• Start
  • Wiadomości
  • Prezydent Aleksandra Dulkiewicz z Brukselą o Europejskiej Stolicy Wolontariatu Gdańsk 2022

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz rozmawiała z Brukselą o Europejskiej Stolicy Wolontariatu Gdańsk 2022

O wolontariuszach i wolontariuszkach budujących przyszłość Europy, a także przyszłość Gdańska mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz podczas konferencji organizowanej przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny. W poniedziałek, 20 września poruszony został m.in. temat przygotowań do przyszłorocznej Europejskiej Stolicy Wolontariatu Gdańsk 2022.
20.09.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Spotkanie odbyło się w trybie online. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz przedstawiła rozmówcom aktualny potencjał miejskiego wolontariatu i perspektywy związane z przyznaniem Gdańskowi tytułu Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022
Spotkanie odbyło się w trybie online. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz przedstawiła rozmówcom aktualny potencjał miejskiego wolontariatu i perspektywy związane z przyznaniem Gdańskowi tytułu Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022
UMG

 

- Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku zrzesza 5000 wolontariuszy, koła wolontariatu są obecne w 70% gdańskich szkół. W Gdańsku powstała też pierwsza w Polsce mobilna aplikacja do pośrednictwa wolontariatu. A w naszym urzędzie oraz wielu gdańskich firmach działa program wolontariatu pracowniczego. Lista gdańskich akcji wolontariackich jest bardzo długa i stale się powiększa. To właśnie dzięki temu nasze miasto zostało docenione i zdobyło tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022. Co jest dla nas olbrzymim wyróżnieniem i daje możliwość dalszego rozwoju. Jest też pretekstem do mierzenia wysoko i planowania kolejnych inicjatyw związanych z rozwojem wolontariatu - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 

Aby jak najlepiej wykorzystać możliwości płynące z tytułu, już w czerwcu powołana została Gdańska Rada ds. Rozwoju Wolontariatu. Zrzesza ona przedstawicieli organizacji działających w różnych obszarach, aby mieć jak najszersze spojrzenie. Przygotowania rozpoczęły się od warszatów, na których zainteresowani przedstawili swoje pomysły działań. Na ich podstawie rada przygotowała wstępny plan, który w ciągu najbliższych tygodni będzie doprecyzowywany. 

Konferencja "Volunteers - citizens building the future of Europe" przeprowadzona została w sposób hybrydowy. Oprócz Aleksandry Dulkiewicz, podczas konferencji swoje wystąpienia mieli m.in. Lucas Mejis, profesor Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie, Tina Divjak ze Słowenii czy Diana Bere z Rumunii. 

 

Europejska Stolica Wolontariatu Gdańsk 2022

W Gdańsku od zawsze zaangażowanie mieszkańców w wolontariat we wszystkich obszarach życia społecznego było jednym z najwyższych w skali kraju, co zostało dostrzeżone na arenie międzynarodowej, przyznaniem tytułu Europejskiej Stolicy Wolontariatu. Tytuł ten przyznawany jest od 2013 roku przez Europejskie Centrum Wolontariatu (CEV). W 2020 roku zapadła decyzja, że w 2022 roku to właśnie Gdańsk będzie Europejską Stolicą Wolontariatu.

Tytuł jest z jednej strony wyróżnieniem za dotychczasowe działania w zakresie wolontariatu, ale także motywacją do dalszego rozwoju. Jest to impuls do dalszych działań w obszarze wolontariatu w mieście. Gdańsk jest gotowy, by promować kulturę wolontariatu i swoimi inicjatywami inspirować innych.

Miasto od lat wspiera wolontariuszy i inicjatywy obywatelskie. Zapewnia stałe finansowanie aktywności wolontariackich i prowadzenie Regionalnego Centrum Wolontariatu. Co roku odbywa się Gdański Tydzień Wolontariatu i to w Gdańsku powstała pierwsza w Polsce aplikacja mobilna do pośrednictwa wolontariatu WolontariApp. Według badań satysfakcji życia mieszkańców Gdańska ponad 60% mieszkańców deklaruje swój udział w wolontariacie.

TV

Trzeci mikrolas w Gdańsku. Wspólne sadzenie w Pieckach - Migowie