• Start
  • Wiadomości
  • Kiedy otwarcie szkół? Co dalej z komunikacją publiczną? Prezydenci miast Unii Metropolii Polskich o sytuacji podczas epidemii

Kiedy otwarcie szkół? Co dalej z komunikacją publiczną? Prezydenci miast Unii Metropolii Polskich o sytuacji podczas epidemii

Dlaczego tylko dwa miasta wojewódzkie zdołały uruchomić żłobki i przedszkola w ogłoszonym przez rząd terminie 6 maja? Co można zrobić z coraz większymi stratami, jakie przynosi funkcjonowanie transportu publicznego podczas epidemii koronawirusa. Jak układa się współpraca z administtracją państwową? W czwartek, 7 maja, prezydenci Bydgoszczy, Rzeszowa i Lublina podczas wideokonferencji przedstawili aktualną sytuację w miastach w związku z łagodzeniem części obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych.
07.05.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W wideokonferencji Unii Metropolii Polskich, którą poprowadził Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa, udział wzięli i prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, prezydent Lublina Krzysztof Żuk i zastępca prezydenta Rzeszowa Stanisław Sieńko, który wystąpił w imieniu prezydenta Tadeusza Ferenca
W wideokonferencji Unii Metropolii Polskich, którą poprowadził Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa, udział wzięli i prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, prezydent Lublina Krzysztof Żuk i zastępca prezydenta Rzeszowa Stanisław Sieńko, który wystąpił w imieniu prezydenta Tadeusza Ferenca
www.gdansk.pl

 

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz: miejskie żłobki w Gdańsku na pewno nie zostaną otwarte 6 maja z troski o zdrowie i życie mieszkańców

 

Udział w wideokonferencji wzięli prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, prezydent Lublina Krzysztof Żuk i zastępca prezydenta Rzeszowa Stanisław Sieńko, który wystąpił w imieniu prezydenta Tadeusza Ferenca.

Samorządowcy poruszyli trzy tematy: możliwość otwierania żłobków i przedszkoli, przygotowanie się do otworzenia szkół i zagadnienia związane z komunikacją publiczną.

Rzeszów jako jedyne z miast wojewódzkich, oprócz Zielonej Góry, 6 maja otworzył żłobki i przedszkola. Jak podkreślił prezydent Stanisław Sieńko, w tym przypadku udało się zrealizować wymagania sanepidowskie. Do żłobków przyszło zaledwie 8% zapisanych dzieci, a do przedszkoli 6,5%.

To między innymi wynik tego, że rodzice, którzy nie zdecydowali się posłać dziecka do placówki, nadal mogą otrzymywać zasiłek opiekuńczy na dziecko do 8. roku życia - przysługuje on do 24 maja. Zastępca prezydenta Rzeszowa nie ukrywał obaw, jak po tym czasie - gdy więcej rodziców zdecyduje się na żłobki i przedszkola, uda się dostosować opiekę nad dziećmi w tych placówkach, zgodnie z reżimem sanitarnym, zakładającym maksymalnie 40-procentowe obłożenie.

W Bydgoszczy przedszkola i żłobki nadal są zamknięte. Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski podkreślił, że samorządy otrzymały zbyt mało czasu na przygotowanie tych placówek do otwarcia.

- Na pierwszym miejscu jest bezpieczeństwo. Aby ruszyły szkoły, przedszkola i żłobki potrzebne są procedury, potrzebny jest sprzęt. W Rzeszowie się udało, bo była współpraca z sanepidem - powiedział Bruski, zaznaczając, że współpraca jego miasta z sanepidem się nie odbyła, mimo starań miasta.

Do otwarcia żłobków i przedszkoli przygotowuje się z kolei Lublin. 11 maja ruszą te placówki, którym uda się spełnić wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Nie wiadomo na razie, kiedy miałyby zostać otwarte szkoły. Podczas konferencji prezydenci apelowali, żeby data otwarcia szkół była podana z większym wyprzedzeniem niż w przypadku placówek przedszkolnych i żłobków. Zaapelowali też o usprawnienie współpracy rządu z samorządami, które obecnie pozostawione są same sobie. Podkreślili, że chcą być traktowani jak partnerzy.

- Nie powinniśmy być zaskakiwani tym terminami, bo za tym idą określone działania o charakterze organizacyjnym i logistycznym, i przede wszystkim takie, które mają zapewnić bezpieczeństwo dzieciom - powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk. - Zdezynfekowaliśmy szkoły. Nie otrzymaliśmy realnego wsparcia od administracji rządowej, więc jesteśmy przygotowani, by działania związane z dezynfekcją przeprowadzać na bieżąco z własnych środków, ale to są duże koszty.

 

Dyrektor Tadeusz Jędrzejczyk: - Jest ryzyko, że większa fala zachorowań może jeszcze nastąpić

 

Jego zdaniem kolejnym problemem, z którym muszą mierzyć się samorządowcy i dyrektorzy placówek, które mają zostać otwarte, jest nieotrzymywanie na bieżąco informacji o stanie zagrożenia.

- Poza sanepidem i ministrem zdrowia nikt nie jest w stanie precyzyjnie określić, czy stan zagrożenia epidemiologicznego rośnie czy maleje. Mamy przykład Katowic - wybuchło tam nagle ognisko zapalne koronawirusa, co utrudnia funkcjonowanie społeczności Śląska. Chcemy wiedzieć, czy 24 maja możemy bezpiecznie otworzyć szkoły dla naszych uczniów.

- Gdybyśmy dzisiaj mieli przygotowywać się do otwarcia szkół, to byłaby gra w pokera - zgodził się prezydent Bydgoszczy.

Samorządowcy wskazali też na konieczność złagodzenia obostrzeń w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, w związku ze zwiększeniem zapotrzebowania mieszkańców - spowodowanym ponownym uruchomieniem niektórych usług i zakładów pracy.

Konferencję poprowadził Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa

 

 

Była to druga wideokonferencja zorganizowana przez Unię Metropolii Polskich. Pierwszą, z udziałem prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz transmitowaliśmy na naszym portalu 28 kwietnia.

Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza to jedna z głównych w Polsce korporacji samorządowych. Należy do niej 12 największych miast: Warszawa, Wrocław, Kraków, Łódź, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Białystok, Rzeszów, Lublin, Katowice i Bydgoszcz.

 

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska