiorga Polaków

Instytut na Rzecz Innowacji w Polityce, którego główna siedziba mieści się w Wiedniu, wyłonił finalistów nagrody Innovation in Politics Awards 2017 za działania, które podnoszą jakość życia Europejczyków, łączą ich i inspirują. Wśród nominowanych znalazł się prezydent Gdańska Paweł Adamowicz z projektem „Otwarty Gdańsk”. Zwycięzców poznamy 6 grudnia 2017 r.

Prezydent Gdańska wśród nominowanych do europejskiej nagrody. Jako jeden z ośmiorga Polaków
A
A
data publikacji: 16 listopada 2017 r.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został doceniony za program Otwarty Gdańsk, który udostępnia dane publiczne gromadzone przez Miasto
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został doceniony za program Otwarty Gdańsk, który udostępnia dane publiczne gromadzone przez Miasto
Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Innovation in Politics Awards 2017, czyli Nagroda dla Innowacji w Polityce, to laur przyznawany przez Innovation in Politics (Instytut na Rzecz Innowacji w Polityce) - założony przez wiodących inwestorów, prywatnych artystów mediowych i ekspertów ds. komunikacji. Wyróżnienie w tym roku zostanie przyznane po raz pierwszy.

- Naszą misją jest dostrzeganie i wspieranie tych polityków w Europie, którzy mają odwagę przełamywać schematy, są twórczy i skuteczni. Niezależnie od tego z jaką partią polityczną są związani i na jakim szczeblu administracyjnym działają. Nagrody dla Innowacji w Polityce wynoszą ich działania na pierwszy plan, stawiając za przykład do naśladowania dla innych - tłumaczą pomysłodawcy nagrody.

Do nagrody zgłoszono w sumie 589 projektów politycznych z całej Europy, w tym aż 55 z Polski. Jury złożone z ponad tysiąca mieszkańców kontynentu (wśród nich było 63 Polaków) wytypowało 80 polityków z krajów europejskich - w tym ośmiu z Polski - których pomysły i idee w ostatnim czasie zasługiwały na szczególną uwagę.

Działalność finalistów była oceniana w ośmiu kategoriach: „Demokracja”, „Ekologia”, „Prawa człowieka”, „Miejsce pracy”, „Dobrobyt”, „Jakość życia”, „Społeczność lokalna” i „Społeczeństwo”.

Gdańszczanie mają powód do dumy. Wśród polskich reprezentantów, jako jeden z siedmiu samorządowców, znalazł się prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Projekt „Otwarty Gdańsk” trafił do kategorii „Społeczność lokalna”, skupiającej projekty, dzięki którym wzrasta zaangażowanie obywatelskie, wzajemny szacunek i chęć współpracy oraz pokojowe współistnienie.

Więcej o programie Otwarty Gdańsk przeczytasz TUTAJ.


Gdański projekt w tej kategorii znalazł się z inną inicjatywą z Polski, dotyczącą koncepcji miasta inteligentnego - za którą odpowiada prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Oba powalczą o zwycięstwo w swojej kategorii z projektami z Włoch, Francji, Niemiec, Grecji i Portugalii.

Polską reprezentację zauważonych przez Instytut Innowacji w Polityce i zaproszonych do finału polityków uzupełniają prezydent Słupska Robert Biedroń (kategoria „Ekologia”), prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek (kategoria „Jakość życia”), wójt gminy Jastków Teresa Kot, burmistrz miasta Jawor Emilian Bera, wójt gminy Niwiska Elżbieta Wróbel i Piotr Kowalski (PO).

Laureatów poznamy 6 grudnia 2017 roku. Wyniki zostaną ogłoszone podczas uroczystej, międzynarodowej gali w Wiedniu.-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora