PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Prezydent Gdańska w Brukseli: o Europejskim Planie działań na rzecz Demokracji

Prezydent Gdańska w Brukseli: o Europejskim Planie działań na rzecz Demokracji
W środę, 30 czerwca 2021 r. rozpocznie się w Brukseli dwudniowa sesja plenarna Europejskiego Komitetu Regionów. Podczas tego posiedzenia wysłuchana i przyjęta ma być opinia na temat Europejskiego Planu działań na rzecz Demokracji (EPDD). Przedstawi ją Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
145 sesja plenarna Komitetu Regionów odbędzie się w dniach 30 czerwca - 1 lipca
145. sesja plenarna Komitetu Regionów odbędzie się w dniach 30 czerwca - 1 lipca
fot. Nuno Rodrigues/European Union


Demokracja obok praworządności i prawa jest podstawowym fundamentem, na którym opiera się Unia Europejska. To powszechnie uznana wartość i atut wspólnoty. Co najważniejsze, nie można stać się członkiem UE, jeśli nie jest się krajem demokratycznym. Niestety, coraz częściej w wielu krajach UE obserwujemy wzrost negatywnych, antydemokratycznych zjawisk, takich jak: populizm, różnego rodzaju ekstremizmy, łamanie wolności obywatelskich, np. wolności słowa. Przypomina się stara prawda, że demokracja nie jest dana raz na zawsze. Co zrobić, żeby ją ochronić?

Unia Europejska, żeby wzmocnić demokrację w państwach członkowskich, stworzyła Europejski Plan działań na rzecz Demokracji. Zawiera on szereg ważnych i szczegółowych rozwiązań. Dokument opiera się na trzech filarach: ochronie wolnych i uczciwych wyborów, wspieraniu wolności i pluralizmu mediów oraz walce z dezinformacją.

Dyskusja na temat Europejskiego Planu działań na rzecz Demokracji znalazła się w agendzie 145 sesji plenarnej Komitetu Regionów, który omówi dokument jako ciało opiniodawcze i doradcze UE, skupiające przedstawicieli regionów i samorządów lokalnych z krajów wspólnoty. Obrady z powodu pandemii Covid-19 toczyć się będą w wersji hybrydowej. Część uczestników obecna jest w Brukseli, część łączyć się będzie przez internet.

Komitet Regionów ma komisję CIVEX, zajmującą się m.in. sprawami wolności, imigracji, bezpieczeństwa i sprawiedliwości. O przygotowanie opinii właśnie dla tej komisji poproszona została prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. CIVEX opinię już przyjął, teraz zajmie się nią szerokie grono tworzące Komitet Regionów.


Relację z obrad Komitetu Regionów można śledzić na Youtube.com. Około godzony 19.20 zaplanowane jest wystąpienie prezydent Gdańska.

Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze
Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze