Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Prezydent do premier: zostawmy Agencję Kosmiczną w Gdańsku

Zaniepokojony nieoficjalnymi informacjami na temat przeniesienia siedziby Polskiej Agencji Kosmicznej z Gdańska do Warszawy, prezydent Paweł Adamowicz napisał list do premier RP Beaty Szydło, w którym podkreśla wyjątkowy potencjał Pomorza w zakresie rozwoju technologii kosmicznych w Polsce.

Prezydent do premier: zostawmy Agencję Kosmiczną w Gdańsku
A
A
data publikacji: 25 maja 2016 r.
Prezydent Paweł Adamowicz podczas otwarcia siedziby POLSY w Gdańsku, 10 lipca 2015 r.
Prezydent Paweł Adamowicz podczas otwarcia siedziby POLSY w Gdańsku, 10 lipca 2015 r.
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Nie minął jeszcze rok od uroczystego otwarcia siedziby Polskiej Agencji Kosmicznej w Gdańsku (POLSA), a już pojawiły się nieoficjalne informacje na temat przeniesienia centrali instytucji do Warszawy.

Problem zasygnalizowała wczoraj (24 maja) na antenie Radia Gdańsk Aleksandra Jankowska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w której mieści się centrala POLSA. - Musimy połączyć siły, by agencja została u nas - apelowała szefowa PSSE.

Urszula Szwed-Strych, rzeczniczka prasowa agencji tego samego dnia w rozmowie z dziennikarzem Radia Gdańsk podkreślała: - Główna siedziba POLSY jest Gdańsku i wynika to z ustawy. Żeby zmienić lokalizację centrali, trzeba by znowelizować ustawę - wyjaśniła.

Zaniepokojony prezydent Paweł Adamowicz, odpowiedział na apel Aleksandry Jankowskiej i 25 maja 2016 r. wystosował list do premier Beaty Szydło. Oto jego treść:

Szanowna Pani Premier,


piszę do Pani pełen obaw, gdyż docierają do mnie niepokojące informacje, że Polska Agencja Kosmiczna ma zostać przeniesiona z Gdańska do Warszawy.

Pragnę Pani zwrócić uwagę, że Polska Agencja Kosmiczna została utworzona 24 września 2014 r. i decyzją Sejmu siedziba organizacji znajduje się w Gdańsku.

Fakt, że główna siedziba Polskiej Agencji Kosmicznej została utworzona ustawowym zapisem w Gdańsku, nie wynika jedynie z tego, że zabiegał o nią pomorski senator Edmund Wittbrodt. Głównym powodem utworzenia siedziby Polskiej Agencji Kosmicznej właśnie w Gdańsku był potencjał Pomorza. To właśnie tu swoją działalność prowadzą firmy związane z przemysłem kosmicznym, parki naukowo-technologiczne i Politechnika Gdańska, która ma na swoim koncie sukcesy związane z technologiami kosmicznymi. Powstały nowe kierunki dedykowane przemysłowi kosmicznemu na Politechnice Gdańskiej, Akademii Marynarki Wojennej i Akademii Morskiej. Najważniejszą kwestią dla sprawnego funkcjonowania Agencji jest stabilizacja i silne powiązania nauki z biznesem, a Pomorze to idealne miejsce, gdyż działa tu ponad dwadzieścia firm związanych z przemysłem kosmicznym.

Z doniesień środowiska dziennikarskiego wynika, że głównym powodem przeniesienia Polskiej Agencji Kosmicznej do Warszawy nie są względy finansowe. Agencja z centralą w Warszawie miałaby ubiegać się o niższe dofinansowanie europejskie, niż gdyby centrala została w Gdańsku. Obawiam się, że prawdziwą przyczyną przeniesienia siedziby Agencji do stolicy jest centralizacja - moim zdaniem źle rozumiana centralizacja.

Taka decyzja byłaby wysoce nieroztropna.

z poważaniem

Paweł Adamowicz


Przeczytaj więcej na temat Polskiej Agencji Kosmicznej

-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora