• Start
  • Wiadomości
  • Prezes Rzepliński dziękuje Gdańskowi. Ile miasto zapłaci za jubileusz Trybunału Konstytucyjnego?

Prezes Rzepliński dziękuje Gdańskowi. Ile miasto zapłaci za jubileusz Trybunału Konstytucyjnego?

- Polska stoi na samorządzie, to nasz ogromny sukces prawny i organizacyjny ostatnich dekad - mówił prof. Andrzej Rzepliński na konferencji prasowej tuż przed rozpoczęciem oficjalnych obchodów jubileuszu 30-lecia Trybunału Konstytucyjnego w Gdańsku. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wyraził to jeszcze dosadniej: -Jeżeli rząd niedowłada, nie działa dobrze, to jego druga część, czyli samorząd, przejmuje jego rolę.
17.10.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Gdańsk, Dwór Artusa. Obchody 30-lecia Trybunału Konstytucyjnego. Nz. Prezes Trybunału Konstytucyjne prof. Andrzej Rzepliński i Przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio.

Prezydent Adamowicz zapewnił, że organizacja jubileuszu w Gdańsku nie uszczupli mocno budżetu miasta.

- Mamy wsparcie publicznej fundacji i prywatnych fundatorów. Prawdopodobnie wydamy na ten cel, jako miasto, kilka tysięcy złotych, choć niewykluczone, że nie wydamy nic. Chciałbym przypomnieć, że w tym roku 400 tys. złotych kosztowała nasze miasto organizacja Światowych Dni Młodzieży, natomiast parada Żołnierzy Wyklętych - 50 tys. złotych - mówił prezydent Adamowicz

Wspólna konferencja prezesa Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzeja Rzeplińskiego i prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza odbyła się w poniedziałek, 17 października.

Prezes Rzepliński podkreślał swoją wdzięczność Gdańskowi i prezydentowi Adamowiczowi za zaproszenie do Gdańska i organizację w tym mieście obchodów jubileuszu TK. - 30 lat od powstania Trybunału - to wydarzenie, które jest zobowiązaniem i okazją do podzielenia się ze społeczeństwem oraz sędziami refleksjami o Trybunale, który jest organem stojącym na straży przestrzegania konstytucji – powiedział prof. Rzepliński.

Podczas uroczystości w Dworze Artusa - od lewej: prezydent Sopotu Jacek Karnowski, prezes TK prof. Andrzej Rzepliński, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Przypomniał on także że TK nie może otrzymać grantu od żadnej instytucji na zorganizowanie takiej uroczystości, a rząd Polski zdecydował o ograniczeniu środków na ten cel z budżetu państwa. Zazwyczaj takie uroczystości odbywają się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, ale TK w tej sytuacji nie było na to stać. Prof. Rzepliński podkreślił, że w Polsce mówi się o trójpodziale władzy: sądowniczej, ustawodawczej i wykonawczej, a zapomina się o władzy samorządowej.

- Polska stoi na samorządzie, to nasz ogromny sukces prawny i organizacyjny ostatnich dekad. Ważne dla obywateli decyzje zapadają blisko nich, niekoniecznie w Warszawie – powiedział prof. Rzepliński.

Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, podkreślał z kolei, że Trybynał Konstytucyjny jest organem konstytucyjnym. - To nie jest instytucja prywatna, a samorząd terytorialny jest częścią administracji publicznej. Jeżeli rząd niedowłada, nie działa dobrze, to jego druga część, czyli samorząd, przejmuje jego rolę – tłumaczył decyzję o zaproszeniu sędziów TK do Gdańska.

Prezydent Adamowicz przypomniał też, że to w Gdańsku narodziła się Solidarność, a 7 października 1981 r. uchwalono program samorządnej Rzeczpospolitej. - Znalazł się tam postulat o powołaniu TK, był też postulat o niezależnym sądownictwie i niezależnej prokuraturze – przypomniał prezydent Gdańska. - Trybunał Konstytucyjny to nie jest komunistyczna instytucja. To wstyd i hańba, że z ust wysokich polityków padło stwierdzenie, że jest komunistyczny! - podkreślił samorządowiec.

Obchody 30-lecia Trybunału Konstytucyjnego [Zapis uroczystości]

TV

To przedszkole jest wzorem