PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Prezydent Gdańska przekazała raport o stanie miasta za 2020 rok do Rady Miasta

Prezydent Gdańska przekazała raport o stanie miasta za 2020 rok do Rady Miasta
Pomoc w pandemii skierowana do wielu środowisk i potrzebujących, stabilna sytuacja budżetowa, zakończone i rozpoczęte inwestycje. W poniedziałek, 31 maja, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przekazała raport o stanie miasta za 2020 rok przewodniczącej Rady Miasta Gdańska Agnieszce Owczarczak.
Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak przejmuje z rąk prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz raport o stanie miasta za 2020 rok
Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak przejmuje z rąk prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz raport o stanie miasta za 2020 rok
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

- Już po raz trzeci mamy możliwość zaprezentowania Wysokiej Radzie, ale także mieszkańcom Raportu o stanie miasta za rok 2020. Niniejszym, wraz uchwałą przekazuję na ręce pani przewodniczącej Agnieszki Owczarczak ten dokument. Jest to jeden z tych dokumentów, bez którego nie można otrzymać wotum zaufania. Najpierw Raport o stanie miasta zostanie poddany bacznej analizie i mam nadzieję, że Rada Miasta na sesji czerwcowej, po rozpatrzeniu uwag, pytań, komentarzy, udzieli mi i moim współpracownikom wotum zaufania - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

WALKA Z COVID

Fala zachorowań na COVID-19 jesienią 2020 roku przyniosła wyraźny wzrost liczby zgonów w Gdańsku. Widać to wyraźnie na tle poprzednich lat. W latach 2018-2019 średnia miesięczna liczba zgonów nie przekraczała 500, podobnie było w okresie od stycznia do września 2020 roku. W październiku zanotowano już ponad 600 zgonów, a w listopadzie i grudniu – prawie 900. Walka ze skutkami pandemii kosztowała gdańskich podatników 24,4 mln zł. Sama obniżka czynszów dla przedsiębiorców to wydatek 2,5 mln zł. Dzięki akcji Gdańsk Pomaga 2,5 tys seniorów otrzymało pomoc, w tym ciepłe posiłki. W sumie wsparcie otrzymało także 170 instytucji i organizacji pozarządowych.

- W tych trudnych czasach, dla mnie jako przewodniczącej Komisji Spraw Rodziny i Polityki Społecznej, szczególnie ważna była solidarność społeczna, którą Gdańsk przejawiał m.in. w programie Gdańsk Pomaga. To spektakularny i unikatowy na skalę ogólnopolską program, który wciąż jeszcze trwa. Bardzo ważna była dla mnie również kwestia Pogotowia Opiekuńczego, które wreszcie znalazło swoją nową siedzibę. To jest ogromy skok, niemalże epokowy w opiece nad dziećmi, które trafiają do miejsca przyjaznego i życzliwego - mówiła Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu Wszystko dla Gdańska w Radzie Miasta.

 

ZOBACZ ZAPIS Z KONFERENCJI PRZEKAZANIA DOKUMENTU

 

BUDŻET GDAŃSKA ZBILANSOWANY, WYSOKA OCENA RATINGOWA

Ubiegłoroczny budżet Gdańska był zbilansowany. Po stronie dochodów do kasy miasta wpłynęło 3929,3 mln zł. Wydatki ukształtowały się na poziomie 3 935,7 mln zł, a deficyt wyniósł ledwie 6,4 mln zł. Z tytułu „janosikowego” Gdańsk musi oddać 49 mln zł.

Na przestrzeni 5 lat wpływy z PiT wzrosły o 42%, a CIT – 62%. W tym samym czasie wydatki na edukację z budżetu miasta wzrosły o 80%, a na komunikację miejską o 52%.

- Często słyszymy, że samorządom rosną wpływy – tak to jest prawda. Ale nieproporcjonalnie szybciej niż wpływy, rosną wydatki – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Wyższe wydatki są związane m.in z wciąż rosnącymi cenami, kosztami pracy, podwyżkami cen energii, itd.

Ocena zdolności kredytowych i inwestycyjnych miasta, przez międzynarodową agencję Fitch, wciąż znajduje się na wysokim poziomie. Rating krajowy został oceniony na AAA, a międzynarodowy na A-. To oznacza, że miasto prowadzi bezpieczną politykę budżetową i jest wciąż jest wiarygodnym partnerem kredytowym.

NAJWAŻNIEJSZE INWESTYCJE

W 2020 roku zakończona została budowa linii tramwajowej wraz z drogą rowerową w al. P. Adamowicza. Koszt inwestycji wyniósł 243 mln zł. Za 118 mln zł przebudowany został układ drogowo-tramwajowy na Stogach. Nową siedzibę otrzymało Gdańskie Pogotowie Opiekuńcze, przebudowany został także wiadukt na Biskupiej Górce, a za blisko 10 mln zł oddana została do użytku nowa, obrotowa kładka na Wyspę Spichrzów. W trakcie są budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów - Portu Czystej Energii, rozbudowa ul. Kartuskiej na odcinku od ul. Otomińskiej do ul. Nowatorów, budowa linii tramwajowej Nowa Warszawska. Cały czas przygotowywane i komercjalizowane są tereny inwestycyjne przez GARG - Pomorskie Centrum Inwestycyjne.

- Cieszymy się zwłaszcza z tych inwestycji, które są najbliżej mieszkańców – inwestycji dzielnicowych. Nie tylko tych wielkich, ale też szeregu inwestycji mniejszych. W szczególności związanych z kontynuacją programu modernizacji chodników i kontynuacją programu Jaśniejszy Gdańsk - mówił Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu KO PO w Radzie Miasta.

W roku 2020 został wprowadzony wspólny bilet kolejowo-autobusowy - czyli jeden bilet na autobusy, tramwaje i SKM/PKM i POLREGIO z Gdańską Kartą Mieszkańca ze zdjęciem. Po raz pierwszy został wyodrębniony z Budżetu Obywatelskiego - Zielony Budżet z kwotą 3,9 mln zł. Miasto ujednoliciło także stypendia kulturalne, do 165 artystów powędrowała kwota 1,2 mln zł.

Raport o stanie miasta_- wersja pdf do pobrania (2.36 MB)

 

PRACA RADNYCH I GŁOS MIESZKAŃCÓW

24 czerwca 2021 roku podczas sesji Rady Miasta Gdańska odbędzie się debata na temat raportu. Głos w niej będą mogli zabrać także mieszkańcy Gdańska.

- Jest to taki dokument, z którym będą mogli się zapoznać też wszyscy zainteresowani mieszkańcy i mieszkanki Gdańska. Zostanie dzisiaj zamieszczony na stronie Biuletynie Informacji Publicznej, wraz z dokładnymi informacjami, w jaki sposób mieszkańcy Gdańska mogą wziąć udział w sesji absolutoryjnej, która odbędzie się 24 czerwca - mówiła Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska.

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, 15 osób będzie miało możliwość zabrać głos w dyskusji i przedstawić swoje spostrzeżenia dotyczące przedłożonego dokumentu. Aby móc uczestniczyć w debacie, należy złożyć Przewodniczącej Rady Miasta Gdańska pisemne zgłoszenie poparte co najmniej 50 podpisami.

Formularz_zgłoszenia_do_debaty (15.56 KB)

Zgłoszenia przyjmowane będą w Biurze Rady Miasta Gdańska, Nowy Ratusz, Wały Jagiellońskie 1, pok. 104 - sekretariat, od dnia 1 czerwca 2021 roku do dnia poprzedzającego sesję absolutoryjną Rady Miasta Gdańska, tj. 23 czerwca 2021 roku, w godzinach pracy urzędu.

Ustawodawca dopuścił w ustawie wyłącznie formę pisemną zgłoszenia, wyłączając inne formy, w tym elektroniczną. O kolejności wystąpień podczas debaty decydować będzie termin zgłoszenia. Czas przeznaczony na wystąpienia to 5 minut.

Po zakończeniu debaty nad raportem, Rada Miasta Gdańska głosować będzie nad udzieleniem Prezydentowi Miasta Gdańska wotum zaufania.

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z PRZEKAZANIA RAPORTU O STANIE MIASTA 2020 

 

Daniel StenzelUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaRzecznik Prasowy Prezydentadaniel.stenzel@gdansk.gda.pl
Daniel Stenzel - najnowsze
Daniel StenzelUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaRzecznik Prasowy Prezydentadaniel.stenzel@gdansk.gda.pl
Daniel Stenzel - najnowsze