• Start
  • Wiadomości
  • Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podpisał Manifest Kultury Niepodległej

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podpisał Manifest Kultury Niepodległej

- Nie reprezentujemy żadnej partii ani ideologii. Różnią nas poglądy polityczne, estetyczne i filozoficzne, miejsce zamieszkania i status społeczny. Łączy nas idea kultury niepodległej, wolnej, otwartej, czerpiącej siłę z różnorodności - piszą w Manifeście Kultury Niepodległej twórcy ruchu Kultura Niepodległa.
05.09.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W poniedziałek, 4 września w trakcie posiedzenia Gdańskiej Rady Kultury pod Manifestem złożył swój podpis prezydent Gdańska Paweł Adamowicz

Ruch Kultura Niepodległa swoje powstanie ogłosił 24 sierpnia 2017 roku. Sygnatariusze tej idei przekonują, że “kultura polska jest taka, jacy są Polacy: prawicowa i lewicowa, konserwatywna i awangardowa, patriotyczna i kosmopolityczna, chrześcijańska i świecka. Nie da się zredukować do narzędzia jakiejkolwiek opcji politycznej ani światopoglądowej. ”

Na stronie Kultura Niepodległa opublikowali Manifest [tekst poniżej], który jest odpowiedzią na politykę zawłaszczania i podważania niezależności kultury. Pod Manifestem do chwili obecnej podpisało się ponad 6,7 tys. osób z całej Polski. Wśród nich są twórcy, animatorzy i odbiorcy kultury zarówno z dużych miast, jak i małych miejscowości.

Sygnatariuszami Manifestu są m. in. muzycy Olo Walicki i Mikołaj Trzaska

Jego sygnatariuszami są m. in. Maria Janion, Andrzej Seweryn, Wojciech Pszoniak i Andrzej Chyra, Katarzyna Grochola i Jacek Dehnel, Janusz Anderman i Olga Tokarczuk, Wojciech Smarzowski i Agnieszka Holland. Na liście są też znani gdańszczanie m. in.: aktorzy Teatru Wybrzeże: Mirosław Baka i Marek Tynda, Piotr Biedroń, Joanna Kreft-Baka i Katarzyna Z. Michalska, prof. UG Stanisław Rosiek i prof. ASP Roman Gajewski, twórca komiksów Łukasz Godlewski, malarz i muralista Mariusz Waras, muzycy Olo Walicki i Mikołaj Trzaska, pisarze Mieczysław Abramowicz i Marta Abramowicz, teatrolog Marek Brand.

 - Kulturę tworzą wszyscy obywatele i to od ich aktywności zależeć będzie jej kształt - mówi Paweł Adamowicz

W poniedziałek, 4 września w trakcie posiedzenia Gdańskiej Rady Kultury pod Manifestem złożył swój podpis również prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

- Uważam, że to mój obywatelski obowiązek, obowiązek samorządowca - powiedział Paweł Adamowicz. - Kulturę tworzą wszyscy obywatele i to od ich aktywności zależeć będzie jej kształt, jeśli tylko ostatecznie nie zostanie poddana politycznej manipulacji i cenzurowana. Obecnie ze smutkiem obserwuję jak w działaniach rządu kultura staje się przedmiotem politycznej manipulacji i polem wykluczenia. Sądzę, że nie bez powodu Manifest pojawił się niejako w „przeddzień” wielkiego święta pamięci obywateli Rzeczypospolitej Polskiej – 100 - lecia niepodległości. My w Gdańsku już przystąpiliśmy do przygotowań do tego wielkiego święta.

Manifest Kultury Niepodległej


My, ludzie sztuki, artystki i artyści, animatorzy, uczestnicy kultury, by bronić prawa każdego obywatela do nieograniczonego korzystania z dóbr kultury, powołujemy ruch KULTURA NIEPODLEGŁA.

Nie reprezentujemy żadnej partii ani ideologii. Różnią nas poglądy polityczne, estetyczne i filozoficzne, miejsce zamieszkania i status społeczny. Łączy nas idea kultury niepodległej, wolnej, otwartej, czerpiącej siłę z różnorodności.

Kultura polska jest taka, jacy są Polacy: prawicowa i lewicowa, konserwatywna i awangardowa, patriotyczna i kosmopolityczna, chrześcijańska i świecka. Nie da się zredukować do narzędzia jakiejkolwiek opcji politycznej ani światopoglądowej. Kultura – tak jak demokracja – jest przestrzenią dialogu w duchu poszanowania wolności i różnorodności. A w chwili, gdy demokracja jest zagrożona, staje się depozytariuszem niesionych przez nią wartości.

Od wielu lat politycy w Polsce próbują, używając środków nacisku ekonomicznego, organizacyjnego i wyznaniowego, wykluczyć z publicznego obiegu niezależnie myślących twórców. Tym samym pozbawiają Polaków wolności wyboru i dostępu do kultury.

Próby podporządkowania kultury tej lub innej opcji światopoglądowej uderzają we wszystkich: żyjących współcześnie i tych, którzy przyjdą po nas. Jesteśmy odpowiedzialni za dziedzictwo, które zostawimy przyszłym pokoleniom. Naród pozbawiony dostępu do kultury otwartej i różnorodnej, traci zdolność do dialogu i krytycznego myślenia, stając się podatnym na manipulacje. Nie godzimy się na to.

Będziemy walczyć o polską kulturę. Na kartach książek, na łamach prasy, na ekranach kin, na scenach teatralnych i estradach, w galeriach, w internecie i telewizji, w przestrzeni publicznej, wszędzie tam, gdzie spotykamy się z widzami, słuchaczami i czytelnikami.

Rozpoczynamy naszą działalność edukacyjną i artystyczną od ogłoszenia obywatelskich obchodów stulecia niepodległości Rzeczpospolitej. Ruch KULTURY NIEPODLEGŁEJ uczci tę rocznicę z dala od działań politycznych i propagandowych. Będziemy obecni w całej Polsce: w miastach, miasteczkach i na wsiach, wszędzie tam, gdzie ludzie wierzą w moc i znaczenie kultury. Niepodległy kraj zasługuje na niepodległą kulturę.

Wszystkim, którym ta idea jest bliska, mówimy: bądźcie z nami!

Każdy, kto komu idea wolnej kultury jest bliska, może podpisać pod Manifestem na stronie: Kultura Niepodległa 

Postulaty Kultury Niepodległej

W imieniu środowisk twórczych, animatorów, edukatorów i wszystkich, którym bliska jest przyszłość polskiej kultury, żądamy:

1. Powołania mocą ustawy Obywatelskiej Rady Kultury, składającej się z przedstawicieli środowisk twórczych i animatorów kultury z całej Polski, wybieranych w sposób otwarty, jawny i przejrzysty. Zadaniem Rady będzie opiniowanie polityki kulturalnej i działalności edukacyjnej państwa.

2. Przyjęcia zasady pozytywnej rekomendacji Obywatelskiej Rady Kultury dla kandydatów na Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

3. Stworzenia na szczeblu samorządowym obywatelskiego mechanizmu finansowania i dystrybucji środków na kulturę, na wzór organizacji pożytku publicznego i budżetów partycypacyjnych.

4. Zwiększenia rzeczywistego dostępu do kultury dla każdego bez względu na status społeczny i ekonomiczny czy miejsce zamieszkania, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży, seniorów i grup wykluczonych.

5. Przywrócenia edukacji kulturowej w powszechnym systemie nauczania rozumianej nie tylko jako przybliżanie dziedzictwa, ale również nauki uczestnictwa w kulturze współczesnej.

6. Przywrócenia misyjności mediów publicznych, co rozumiemy jako zaspokajanie, ale i kształtowanie potrzeb kulturalnych otwartego, nowoczesnego społeczeństwa, zgodnie z Obywatelskim Paktem na rzecz Mediów Publicznych.

7. Zagwarantowania autonomii i niezależności instytucji kultury, publicznych i niepublicznych, ze szczególnym uwzględnieniem przejrzystego sposobu powoływania ich władz, zasad finansowania i oceny programów.

8. Wprowadzenia zakazu stosowania cenzury w jakiejkolwiek formie: instytucjonalnej, prewencyjnej, ekonomicznej, prawnej, represyjnej, wewnętrznej, politycznej, wyznaniowej lub ideologicznej.

TV

Gdański zegar spełnia życzenia?