Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Festiwal Szekspirowski z nagrodą EFFE. Prof. Jerzy Limon: Kultura nie buduje murów

Festiwal Szekspirowski w Gdańsku, którego organizatorem są Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense, został wyróżniony - jako jedyny festiwal w Polsce i jeden z pięciu w Europie - prestiżową EFFE Award 2017-2018. Prof. Jerzy Limon z zespołem odebrał ją podczas gali w Brukseli, 18 września 2017. Co ta nagroda oznacza dla teatru i Gdańska?

Festiwal Szekspirowski z nagrodą EFFE. Prof. Jerzy Limon: Kultura nie buduje murów
A
A
data publikacji: 20 września 2017 r.
Prof. Jerzy Limon
Prof. Jerzy Limon
Dominik Paszliński/gdansk.pl


Festiwal Szekspirowski organizowany jest w Gdańsku jest od 20 lat. 
- Nagroda jest olbrzymim wyróżnieniem, ponieważ gdański Festiwal Szekspirowski został wybrany spośród 715 festiwali, które odbywają się w Europie - mówi prof. Jerzy Limon, dyrektor GTS. - To wyróżnienie dla Gdańska, regionu i dla całej Polski.

Ogłoszenie zwycięzców oraz uroczystość wręczenia nagród odbyła się wieczorem 18 września 2017 roku podczas Arts Festivals Salon w Centrum Sztuk Pięknych BOZAR w Brukseli. Nagroda EFFE przyznawana jest za wyjątkowe zaangażowanie w rolę festiwali w sztuce i społeczeństwach oraz wyznaczanie trendów i twórcze poszukiwania. Ale nie tylko to zwróciło uwagę jury.

- Byliśmy inicjatorem Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich - przypomina prof. Limon. - I to, bez wątpienia też wpłynęło na decyzję jury. Takie inicjatywy wpływają na zbliżenie, współpracę, na przekraczanie granic, obalanie murów niechęci i uprzedzeń. Temu wszystkiemu służy kultura. Kultura nie buduje murów i zasieków z drutu kolczastego.  

Co to wyróżnienie oznacza dla teatru?

- Nagroda jeszcze nie ma wymiaru finansowego - tłumaczy Magdalena Hajdysz, rzecznik prasowy GTS. - Jeszcze, ponieważ organizatorzy przymierzają się również do tego, ale nagroda o tej randze otwiera wiele drzwi. Jej materialnym wymiarem jest promocja, którą zapewniają organizatorzy konkursu w ciągu najblższych dwóch lat. 

Mowa o międzynarodowej kampanii promocyjnej i marketingowej. Co ważne, nagroda EFFE zapewni Festiwalowi międzynarodową promocję nie tylko wśród widzów i artystów, organizacji artystycznych czy instytucji kultury, zespołów teatralnych, muzycznych i tanecznych, ale również wśród władz publicznych wszystkich szczebli, sponsorów, firm oraz mediów.

EFFE Award 2017-2018 dla Gdańskiego Festiwalu Szekspirowskiego
EFFE Award 2017-2018 dla Gdańskiego Festiwalu Szekspirowskiego
Antonija Putic

Pozostali laureaci EFFE Award 2017-2018 to:

  • FMM Sines - Festival Músicas do Mundo z Portugalii
  • European Film Festival Palic z Serbii
  • Utrecht Early Music Festival z Holandii
  • Altofest International Contemporary Live Arts z Włoch

Nagrodę specjalną EFFE otrzymał Międzynarodowy Festiwal w Edynburgu (Wielka Brytania) za kontynuowanie wynalazczości w obszarze sztuki i formule festiwalu.

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Festiwali Europejskich (EFA - European Festivals Association), przy wsparciu Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.


Podczas gali w Brukseli: [od lewej] Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Brukseli Artur Orzechowski, Dyrektor GTS i Dyrektor Artystyczny Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku Prof. Jerzy Limon, Koordynatorka Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku Joanna Śnieżko-Misterek oraz przewodniczący posiedzenia Międzynarodowego Jury EFFE Award i Prezes Uniwersytetu SWPS w Warszawie Paweł Potoroczyn
Podczas gali w Brukseli: [od lewej] Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Brukseli Artur Orzechowski, Dyrektor GTS i Dyrektor Artystyczny Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku Prof. Jerzy Limon, Koordynatorka Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku Joanna Śnieżko-Misterek oraz przewodniczący posiedzenia Międzynarodowego Jury EFFE Award i Prezes Uniwersytetu SWPS w Warszawie Paweł Potoroczyn
Antonija Putic

Z uzasadnienia Jury (w wyborze Festiwalu Szekspirowskiego do finału EFFE Award):

Wszystkie szekspirowskie spektakle prezentowane na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku cechuje wysoki poziom artystyczny oraz różnorodność. Ponadto, z inicjatywy Gdańskiego Festiwalu Szekspirowskiego została założona Europejska Sieć Festiwali Szekspirowskich (ESFN), która wspiera i rozwija współpracę kulturalną w Europie i na świecie. Organizator festiwalu, Gdański Teatr Szekspirowski, przez cały rok prowadzi niezwykle wartościową i spójną działalność edukacyjną na terenie całego regionu; otwarty niedawno, już stał się jednym z nowych symboli miasta. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku jest ważnym wydarzeniem artystycznym o wypracowanej marce i ugruntowanej pozycji międzynarodowej.

Wcześniej Festiwal Szekspirowski stanął w finale pośród 26 najlepszych europejskich festiwali – obok Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu, Fringe Festival w Edynburgu czy włoskiego festiwalu Altofest International Contemporary Live Arts.

Finalistów, a następnie zwycięzców EFFE Award wytypowało Międzynarodowe Jury EFFE (EFFE - Europe for Festivals, Festivals for Europe), któremu przewodniczył Sir Jonathan Mills, kompozytor i były dyrektor Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu. W skład dziewięcioosobowego jury weszli przedstawiciele świata sztuki; dyrektorów teatrów, festiwali, fundacji oraz uczelni wyższych. Ocenie poddanych zostało 715 europejskich festiwali, zgłoszonych do konkursu, które w maju bieżącego roku otrzymały odznaczenie – EFFE Label. Przyznawane jest ono wyłącznie festiwalom organizowanym w krajach należących do Programu Kreatywna Europa (obecnie jest ich 39).

Więcej o tym:

Nagroda EFFE Award: Gdański Festiwal Szekspirowski wśród najlepszych festiwali w Europie

Prestiżowy tytuł dla Festiwalu Szekspirowskiego

Cała piątka laureatów otrzymałą takie same statuetki, różniące się jedynie dedykacją
Cała piątka laureatów otrzymałą takie same statuetki, różniące się jedynie dedykacją
Antonija Putic

Festiwal Szekspirowski w Gdańsku

Organizowany nieprzerwanie od 1997 roku Festiwal Szekspirowski w Gdańsku jest jednym z największych międzynarodowych wydarzeń teatralnych w Europie, jedynym tego typu w Polsce i szeroko rozpoznawalnym w świecie. Jego historia sięga 1993 roku, kiedy Fundacja Theatrum Gedanense zorganizowała pierwsze Gdańskie Dni Szekspirowskie, przekształcone w Festiwal z okazji 1000-lecia Miasta Gdańska.

Obecnie Festiwal Szekspirowski odbywa się co roku latem w Trójmieście, organizowany jest wspólnie przez Fundację oraz Gdański Teatr Szekspirowski i ma na swoim koncie blisko 800 wydarzeń zaprezentowanych przez 220 różnych zespołów teatralnych z ponad 40 krajów – m.in. realizacje takich twórców, jak: Peter Brook, Luk Perceval, Lew Dodin, Eimuntas Nekrosius, Oskaras Korsunovas, Roberto Ciulli, Robert Sturua i wielu innych (łącznie podczas dotychczasowych edycji swoje produkcje pokazało ponad 250 reżyserów z całego świata). Jest on międzynarodową platformą wymiany i dyskusji środowisk skupionych wokół teatru. Spotkaniem twórców, publiczności, teatrologów i krytyków z całego świata.

Jest to również wydarzenie w istotny sposób promujące Gdańsk i Trójmiasto na forum krajowym i międzynarodowym. Wyrazem tego jest między innymi zainicjowana w 2006 roku Europejska Sieć Festiwali Szekspirowskich, zrzeszająca obecnie 13 festiwali szekspirowskich, która ma swoją siedzibę w Gdańsku.

Festiwalowi towarzyszy Konkurs na Najlepszą Inscenizację Szekspirowską sezonu, a nagrodą w nim jest prestiżowy Złoty Yorick, którym nagrodzeni zostali już m.in. Krzysztof Warlikowski, Maciej Prus, Grzegorz Wiśniewski oraz Jerzy Grzegorzewski.

Festiwal Szekspirowski łączy prezentacje spektakli z całego świata z działaniami artystycznymi, warsztatami, spotkaniami z twórcami. Jest platformą wymiany myśli ludzi kultury z różnych stron świata. Już od lat w ramach festiwalu organizowany jest też bogaty program edukacyjny „Letniej Akademii Szekspirowskiej” kierowany do młodzieży z Polski i zagranicy, który umożliwia jej kontakt z teatrem na najwyższym światowym poziomie oraz spotkania z jego twórcami.

EDUKACJA W GTS

Ważną częścią działalności Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego jest edukacja. W roku 2016 w GTS odbyło się 251 wydarzeń edukacyjnych (lekcje szekspirowskie, warsztaty, wykłady, spotkania), a do czerwca 2017 odbyły się 122 lekcje szekspirowskie i warsztaty. Wzięło w nich udział łącznie ponad 10 300 osób.

-
Anna Umięcka (0)
www.gdansk.pl
anna.umiecka@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Anna Umięcka (0)
www.gdansk.pl
anna.umiecka@gdansk.pl
więcej tekstów autora