PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Prezydent Gdańska na Przeróbce. Ocenił aktualny stan, zapowiedział zmiany

Prezydent Gdańska na Przeróbce. Ocenił aktualny stan, zapowiedział zmiany
Przetoczna, Pastoriusza, Dickensa i aż pięć innych ulic w gdańskiej dzielnicy Przeróbka ma jakieś braki, uprzykrzające życie mieszkańcom. Od braku oświetlenia, odwodnienia i widocznych przejść dla pieszych, po dziury i pęknięcia nawierzchni. Wszystkie te miejsca obejrzał prezydent Paweł Adamowicz podczas spaceru, poprzedzającego spotkanie z mieszkańcami w ramach cyklu „Twoja dzielnica - Twój Gdańsk” - i zapowiedział zmiany.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Miejscy urzędnicy podczas spaceru spaceru badawczego po dzielnicy Przeróbka
Miejscy urzędnicy podczas spaceru spaceru badawczego po dzielnicy Przeróbka
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Spacer badawczy z udziałem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza poprzedza spotkanie z mieszkańcami danej dzielnicy w ramach cyklu „Twoja dzielnica - Twój Gdańsk”. W poniedziałek, 7 maja, taki spacer odbył się po Przeróbce. Prezydent Adamowicz wraz z radnymi, urzędnikami i pracownikami spółek miejskich, takich jak Gdańskie Wody, sprawdzał, co w dzielnicy można zmienić, żeby mieszkańcom żyło się lepiej. 

Czego potrzeba dzielnicy położonej w północno-wschodniej części miasta, liczącej niewiele ponad 7 tys. km2 i zamieszkiwanej przez 4 tys. osób? Przede wszystkim pilnych prac ulicznych. Największym utrapieniem są bowiem jezdnie i chodniki. Spękane, podziurawione nawierzchnie i nierówne płyty chodnikowe czy kostka brukowa to obecnie najpoważniejszy problem na Przeróbce.

Modernizacji wymaga ulica Przetoczna ze złym stanem nawierzchni i brakiem oświetlenia, a do tego gigantycznymi kałużami tworzącymi się po ulewach wzdłuż poboczy - szczególnie po stronie mieszczącej się tutaj hurtowni farb i lakierów Polifarb. Zgodnie z zaleceniem prezydenta, nad tą ostatnią kwestią wspólnie pochylą się Gdańskie Wody i Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, które zbadają przyczyny problemów z odwodnieniem i wykonają czyszczenie kratek studzienek kanalizacyjnych.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz z urzędnikami przemierzają kolejne rejony dzielnicy
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz z urzędnikami przemierzają kolejne rejony dzielnicy
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Podobne problemy dotyczą pobliskiej ulicy Pastoriusza: tu również doskwiera zły stan nawierzchni ulicy - dlatego niedługo mieszkańcy najpewniej będą mogli liczyć na drobne działania estetyzujące i lepienie ubytków asfaltowych. Dzięki temu nie tylko będzie bezpieczniej i wygodniej, ale zakończy się także tworzenie się również tutaj głębokich kałuż (studzienki kanalizacyjne są drożne, mimo to dochodzi do zalań).

Prawdziwym wyzwaniem okazać się może jednak ulica Kryniczna. Obecni podczas spaceru radni dzielnicy nie ukrywali, że przy skrzyżowaniu z ulicą Sienną tworzy się tutaj gigantyczne zastoisko wodne - istne „jezioro”. Działania, jakie mają zostać podjęte na tym obszarze, to bieżące łatanie dziur i wyrównanie nawierzchni ulicy (GZDiZ) oraz wykonanie wpustów do wody opadowej (Gdańskie Wody). Prezydent Adamowicz chciałby także, aby w niedalekiej przyszłości dobudowano podjazdy dla wózków do nabrzeża, i umiejscowiono ławki - w porozumieniu z radą dzielnicy.

Ponadto podczas spaceru pochylono się nad kwestią remontu nawierzchni drogi przy ulicy Siennej, na odcinku od ulicy Krynicznej do ulicy Bajki; złym stanem nawierzchni jezdni i brakiem odwodnienia ulic: Dickensa i Siennickiej; a także złym stanem nawierzchni oraz brakiem oświetlenia ulicy Andersena.

Zgodnie z zapowiedziami na odnowienie izolacji i termomodernizację mogą także liczyć domy przy ulicy Siennej 9 i 10. Prezydent polecił także radzie dzielnicy, by zastanowiła się nad zagospodarowaniem domu przy ulicy Siennickiej 14 - jego zdaniem w tym miejscu powinno powstać coś na kształt domu sąsiedzkiego.

Ulica Lenartowicza. Urzędnicy rozmawiają o potrzebie odmalowania pasów przejść dla pieszych, możliwości utworzenia dodatkowego przejścia oraz o braku oświetlenia od strony ul. Siennickiej
Ulica Lenartowicza. Urzędnicy rozmawiają o potrzebie odmalowania pasów przejść dla pieszych, możliwości utworzenia dodatkowego przejścia oraz o braku oświetlenia od strony ul. Siennickiej
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Na zmiany na lepsze liczyć mogą także korzystający z komunikacji miejskiej. Prezydent zalecił pilne namalowanie linii oddzielającej jezdnię od przystanku przy ulicy Lenartowicza, wykonanemu w formie tzw. przystanku wiedeńskiego, czyli takiego, który - najprościej mówiąc - wychodzi wprost na jezdnię (jezdnia w tym miejscu jest podniesiona do poziomu chodnika). Jak zwrócili uwagę radni dzielnicy, nieraz dochodziło do sytuacji, gdy osoby spoza Przeróbki, nieprzyzwyczajone do takiego rozwiązania, stały na środku jezdni, myśląc, że nadal znajdują się na obszarze przystanku. 

Prezydent Adamowicz przychylił się ponadto do pomysłu, by ustawić niewielką wiatę przystankową przy ulicy Siennej, na wysokości budynku nr 33. Zmiany czekać będą również dawne przejście dla pieszych przy Siennej, po którym nadal pozostaje ślad, w związku z czym ludzie (już nielegalnie) z niego korzystają. Prezydent zalecił, by komisja bezpieczeństwa spotkała się z radą dzielnicy i wyznaczyła jedno, najbezpieczniejsze przejście dla pieszych w tym rejonie.


Spacer po dzielnicy jest jednym z elementów przygotowań do spotkań prezydenta z mieszkańcami Gdańska w ramach cyklu „Twoja dzielnica - Twój Gdańsk”. Celem projektu jest identyfikacja potrzeb mieszkańców danej dzielnicy.

Spotkanie z mieszkańcami Przeróbki, podczas których omawiane będą kwestie zbadane podczas spaceru zaplanowano na wtorek, 15 maja. Szczegóły podamy wkrótce. 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze